Bydlení

Získejte vlastní oázu klidu, klidně uprostřed sídliště

Čím je zima delší, tím víc se člověk těší na to, až přijde jaro a sluníčko a vše se znovu zazelená. Bohužel na řadě sídlišť není moc zeleně, ani když je jaro v plném proudu.

O to víc je s podivem, kolik balkónů a teras zůstává nevyužito a často slouží jen jako další odkladiště věcí v bytě. Přitom díky pár jednoduchým úpravám se i z klasické panelákové „nudle“ může stát vaše vlastní zahrada, a to dokonce i přes zimu! Máme pro vás tři základní typy, jak na to. 

1. Nezanedbejte přípravu prostoru 

Abyste skutečně mohly využít potenciál vašeho venkovního prostoru je potřeba ho nejprve úplně vystěhovat a vyčistit. Poté si udělejte plánek a celý prostor změřte, nezapomeňte si zakreslit i všechny výstupky, hloubku parapetu i jeho výšku, čím přesněji plánek vytvoříte, tím líp pak můžete naplánovat využití prostoru a vyhnete se zbytečným komplikacím. Skvělým společníkem vám může být i 3D plánovač – ty jsou většinou na internetu ke stažení zdarma

3D plánovač

2. Plánujte na míru

Plánek nepřipravujete bezdůvodně, každý prostor, ať už je sebevětší, má nějaká omezení a nelze jej vždy využít tak, jak bystě chtěly. Bohužel na balkon, který je široký jeden metr se vám nevejde posezení pro 6 lidí i s grilem. Tím se ale nenechte odradit a promyslete si, jak byste na balkoně chtěly trávit čas. Bude to místo, kde si budete moci lehnout a odpočívat mezi květinami? Může to ale být i nové posezení pro vás a vaši kamarádku. V dnešní době se vyrábí krásný zahradní nábytek, který je také kompaktní. Můžete si tak pořídit sklápěcí stolek, skládací lenošku nebo lavice s úložným prostorem. Využijete tak každý centimetr prostoru! Velice moderní je také paletový nábytek – tím získáte možnost nejen dát průchod svým nápadům, ale i zapojit své přátele nebo rodinu. Spoustu inspirace můžete nalézt na Pinterestu

Paletový květník

3. Užívejte si to celý rok! 

Při výběru rostlin vás bude omezovat sezónnost! Vybírejte si květiny, které vám vydrží co nejdéle. Nezapomínejte, že to bude také práce navíc. Proto pokud víte, že nebudete mít dost času na to, abyste se o balkon staraly, vybírejte z méně náročných rostlin. Pokud máte balkon orientovaný na jih, můžete jej využít jako skvělou bylinkovou zahrádku, zvláště pro balkony u kuchyní je to praktické řešení. Sezónnost vás bohužel bude omezovat nejen při pěstování rostlinek, ale i při využívání nového prostoru. Nejlepším způsobem, jak si pobyt prodloužíte, je zasklení. Díky moderním technologiím už je možné zasklívat bezrámově, to znamená, že zasklení nebude narušovat váš výhled ven, přitom se ale zvýší kvalita izolace před teplem i zimou ale také před prachem a hlukem z okolí. Pohodlí vašeho bydlení v celém bytě se tak rapidně zvýší.

Bezrámové zasklení

KP

Foto: Optimi


Diskuze: příspěvků