Rodina

Zůstat ve vztahu, nebo odejít?

Sbírání kytiček

Když jste se poznali, bylo všechno perfektní. Sex fungoval na jedničku, partner byl pozorný a dost možná vás „nosil na rukou“. Jenže uběhlo pár let a všechno je jinak. Vy chcete jet o víkendu na výlet, on by raději natíral plot na zahradě. Odmítá s vámi jít do divadla a na otázku, kam pojedete na dovolenou, zabručí něco ve smyslu, že je mu to jedno. Cítíte se dost možná ublíženě a ptáte se sama sebe, jestli má cenu s tímhle „exotem“ vůbec zůstat.

Na začátku je dobré si uvědomit jednu zásadní věc. Každý vztah prochází určitým vývojem. Fáze zamilovanosti, kdy na partnerovi prakticky nevidíte chyby, dříve nebo později pomine. Každý má právo na svůj názor a je jasné, že ne vždy se na všem shodnete. Pokud jste si brala domácího kutila, který se nikdy nezajímal o divadlo, nemůžete čekat, že bude blahem bez sebe, když navrhnete návštěvu premiéry Hamleta. Ruku na srdce, i vy jste se za léta manželství změnila a dost možná je spousta věcí, které by on mohl naopak vytknout vám. Dost možná na sebe občas bručíte, ale v podstatě se máte rádi. Jenže co když je to vážnější?

Upřímná otázka

Jestliže jste nespokojená čím dál víc, je na čase nalít si čistého vína. Položte si otázku, zda vám stojí tenhle chlap za to, abyste s ním strávila svůj další život. Zda si máte co říct a nejste spolu už jenom ze setrvačnosti, kvůli společnému majetku, hypotéce nebo dětem. Na to samé se zeptejte upřímně i partnera. Chce s vámi dál žít a případně pracovat na odstranění krize? Jeho odpověď do značné míry ukáže, zda má smysl zůstat nebo jít.

Balíme to

  • Rozčiluje vás na manželovi i to, jak pije kávu a zavazuje si tkaničky?
  • Je vám jedno, co prožívá, co si přeje, jak se cítí?
  • Vytratila se s vašeho vztahu láska, laskavost, vzájemná důvěra?
  • Jeden druhého si nevážíte, komunikujete spolu s despektem?
  • Místo tolerance vítězí podrážděné reakce a místo porozumění převládá nezájem?

Pak jste s největší pravděpodobností dospěli do kritického bodu, kdy bude lepší, když půjdete každý svou vlastní cestou. Dobrou a jednoduchou pomůckou může být i obyčejný list papíru, na který si napište do dvou sloupců subjektivní důvody, proč byste měli ve vztahu pokračovat a proč byste z něj naopak měli odejít.

Buďte sobec

Pokud jste si jistá, že partnera nemilujete, žít s ním nechcete a na záchranu vztahu je pozdě, pak na nic nečekejte a raději odejděte. Dost možná váháte, obáváte se budoucnosti a nechcete rozbít rodinu a po letech společného soužití vlastně ani nevíte, jak byste všechno sama zvládla. To jsou důvody, které vypadají na první pohled složitě, ale mají řešení. Zůstávat totiž jenom proto, že máte „své jisté“ a obáváte se budoucnosti, je jenom přešlapování na místě a oddalování problému. Život je příliš krátký na to, abychom ho promrhali čekáním na štěstí, které si nás nakonec nemusí najít.

Jak zachránit vztah?

Prvním předpokladem pro záchranu vztahu je udělat si pořádek ve své hlavě. Ujasněte si, co vlastně chcete. Zamyslete se nad tím, zda a jak jste se podíleli na problémech, které vedly k nespokojenosti či krizi ve vztahu a přiznejte si popravdě chyby, které jste udělali. Komunikuje o problémech s partnerem, nenaslouchejte „našeptávačům“ a pokuste se situaci společně řešit. V případě narušené komunikace vyhledejte odbornou pomoc. Na to, aby byla šance na záchranu, jsou totiž potřeba vždy oba partneři, kteří chtějí na vztahu pracovat, pečovat o něj a jsou schopni vzájemně konstruktivní komunikace.

Vůbec neváhejte, když:

  • Partner vás fyzicky nebo psychicky týrá.
  • Je závislý na alkoholu, omamných látkách či automatech.

V takových případech ve vztahu nezůstávejte. Ani tehdy, kdy se vám může zdát, že nemáte jiné východisko (finanční nebo rodinné důvody). Nemusíte snášet domácí násilí. Pomocnou ruku v těžkých životních situacích nabízí různé organizace.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Bílý kruh bezpečí
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků