Kariéra

Životopis: pozor na zbytečné chyby, které vás mohou vyřadit

Potřebujete upravit svůj životopis? Dejte si pozor na zdánlivě drobné chyby. Můžou vás vyřadit hned při výběru kandidátů, kteří budou pozvaní na pohovor. Potopit vás můžou i v posledním kole výběrového řízení, kdy se firma rozhoduje mezi vámi a protikandidátem.

Vynaložili jste přípravě na pohovor velké úsilí? Oceníte, pokud vás na něm nezaskočí dotazy na nedostatky ve vašem životopisu. Otázce, jak se připravit na přijímací pohovor, jsme se již věnovali. Zaměřme se na životopis. Co má obsahovat, jste už četli mnohokrát. V dnešní době je už samozřejmostí, že se životopis posílá elektronickou poštou. Jaká to přináší úskalí? O své zkušenosti se s námi podělila Kateřina Vrtochová z počítačové školy Gopaz.


Špatně pojmenovaný soubor

Nezapomeňte na správné pojmenování životopisu, personalisté jej pak budou moci v případě potřeby snadno dohledat. „Pokud své curriculum vitae zašlete pod nicneříkajícím názvem Životopis nebo CV, riskujete, že se v záplavě dalších životopisů ztratí nebo zapadne. Personalistka jej nemá podle čeho přiradit k vašemu jménu. Odpovídající norma vypadá takto: CV_Pavel_Kopecky.doc. To samé platí i v případě, že budete životopis odesílat ve formátu pdf.


Chyby ve formátování

Při psaní životopisu dbejte na jeho grafické zpracování. K nejčastějším chybám patří špatné formátování – například nesourodé řádkování, číslování nebo odrážky. Profesionálně nepůsobí ani mezera mezi jednotlivými odstavci, kterou jste provedli dvojitým stisknutím klávesy Enter. Vhodnější je mezeru vytvořit v dialogu pro formátování odstavců. Nepoužívejte ani barevné písmo a nenechte se zlákat k exotickým fontům. Zásadně pište pouze jedním typem písma. Vyvarujte se záměrných i nechtěných kombinací fontů. Takový životopis působí po formální stránce neuceleně a nejednotně.


Nadměrná velikost souboru

Hlídejte si velikost souboru, ve kterém máte uložený životopis. „Pokud se zajímáte o práci v segmentu informačních technologií a pošlete do firmy curriculum vitae o velikosti 5 megabitů, budete za exota a na nikoho dojem neuděláte. Velikost souboru může citelně zvětšit například vložená fotografie. Předtím, než ji do životopisu umístíte, se proto přesvědčte, zda má odpovídající atributy. Soubor s fotografií by neměl mít více než 200 kilobitů, toho se držte. Životopis určitě neposílejte ve zkomprimované podobě, i když tím snížíte jeho velikost na zlomek původní hodnoty,“ říká Kateřina Vrchotová z Gopasu.


Neschopnost se prodat

Při psaní životopisu dbejte vedle formální výstavby i na obsah. „Zásadní informace o vašich pracovních zkušenostech musí být srozumitelné a přehledně strukturované. Přílišná stručnost není na místě, zůstaňte však v každém případě věcní. Nebojte se v bodech zmínit o vašich významných úspěších a konkrétní náplni předchozí práce, včetně zodpovědnosti za svěřené úkoly. Kredit v očích personalisty získáte rovněž uvedením dosažených certifikátů. Do životopisu přidejte i své reference,“ říká Šárka Fričová, odborník na lidské zdroje ze společnosti BeeConsulting.
 

Připravila: Katka
Foto: iStock
11. 4. 2013


Diskuze: příspěvků