Zdraví

Zvítězte nad potížemi, o kterých nechcete ani mluvit!

Sbírání kytiček

Je tady podzim. Pro řadu žen jsou podzimní a zimní chladné měsíce obdobím stresu, protože mají obavy z častých intimních obtíží.

Pálení a svědění v pochvě, řezání při močení či pohlavním styku, k tomu nepříjemný tvarohovitý výtok. Tyto obtíže zná značná část ženské populace, často i opakovaně. Jen se o nich velmi těžko mluví… Obtíže obvykle způsobují přemnožené kvasinky (Candida albicans), které v pochvě běžně žijí, ale následkem nevhodné hygieny, pocení, zvýšené vlhkosti a řady dalších faktorů, se přemnoží a kvasinková infekce neboli vaginální mykóza je tu.

Koho trápí a proč?

Náchylnější k výskytu nepříjemných intimních obtíží jsou ženy s oslabeným imunitním systémem, diabetičky, jedinci s hormonální nerovnováhou – riziko se zvyšuje v těhotenství či při menopauze – obecně častěji postihne ženy s vysokou hladinou estrogenu. Hormon estrogen podporuje tvorbu cukru v těle a ten kvasinky doslova milují.  V průběhu menstruačního cyklu hladina estrogenu v organismu ženy stoupá, proto je běžné, že mykóza se objevuje kolem menstruace. Podobně je tomu v těhotenství. S vaginálními mykózami bojují častěji i ženy užívající hormonální substituci nebo antikoncepci.

S obtížemi radši rychle k lékaři

Stud není na místě a pokud máte obtíže, je lepší se co nejdřív vypravit na gynekologii. Vaginální mykóza je nakažlivá, proto je nutné zaléčit i partnera. Muži totiž nemusí mít žádné příznaky, přesto trpí infekcí také. Pak dochází k začarovanému kruhu, kdy se žena léčí a muž ji při pohlavním styku nakazí znovu. Gynekolog po stanovení diagnózy obvykle předepíše antimykotika ve formě vaginálního krému či čípků. Ty mají zabránit množení kvasinek, plísní a jejich úplné vyhubení. Efekt léčby by se měl dostavit přibližně za čtyři až šest dnů.

Pokud lokální léčba nezabírá, lékař vám nasadí perorální tablety, které účinnou látku rozšíří po celém organismu. Pokud byste kvasinkovou infekci neléčili, hrozí zásadnější zdravotní problém: bakteriální vaginóza, která postihuje až 40 % žen ve fertilním věku a musí se léčit antibiotiky; poznáte ji podle šedivého vodnatého výtoku, který zapáchá po rybině. Při zanedbání může kvasinková infekce přejít do chronické vaginální mykózy a zánět často zasáhne orgány malé pánve.

Prevence: Hygiena a zdravý životní styl

Kvasinková infekce vzniká změnou hladiny přirozeně kyselého pH ve vagíně, dbejte, abyste ji nenarušily nejen nešetrnými mycími gely, ale i stravováním (jezte dostatek ovoce a zeleniny, vyhněte se velkému množství cukru, kořeněným jídlům, často je na škodě i bílé pečivo a lepek). Dbejte na důslednou hygienu – tu můžete preventivně podpořit i výplachem pochvy. Při této proceduře vstříknete vodu či speciální roztok z lékárny do pochvy. Výplach odplaví nečistoty, uleví od svědění, protože léčivá látka na volně prodejném přípravku se zachytí na celém povrchu sliznice pochvy.

Noste prádlo a oblečení z výhradně přírodních materiálů – bavlny, lnu. Nezůstávejte v mokrých plavkách po koupání, ve zpoceném prádle po sportu, vždy si po hygieně důkladně vysušte intimní partie. Jedině komplexní péčí o tělo a důsledným dodržováním zdravého životního stylu se můžete ubránit opakujícím se nepříjemným mykózám a infekcím.

Komerční prezentace

Zdroj informací: euc.cz
Zdroj fotografií: Velista Production / Adobesto
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL