Domácnost

3 tipy, jak správně umýt okna

Tradicí bývá, umýt před Velikonocemi okna, vždyť kdo by nechtěl pustit si do bytu naplno jarní sluníčko. Nezlepší se jen výhled, ale očista prospěje i oknům, ostatně výrobci doporučují umýt okna alespoň dvakrát za rok. Jakou péči byste měli oknům na jaře dopřát?

Péče prodlouží životnost oken 

Stále více domácností si na mytí oken najímá profesionály. Pokud mezi ně nepatříte, měli byste vědět, jak postupovat, aby očista byla důkladná a kompletní. 

„Zima dá oknům pořádně zabrat, proto je potřeba okna na jaře nejen důkladně vyčistit, ale také prohlédnout a ošetřit,“ říká Ing. Milena Tomčíková produktová manažerka VEKRA okna. Vydrží déle krásná, dobře funkční a spolehlivě budou chránit vaši domácí pohodu. Pokud si říkáte, že máte nová tedy bezúdržbová okna – chyba lávky – i moderní okna potřebují údržbu. Jaro je využijte k umytí i zevrubné prohlídce oken.

Tip 1: Okna myjte, když je alespoň 5 stupňů nad nulou 

Důvodů proč se do mytí nepouštět v mrazu je více. Běžné čisticí prostředky při nízkých teplotách příliš nefungují, a tak výsledek nemusí odpovídat vynaloženému úsilí. A možná nevíte, že pokud byste v mrazu použili příliš horkou vodu, mohlo by prasknout podchlazené venkovní sklo.

Vždy je třeba umýt celá okna tedy rámy, křídla i zasklení. Nezapomeňte ani na prostor uvnitř mezi rámem a křídlem, rozhodně očistěte těsnění, které se tam nachází. „Je potřeba myslet na to, že okna nejprve potřebují dostatečně umýt vlažnou vodou s nějakým saponátem, pokud byste čistili okna jen na sucho, mohou prachové částice poškrábat povrch oken,“ vysvětluje Ing. Tomčíková z VEKRY. Ze stejného důvodu nepoužívejte na rámy oken ani drsné houbičky, čisticí prášky nebo jiné hrubé materiály. Vyhněte se použití chemikálií a rozpouštědel, mohly by okna zničit.

Každý máme svůj osvědčený způsob, jak dobře a rychle umýt okna a na trhu jsou i nejrůznější stěrky, čističe i automatické roboty. Pokud máte v domě velké prosklené plochy, pomocník se jistě hodí. Úplně ale stačí vlažná voda se saponátem, hadr a nakonec nějaký běžný prostředek na vyleštění skel.

Tip 2: Dřevěná okna ošetřete balzámem 

Krásu dřeva nic nenahradí, ale pokud se nebudete o povrch dřevěných oken starat, brzy mohou vlivem slunce, deště a větru ztratit svůj lesk. „I když mají moderní dřevěná okna kvalitní vícevrstvou povrchovou úpravu, která je dobře chrání před účinky povětrnosti, je potřeba ošetřit je 2x do roka balzámem – na jaře a na podzim,“ říká Ing. Tomčíková z VEKRY

Dřevěná okna po umytí osušte a dřevěné části přetřete houbičkou namočenou v doporučeném balzámu. V návodu od výrobce oken by mělo být uvedeno, jaký přípravek potřebujete a většinou si ho můžete u výrobce i objednat. Výhodou platových oken, a to i těch v dřevodekoru, je fakt, že jejich povrch stačí umýt, ale dřevo je dřevo.

ČTĚTE TAKÉ: další tipy jak pečovat o okna a dveře najdete v Praktickém Rádci

3 tipy, jak správně umýt okna

Tip 3: Zkontrolujte kování a těsnění 

Mytí oken je ideální k tomu, abyste je prohlédli a zjistili, zda zima nenapáchala škody. Důležitá je hlavně kontrola kování a těsnění, které odpovídají za správnou funkci a izolaci. V případě, že jste na podzim nestihli kování promazat, neváhejte a udělejte to nyní. Je to snadné a zvládne to opravdu každý. Stačí do otvorů po obvodu křídla, na čepy a všechny pohyblivé kovové části kápnout trochu silikonového oleje. Pokud jím přetřete i pryžové těsnění, rozhodně nic nezkazíte. V případě, že okna drhnou, jdou špatně zavírat nebo cítíte, že jimi táhne, seřiďte je. Podle návodu od výrobce by to neměl být problém.

KP

Foto: VEKRA


Diskuze: příspěvků