Domácnost

3 úžasné triky, jak zbavit domácnost prachu

Sbírání kytiček

Utírání prachu je jako boj s větrnými mlýny. Určitě to znáte. V sobotu dopoledne uklidíte a večer byste mohli začít znovu. Co na všudypřítomná smítka opravdu zabírá?

Kde se prach bere a co obsahuje? 

Část prachu se dovnitř dostává okny, ale drtivou většinu si vytváříme sami. Základem jsou odumřelé lidské buňky, vypadané vlasy, zvířecí chlupy a dále pyly, roztoči a jejich exkrementy. 

Prach komplikuje život hlavně alergikům a astmatikům. Citliví jsou na něj i děti a senioři. Obsahuje totiž různé nebezpečné příměsi – jako stroncium, arzen, chrom, hliník a další těžké kovy. Ve větších městech se do prachu dostává daleko více škodlivin než na vesnicích. 

1. Prach stírejte namokro

Jednou týdně se pusťte do většího úklidu včetně vyluxování koberců, vytření podlahy a setření volných ploch. Pozor také na volbu pomocníků. Suchý hadr prach neudrží, naopak ho rozvíří a přenese na právě otřený nábytek. 

Jděte na to trochu jinak. S mokrým hadříkem nebo utěrkou z mikrovlákna vám půjde práce lépe od ruky. Vyhnete se i nenáviděnému poletování prachu. S množstvím vody to ale nepřehánějte. Zvlášť dřevo je na mokro háklivé. Pro lepší výsledky nábytek na závěr ošetřete sprejem s antistatickými účinky, které brání usazování nečistot. 

2. Vyčistěte vzduch

Nebaví vás uklízení? Začněte vyčištěním vzduchu. Dobře funguje třeba nástěnná klimatizace se speciálními filtry. Zbaví vás většiny poletujícího prachu a ušetří hodiny práce. Zachytí i ty nejmenší částečky pylu, roztočů, plísňových spor a dokonce i většiny běžných bakterií a virů

Díky klimatizaci můžete mít doma dokonale čistý vzduch bez nebezpečných nečistot. Pořízení zvažte zejména tehdy, pokud máte doma malé dítě, staršího člověka, alergika, astmatika nebo blízkého, který je často nemocný. 

3. Pusťte na to robota

Oblíbený pomocník vám ušetří spoustu času i námahy. Podlahu v celém bytě zamete a vytře, zatímco vy můžete třeba uvařit. Většina těchto přístrojů se dostane i tam, kde s mopem nebo vysavačem nemáte šanci. Uklidí pod obývací stěnou, komodou i za skříní. Vymete staré pavučiny a chuchvalce prachu, o kterých jste neměli ani tušení. 

U většiny typů si můžete také předem nastavit čas, kdy bude robot uklízet. Třeba zatímco jste v práci nebo na procházce. Večer se pak vrátíte do uklizeného domova bez prachové pokrývky. 

Přejeme klidný předvánoční čas a ať vám jde úklid pěkně od ruky. 

KP

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků