Zdraví

Znáte zlozvyky, které urychlují stárnutí kůže?

Stárnutí pokožky je přirozené a úplně se mu vyhnout není možné. Existují však některé zlozvyky, které nás o mladistvý vzhled připravují dříve, než je to nevyhnutelné.

Opalování bez ochranného krému 

Pobyt na čerstvém vzduchu je samozřejmě zdraví prospěšný, ale na sluneční paprsky bychom si měli dát pozor. UV záření je totiž jednou z hlavních příčin stárnutí kůže. Proto je dobré používat na obličej i další části těla krém s vysokým ochranným faktorem, a to nejen v létě. 

Zanedbaný pitný režim 

Pružnost kůže a její hladký vzhled zajišťuje především přítomnost kolagenu a kyseliny hyaluronové, což jsou látky, které na sebe vážou vodu. Pokud má náš organismus dlouhodobě vody málo, na pokožce se to projeví. Je ztenčená, dělají se na ní šupinky, má sklony k podráždění a vrásky více vystupují. Vodu ve svém jídelníčku neomezujte ani v případě, že si připadáte nafouklí kvůli jejímu zadržování. V takovém případě je vhodnější doplnit vyvážený jídelníček přírodními přípravky. „Pro pružnost a hladký vzhled kůže jsou důležité bylinky, které jednak regenerují pokožku, ale také upravují stav vody v organismu. Na regeneraci pokožky můžeme doporučit tinkturu z penízovky, z pupenů pak len a lnici, pro hospodaření s vodou tinktury z pupenů vřesu a trubkovce,“ říká česká bylinkářka Jarmila Podhorná. 

Klasické cigarety a alkohol 

Častá konzumace alkoholu a kouření jsou zlozvyky, za které vás nepochválí žádný lékař. Stejným strašákem jsou i v oblasti kosmetiky. Kromě toho, že zvyšují riziko řady vážných chorob, se také negativně se podepisují na kvalitě pleti. Běžné cigarety obsahují látky, které přímo poškozují pojivové tkáně a snižují tvorbu kolagenu. Navíc kvůli kouření ztrácí lesk naše vlasy a žloutnou zuby. „Při odbourávání škodlivých látek z organismu musíme podpořit játra, žlučník, dále močové ústrojí a hlavně ledviny. Při regeneraci trávicího ústrojí jsou vhodná gemmoterapeutika z ostropestřece, jalovce, ledviny posiluje vřes, od bakterií v močovém ústrojí čistí lichořeřišnice nebo celík zlatobýl. K vhodným drenážním prostředkům patří bříza, buk či jasan,“ vyjmenovává Podhorná. 

Málo ovoce a zeleniny v jídelníčku 

Antioxidanty jsou látky, které v našem těle pomáhají zabránit nežádoucím chemickým reakcím. Tedy například i změnám na povrchu pleti. Nejvíce jich najdeme v čerstvém ovoci a zelenině a pak také v různých druzích semen, fazolích nebo v čokoládě. 

Špatná kosmetická péče 

Každý večer odlíčit, vyčistit a nanést krém. Každé ráno opět vyčistit, namazat krémem a teprve pak nalíčit. Nejzákladnější denní rutina v péči o pleť je v boji proti stárnutí klíčovým pomocníkem. Když si pleť pravidelně nečistíme, zanáší se a ucpávají se nám póry. Chybějící výživa se zase projevuje vysušováním a vrásky na pleti více vystupují. 

Nedostatek pohybu 

Zdravý a přiměřený pohyb pomáhá s udržením váhy, okysličuje se při něm krev, prospívá psychice a přispívá správné funkci metabolismu. Nemusí jít hned o vrcholový sport, stačí několikrát do týdne zařadit sportovní aktivitu, která vás bude bavit a trochu se při ní zadýcháte. Aktivnější životní styl se promítne i do zdraví a svěžesti vaší pleti.

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: nadeje-byliny.eu/magazin
Foto: Andrea Piacquado Pexels


Diskuze: příspěvků