7 rad, jak zvládnout pracovní vypětí

Nevíte, kde vám hlava stojí, diář máte přeplněný termíny a na stole před vámi se pořád kupí nové a nové úkoly? Začínáte být podráždění a práci, kterou jste dřív milovali, zničehonic nesnášíte? Tak pozor!

Titulka pro: 7 rad, jak zvládnout pracovní vypětí
Zobrazit fotografii v galerii

Podceňovat příznaky přepracování a dlouhodobého stresu se nevyplácí. Na pár dní nebo týdnů můžete sice své tělo přemluvit ke spolupráci a předstíranému pracovnímu nadšení, zahráváte si ale s rizikem, že „vyhoříte“. Vyzkoušejte proto pár šikovných tipů, díky kterým si s takovými „nenáladami“ lépe poradíte a nastartujete v sobě novou energii.

Naučte se říkat „NE“

Ač to zní velmi jednoduše, bývá to pro mnohé to nejtěžší. Pokud máte své práce nad hlavu, rozhodně další úkoly odmítněte. Vysvětlete svému nadřízenému, že v tuto chvíli máte jinou práci, kterou musíte dokončit. Pokud trvá na tom, že nové záležitosti musíte vyřešit právě vy, domluvte se spolu na prioritách a tedy, že něco z toho, na čem nyní pracujete, odložíte. ¨

Nestyďte se požádat o pomoc

Pokud nestíháte, či si s něčím nevíte rady, nepanikařte a zbytečně nad tím neztrácejte drahocenný čas. Nikdo není vševědoucí a každý se občas může dostat do situace, ze které nevidí cestu. Požádejte kolegu či nadřízeného o pomoc. V týmu se vám může podařit problém vyřešit daleko rychleji, než kdybyste se s tím trápili sami. Řešením může být i výměna úkolů. Domluvte se, že vy za kolegu uděláte něco jiného, když on vyřeší váš úkol. 

Zorganizujte si den

Určete si priority na každý pracovní den a těch se držte. Nedělejte více věcí najednou, ale postupujte systematicky. Nemusíte například odpovídat okamžitě na všechny emaily. Nejdříve dořešte to, co aktuálně děláte. Pokud něco opravdu „nehoří“, tak odpověď klidně pár hodin počká. Velké úkoly si systematicky rozdělte na menší, abyste viděli, jak pokračujete a měli jasnou představu o tom, co už máte hotovo a co ještě zbývá.

Zbytečně se nestresujte a vsaďte na hořčík

Stres může být pro mnohé hnacím motorem, ale všeho moc škodí. Ve chvílích, kdy se začíná dostavovat únava, bušení srdce či podrážděnost, už byste měli „zpomalit“ a doplnit hořčík. Ten se označuje jako antistresový minerál a pomáhá správnému chodu nervů a svalů, uvolňuje napětí a navozuje relaxaci. Právě ve chvílích a dnech, kdy toho máte opravdu hodně a jste pod tlakem, vám tento prvek může pomoci. Řada studií navíc prokázala, že pokud je lidské tělo ve stresu, spotřebovává více hořčíku než v klidovém stavu. 

Udělejte si přestávku

Pokud chcete být v práci efektivní, nezapomínejte na pauzy. Uvařte si kávu, či čaj. Snězte svačinu, či si zajděte na oběd. Změna prostředí vám pomůže pročistit hlavu a může vám pomoci se podívat na věci z jiného úhlu. Jen těžko něco uděláte, když budete od rána sedět u stolu a budete hladoví. Únava se dostaví o to dřív. Pomoci k lepšímu soustředění může i protažení. Někdy stačí se jen projít k tiskárně. 

Nezapomínejte na zdraví

Pokud máte za sebou hektické období, myslete na sebe. Musíte si odpočinout a načerpat nové síly. Nikdo nevydrží pracovat pod tlakem celý rok bez přestávky. Jsou chvíle, kdy chodíte do práce a z práce za tmy, protože je to nutnost, ale nemělo by to být rutinou. Dříve nebo později se totiž vaše tělo ozve s následky. Pracovní stres a přepracování pak často ústí ve zdravotní potíže, jako je vysoký krevní tlak, onemocnění oběhového systému, migrény, onemocnění trávicího traktu, bolesti zad, nebo pracovní vyhoření.

Naučte se relaxovat

Myslíte, že je nutné se to učit? Samozřejmě, řada z nás totiž skutečně nedokáže vypnout. Jak začít? Rozhodně si nenoste práci domů a najděte si příjemný způsob, jak se po práci uvolnit. Zkuste třeba sport, při kterém si pročistíte hlavu. Stejně dobře může fungovat i procházka se psem, setkání s přáteli či knížka v ruce. Myslete na to, že máte svůj soukromý život.


Naše tipy proti únavě a stresu:

  • Swiss Magnesium „1“ (90 tablet na 3 měsíce, 178 Kč)
  • Magne B6 Forte (50 tablet, 177 Kč)Připravila: Simona Procházková
Foto: Thinkstock
14. 4. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

1

No, já od té doby, co jsem si našla přes tento pracovní portál práci, tak opravdu hledám a tápám po každém návodu na to, jak zvládnout toho pracovní vypětí. Mám toho zkrátka moc a nevím, zda to všechno stihnu. Je to hrozné, ale zas na druhou stranu, práce pod nátlakem je nejefektivnější, no ne?

ODPOVĚDĚT

1

Já mám poměrně stresující práci, takže zažívám pracovní vypětí v podstatě každý den. Došlo to do bodu, kdy mi to už opravdu začání vadit, a tak jsem se rozhodla s tím něco dělat. Na https://www.1job.cz/prispevek/Jak-zvladat-stres-v-praci jsem se dočetla o metodě SMART a musím říct, že ta mi v boji proti stresu opravdu nesmírně pomohla.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Horoskop na týden od 22. do 28. dubna 2013

Horoskop na týden od 22. do 28. dubna 2013

Zajímá vás, jaký máte horoskop na týden od 22. dubna?

Titulka pro: Jak napsat životopis, který spolehlivě zaujme

Jak napsat životopis, který spolehlivě zaujme

Sháníte práci, už jste odpověděli na desítky inzerátů, a výsledek nikde? Možná děláte chybu už...

Titulka pro: Feng Shui - lepší místo k bydlení

Feng Shui - lepší místo k bydlení

Lidé stále více kladou důraz na kvalitu svého života. Tu určují věci a lidé kolem...

Titulka pro: Tajemství Bobbi Brown

Tajemství Bobbi Brown

V roce 1991 způsobila Bobbi revoluci v oblasti líčení s několika rtěnkami a prostou filozofií,...

Titulka pro: Horoskop na týden od 21. do 27. 1. 2013

Horoskop na týden od 21. do 27. 1. 2013

Zajímá vás váš horoskop na tento týden?

Titulka pro: Horoskop na týden od 10.-17. března 2013

Horoskop na týden od 10.-17. března 2013

Přečtěte si svůj horoskop na tento týden.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÝROČÍ

Ahojky :) Měla bych dotaz… Zajímalo by mě, co svým chlapům ...

OBLEČENÍ

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat... Obchody zavřený se ...

KÁVA

Ahojky, tak nějak by mě zajímalo, jak máte nejraději kávu? ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz