Kariéra

Životopis: nejčastější chyby

Sbírání kytiček

Tématu o častých chybách, které mnohé z nás dělají při psaní životopisu, jsme se už několikrát věnovali. A protože vás právě toto téma zajímá, zeptali jsme se tentokrát na rady týkající se správně napsaného životopisu kouče Milana Pavelky.

Minulost versus budoucnost

Panuje jedna mylná představa, že životopis je hlavně o vaší minulosti. Životopisy jsou však hlavně o budoucnosti.

Jinými slovy, váš životopis bude fungovat, když budete při jeho psaní myslet na to, co by váš potencionální zaměstnavatel chtěl vědět o tom, jak budete pracovat, jaký bude váš výkon v práci. Jaké máte zkušenosti, jenž můžete firmě nebo organizaci přinést.

Jeden univerzální životopis

Nejste si jisti, o jakou pozici usilujete, jak ji chcete získat? Ujistěte se, že víte, jaká je vaše ideální pozice a pište životopis tak, jako byste usilovali právě o tuto práci. Pokud usilujete o dvě různé pozice, napište dva životopisy! Pokud žádáte o tři různá místa…? Myslím, že jste už uhádli!

Pokud jde o životopisy, neexistuje žádný jeden univerzální životopis! Pokud se pokusíte napsat jeden „univerzální“ nebo „obecný“ životopis, máte menší šance na úspěch.

„Pomáhající slovesa“

Tím, že v životopise používáte slova typu „asistoval jsem“, „pomáhal jsem“, „podporoval jsem“, toho zrovna moc neříkáte. Větou „Pomáhal jsem advokátům při výpovědích.“ neposkytujete zaměstnavateli zrovna dvakrát hodnotné informace. Stále nám zde chybí „co přesně“ jste dělali.

„Pomáhal“ a „asistoval“ nejsou skutečná výkonová slovesa. Prohlášení, která je využívají, jsou obvykle vágní a nezajímavá.

Srovnejte

A. Pomáhal jsem umělcům a televiznímu personálu.
B. Doprovázel jsem umělce na televizní vystoupení a zprostředkovával komunikaci mezi umělci a televizním štábem.

Druhá verze je mnohem popisnější a zajímavější.

Nevhodná emailová adresa

I když byste řekli, že toto snad musí být každému jasné, celá 1/3 životopisů obsahuje nevhodnou emailovou adresu!

Pokud se tedy neucházíte o nějakou nekonvenční práci, nevystavujte se riziku odmítnutí kvůli vaší roztomilé, politicky zabarvené nebo hravé emailové adrese. Jedině uchazeč o pozici klauna může mít email sasek44@gmail.com. Vyhněte se náboženským a politickým konotacím (např. vykoupeni@hotmail.com) nebo emailům, ze kterých vyplývá, že máte ještě jiné aktivity makler@att.net. Používejte své celé jméno, iniciálu se jménem nebo něco podobného a jasného.

Autor: kouč Milan Pavelka

Zdroj informací: kouč Milan Pavelka
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků