Bydlení

5 tipů pro praktickou kuchyň

Sbírání kytiček

Kuchyň již dávno není místem sloužícím pouze pro přípravu jídla. Je srdcem celé domácnosti, v němž se schází celá rodina. Proto by měla být zařízená nejen esteticky, ale především prakticky. V dnešním článku vám představíme několik tipů, jak na to!

Praktická baterie základním klíčem k úspěchu

Není žádnou novinkou, že dřezová baterie hraje v kuchyni zásadní roli. Můžeme vybírat z mnoha různých provedení, od stojánkových po nástěnné. Ale co takhle baterie vybavená výsuvnou sprškou? Tato šikovná vychytávka vám usnadní práci při vaření i údržbě. Díky výsuvné hadici, která může měřit až 150 centimetrů, získáte volnost pohybu a snadno umyjete nejen libovolnou zeleninu nebo ovoce, ale třeba i velký hrnec, který se do dřezu nevejde. V neposlední řadě zmírníte usazování nečistot a zbytků jídla v rozích dřezu, což ocení každý, kdo se stará o kuchyni!

Jistě dobře znáte situaci, kdy máte ruce od těsta a chtě nechtě musíte sáhnout na páku baterie, abyste si je umyli. Z těchto důvodů jsou velmi praktické bezdotykové baterie do kuchyně. U tohoto řešení se páky vůbec dotýkat nemusíte – stačí, když se hřbetem ruky přiblížíte k zabudovanému senzoru, a voda se okamžitě spustí.

Baterie se sprškou
Baterie se sprškou

Sbohem, nepořádku!

Vhodně zvolené skříňky vám v budoucnu mohou usnadnit mnoho práce. Vše se odvíjí od typu otevíraní. Například když otevřete klasická dvířka, nevidíte až dozadu, a proto je hledání požadovaného předmětu vždy delší a namáhavější. Naopak skříňky s výsuvným systémem mají u zákazníků velký úspěch. Vše je v nich přehledně uspořádáno a vy díky tomu přesně víte, kde se co nachází. Také u horních skříněk lze vybírat z různých typů výklopů. Pokud jste menšího vzrůstu, zajisté se vám bude zamlouvat skříňka, která se vysouvá směrem dolů.

Při ukládání nádobí a jiných propriet samozřejmě myslete na pravidlo, že těžké věci patří dolů, abyste je na sebe při neopatrném podávání neshodili. Nejpoužívanější předměty zase umístěte dopředu, zbytek dozadu. To nejdůležitější tak budete mít vždy na dosah ruky.

Světla tolik, kolik je jen možné

Možná se vám výběr osvětlení jeví jako nepodstatný detail. Opak je ale pravdou. Ať už zrovna vaříte, nebo uklízíte, kvalitní a dostatečné světlo je v kuchyni nezbytné. Pokud se zatím nacházíte ve stadiu plánování a nechcete svou kuchyň ozdobit obyčejnou zářivkou, již předem počítejte s prostorem na umístění trafa a vedení elektřiny například do LED pásků. Ty jsou momentálně velmi populární – nabízí totiž opravdu kvalitní světlo a pro svou nepatrnou tloušťku jsou téměř neviditelné. Dražší LED pásky můžete ovládat i dálkovým ovládáním, měnit barvu světla nebo intenzitu svícení.

Pomocník jménem dřez

Dřez není pouze nástrojem k mytí nádobí. Jedná se o kuchyňské pracoviště, které nám poskytuje mnoho služeb. Oplachujeme v něm suroviny, odkládáme do něj potraviny i kuchyňské náčiní a vykonáváme další úkony nezbytné k přípravě chutného pokrmu. Praktičnost svého dřezu zvýšíte doplněním různého volitelného příslušenství, přípravných krájecích desek ze dřeva, z tvrzeného skla či plastu. Dalším šikovným pomocníkem do kuchyně jsou integrované víceúčelové vaničky, misky a odkapávače.

Domácí bylinková zahrádka

Bez čerstvých bylinek to prostě dnes už nejde. Výborně jimi dochutíte téměř každé jídlo. Díky jejich výraznému aroma skoro nebudete potřebovat používat při vaření nezdravou sůl. Proto je pohodlné mít je stále při ruce. Usnadní vám to malá bylinková zahrádka, kterou si založíte přímo v kuchyni. Abyste mohli doma pěstovat co nejvíce druhů bylinek, je výhodné si pořídit závěsné květináče. Náročnější pěstitelé mohou vyzkoušet domácí mini skleník.

Malá bylinková zahrádka
Malá bylinková zahrádka

Kuchyň ve znamení praktičnosti představuje perfektní zázemí pro každého, kdo se často a rád pohybuje v kuchyni. Nechte se inspirovat našimi tipy a vytvořte si kuchyni snů!

Komerční prezentace

Zdroj informací: Sanitino
Zdroj fotografií: Shutterstock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků