5 nejdůležitějších rad pro cesty do zahraničí

Začíná letní sezóna plná cestování a nevšedních zážitků. Přečtěte si pár tipů, co byste měli vědět, než nasednete do auta nebo do letadla a vyrazíte na cesty.

5 nejdůležitějších rad pro cesty do zahraničí
Zobrazit fotografii v galerii

1. Doklady 

Přestože je toto téma poměrně časté, stále ještě není úplně zřejmé, kdy si vzít pas sebou, a kdy jej můžete bez obav nechat doma. Pokud jde o cesty do zahraničí na území EU by vám měl stačit občanský průkaz. Ovšem pozor, cestujete-li s dítětem mladším 15 let. V tomto případě musí mít u sebe vždy platný cestovní pas nebo vlastní „občanku“, abyste prokázali jeho totožnost. Pokud máte namířeno mimo hranice Evropské unie, vyplatí se prověřit svůj cestovní pas, zda splňuje všechny náležitosti. Některé země mají přísné bezpečnostní kontroly, a proto například odmítají akceptovat pasy, kterým končí lhůta za kratší dobu, než je 6 měsíců. Samotnou kapitolou jsou také razítka z bývalých cest, kde hrozí nepříjemné výslechy na letišti, zdlouhavé vysvětlování předchozích pobytů a podobně. Každá země má svoje pravidla, rozhodně se nevyplatí je podceňovat, nespoléhejte se, že se na letišti domluvíte. 


2. Cestovní pojištění 

Stojí pár korun, většinou je vyřízené za několik minut, a přesto dělá spoustě lidí potíže jej včas obstarat. Stejně jako v Čechách, ani v zahraničí nikdy nevíte, kdy vás potká vážnější úraz nebo zdravotní problémy. „Platné cestovní pojištění je pro zahraniční cesty nezbytností. Zatímco v tuzemsku jsou lékařské výkony hrazeny ze zdravotního pojištění, v zahraničí zaplatí nepojištěný člověk i za banální lékařský úkon velké peníze, nemluvě o komplikovaných úrazech nebo operacích spojených s pobytem v nemocnici či převozem do vlasti,“ říká Aleš Žárský z online rádce pojištění DOK. Nejčastějším důvodem, proč lidé odkládají vyřízení pojištění, není cena, ale nepřehlednost v nabídkách. Každá pojišťovna má různé cenové rozpětí, nabídku položek a různých výluk, pro které vás nepojistí. Než se dostanete do deprese z množství variant, které musíte pročíst, vyzkoušejte srovnávače nebo chytré online rádce spojené s pojišťovacími konzultanty, kteří vám doporučí pojištění přesně pro vás. 


3. Telefon 

V dnešní době si už ani neumíme představit vyjít z domu bez mobilního telefonu. Při volání mimo české hranice se ovšem výrazně mění pravidla, kolik nás volání, SMS a data stojí. Zatímco ze zemí EU voláte za stejné ceny jako doma, teprve v polovině května 2019 se snížila cena hovorů do zahraničí, která do té doby výrazně převyšovala běžnou sazbu. Chcete-li předejít obrovskému účtu za telefon, nejjednodušší variantou je pořídit si předplacenou kartu, kde máte částku utracenou za každý hovor stále pod kontrolou. 


4. Peníze 

Pro spokojené cestování potřebujete mít u sebe také správnou měnu a v tom je někdy háček. Určitě se informujte ve své bance, zda máte platební kartu nastavenou pro výběry a platby v zahraničí. Dále je určitě dobré zjistit předem, zda má vaše banka v zemi pobočky, na které se můžete v případě nouze obrátit, jestli se dovoláte na infolinku, popřípadě nastavení vašeho internetového bankovnictví. Raději ale nespoléhejte jen na kreditní kartu a pro všechny případy u sebe vždy noste alespoň pár drobných v hotovosti a nějaká eura do letadla. Stejně jako v Čechách i v zahraničí se může stát, že platební terminál bude mít poruchu, veřejná doprava neakceptuje karty, v letadle se nepodaří platit kartou a podobně. 


5. Průvodce 

Určitě není nutné před odjezdem do ciziny číst cestopisy a romány o destinaci, kam se chystáte, ale alespoň základní povědomí byste přece jenom mít měli. Správný průvodce vám pomůže rozeznat základní symboly a písmena, které například v arabštině nedávají pro Evropany úplně smysl. Důležité je také připravit se na odlišné náboženství a zvyky. Většina turistických destinací je otevřena různým kulturám, ale může se stát, že se na svých cestách dostanete do části země, kde vládnou tradice a vy nebudete mít vhodné oblečení a stanete se pro místní obyvatele rušivým elementem, což není příjemné ani jedné straně. Raději se dobře připravte, abyste si svou dovolenou skutečně užili.


Foto: pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Podle mého názoru určitě užitečné rady. Jednoznačně souhlasím s tím cestovním pojištěním. To je si myslím v dnešní době prostě nezbytnost. My si třeba před každou cestou do zahraničí sjednáváme cestovní pojištění u https://www.ervpojistovna.cz/ S tím totiž máme nejlepší zkušenosti.

ODPOVĚDĚT

3

Cestovní pojištění mám sjednané ještě dřív, než zabalené kufry. Když si člověk zjistí, kolik by jinak stálo ošetření v zahraničí https://www.top-pojisteni.cz/pojistovaci-poradna/novinky-ze-sveta-pojisteni/osetreni-v-zahranici-aneb-proc-se-cestovko-vyplati , tak se pro cestovní pojištění rychle rozhodne. Hlavně u dětí se může stát úraz tak rychle, že ani nemrkne.

ODPOVĚDĚT

6

Cestuji často a ráda, tak se mi každá rada a připomenutí vždycky hodí. Já řeším hlavně dobré pojištění.

ODPOVĚDĚT

3

Doma je krásně u bazénu,cestování už mám dost

ODPOVĚDĚT

5

Každá rada, dobrá rada. Já si ráda před tím než vyrazíme, ať už u nás nebo do zahraničí, snažím o lokalitě něco zjistit. Jedu do Mariánských Lázní, tak si vyčtu nebo spíš najdu na internetu, co zajímavého se tam dá vidět, jaké prameny a na co pít apod. V zahraničí podnikáme výlety, tak nastuduji nejzajímavější místa v okolí.

ODPOVĚDĚT

3

Dobré rady pro cestovatele a na dovolenou...

ODPOVĚDĚT

2

Jezdíme většinou s cestovkou, tak nám dost věcí připomene.

ODPOVĚDĚT

1

Už nikam nejezdíme sluníčka si užíváme doma na zahradě u bazénu.

ODPOVĚDĚT

7

Cenné rady. Ještě bych dodala, že podle cílové destinace je dobré zvážit i očkování.

ODPOVĚDĚT

6

Čaroději ty fakt rychle čteš anebo opravdu čaruješ? Tak rychlé reakce na každý nový článek po půlnoci jsou neskutečné.

ODPOVĚDĚT

5

hezké rady ale už nikam nejezdíme

ODPOVĚDĚT

6

Omlouvám se za tykání, ale Čaroději vy tak rychle......vypadalo divně:--)))) Přeji další rychlé glosy.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (12 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak si na dovolené opravdu odpočinout

Jak si na dovolené opravdu odpočinout

Dovolená – tolik vytoužený odpočinek a příležitost udělat si odstup od světa každodenního shonu. Často...

Cestování jako životní styl

Cestování jako životní styl

Není tajemstvím, že cestování právě zažívá obrovský boom a láká velkou většinu z nás. Není...

Jak přežít cestování s dětmi?

Jak přežít cestování s dětmi?

Těšíte se na prázdniny? Sluníčko, pohoda a trochu toho odpočinku. Ale víte, že občas je...

Bulharsko pláže

Ideální rodinnou dovolenou s malými dětmi si užijete na Slunečném pobřeží

Dovolená u Černého moře je vhodná pro rodiny s dětmi. Ceny za ubytování, jídlo a dopravu...

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Léto je období dovolených. Zahraniční cesty jsou lákavé a celkem snadno se smíříme s dlouhými...

Titulka pro: Táta je jen jeden

Táta je jen jeden

V extrémních situacích se odhalí lidské charaktery. Ať už drama dopadne jakkoli, leckomu to může...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

E-SHOP DROGERIE

Ráda bych tip na e-shop kde bych koupila kvalitní prací ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz