Rodina

7 tipů, jak poznat kvalitní seznamku na internetu a bránit se proti těm podvodným

Sbírání kytiček

Česko drží primát v počtu seznamek na internetu, působí jich zde necelých 50. Některé jsou kvalitní, jiné méně. Rizikem se však stávají ty seznamky, které z důvěřivých uživatelek tahají peníze a vysávají tak jejich peněženky. Finanční prostředky pak končí na neznámých účtech v daňových rájích a uživatelka se jen těžko může bránit. Jak nenaletět podvodným seznamkám a naopak rozpoznat ty kvalitní? Čtěte těchto 7 tipů, které vám pomůžou seznamovat se rychle, kvalitně a bez měsíčních poplatků.

1. Registrace na seznamce by neměla trvat více než 5 minut

Kvalitní seznamku poznáte už podle systému registrace. V dnešním uspěchaném světě chcete mít registraci rychle odbytou. Jakmile po vás chce seznamka vyplnit spoustu dotazníků, už to je signál, že tady to seznamování nebude pokaždé podle vašich pravidel. Můžete se sice těšit na „individuální“ doporučení partnerů, ale co si budeme vykládat, dnes se každý na internetu jen vylepšuje. Informacemi o sobě počínaje a svojí fotkou konče, takže garance kvalitně navržených partnerů nemusí vždy odpovídat vašim představám. Hledejte proto ty seznamky, které po vás chtějí minimum informací a výběr „kandidátů“ nechá už jen na vaší vlastní aktivitě. Chcete si přeci vybírat sama?

 

2. Seznamka nemusí znát vaše skutečné jméno

Abyste se mohla seznámit na internetu, není zapotřebí sdělovat ani vaše skutečné jméno. Pokud seznamka již při registraci vyžaduje vaše jméno a příjmení, rovnou registrační okno zavřete. Takovému projektu ihned dáváte informace, které jsou citlivého charakteru a které lze využít pro marketingové potřeby, v překladu se tedy můžete brzy těšit na množství nevyžádaného reklamního sdělení, a to nejen od samotné seznamky. Když se podíváte blíže do všeobecných smluvních podmínek takové seznamky, podobnou klauzuli tam určitě najdete. O tom, že nedávat přesnou adresu bydliště, se už nemusím vůbec zmiňovat. Seznamka se v tomto případě samozřejmě může ohánět tím, že chce mít ověřené a seriózní uživatele, ale toto je pouhá výmluva. Na internetu dnes už existují různé jiné nástroje, jak vaši identitu ověřit, například přihlášením pomocí Facebooku nebo prostřednictvím nekomerčního projektu MojeID. Kvalitní seznamku poznáte už jen podle toho, že tyto údaje po vás prostě nevyžaduje, respektuje totiž vaše soukromí. 

 

3. Seznamce nemusíte platit pravidelné měsíční poplatky

I seznamky musí z něčeho žít. Některé blokují například posílání zpráv mezi uživateli, dokud jim neplatíte pravidelný měsíční poplatek, jiné požadují jednorázový poplatek za lepší zviditelnění vašeho profilu na hlavní straně serveru. Kvalitní seznamka by vám měla umožnit seznámení zdarma a bez omezení, platit by se správně mělo jen za nadstandardní služby a pouze jednorázově, například za zmiňované lepší zviditelnění vašeho profilu ostatním uživatelům. 

 

4. Seznamce nemusíte dávat číslo platební karty

Na pozoru byste měla být v případě, kdy seznamka po vás vyžaduje číslo platební karty při objednání „měsíční tarifu“. Proč? Máte v plánu si sice přeplatit pouze měsíční členství, ale jakmile zadáte číslo platební karty, většinou si automaticky nastavujete u svého účtu tzv. „renew“, tedy obnovení systému placení. Seznamka vám tedy bude pravidelně strhávat peníze z vaší platební karty dle výše měsíčního tarifu, který jste si zvolila. Pokud si myslíte, že stačí podobné platby na vašem účtu zablokovat, mýlíte se. Renew musíte zrušit i na samotné seznamce. Ta má totiž právo, které vychází z vámi odsouhlasených podmínek při registraci, si poplatky i nadále účtovat. Pokud tedy zrušíte pouze platby na kartě a nikoli už na seznamce, může vám seznamka vystavit elektronickou fakturu, kterou dnes stačí zaslat jen do mailu. Nezaplatíte? Tak se brzy těšte na exekutora u vašich dveří. Dnes je častou praxí to, že se nezaplacené faktury předávají inkasním agenturám, které jsou ve vyhrůžkách mistry. Pokud tedy bude po vás seznamka požadovat jakoukoli platbu, měla by být prováděna vždy skrze platební bránu, která vás velmi viditelně upozorní na to, zda chcete nastavit u této platby pravidelné měsíční poplatky či nikoli. Rozhodnutí je pak už jen na vás.

 

5. Kvalitní seznamka by vám měla zobrazit pouze to, co hledáte

Přihlásit se na seznamku a vidět na ní spoustu „konkurentek“ není zrovna příliš příjemné. Začnete ihned zkoumat, zda slečna má profilovou fotku nafocenou lépe a jak moc jí to na ní sluší. Cíl seznámení se tak mění v deprivaci, která zapříčiní, že už se na internetu seznamovat nechcete. Kvalitní seznamka by vám měla zobrazit pouze to, co skutečně hledáte. Ve vašem případě tedy pouze profily svobodných mužů. Pokud vám seznamka zobrazí právě takové profily, nabízí vám to, co skutečně hledáte. 

 

6. Seznamka by vám měla umožnit blokovat otravného uživatele

Chcete si na seznamce povídat s různými uživateli, jenže jeden z nich vás často obtěžuje. Jakmile se přihlásíte, okamžitě vás bombarduje spoustou zpráv. Hlídá si, kdy se přihlásíte, a vyčítá vám, že jste mu dlouho neodpověděla. Takové chování může hraničit až se stalkingem, tedy opakujícím se sledováním aktivit konkrétní osoby. Kvalitní seznamka by vám měla umožnit zablokovat takového uživatele. Pokud ten si založí profil nový, měla byste mít i možnost takového uživatele nahlásit, aby seznamka přijala veškerá opatření pro úplné zablokování uživatele, tedy nejen jeho všech profilů ale i zablokování jeho přístupu na seznamku. 

 

7. Kvalitní seznamka by měla fungovat i na mobilu

Ne každá z nás má čas vysedávat hodiny u počítače a hledat si nového partnera. Kvalitu seznamky poznáte už jen podle toho, že když zadáte její název do prohlížeče vašeho mobilu, stránka by vám měla umožnit používat její služby právě i z mobilního rozhraní. Seznamování na mobilu si brzy velmi oblíbíte. Můžete totiž využít i doplňujících služeb jako hledání nových uživatelů v okolí, kdy si můžete prohlídnout, jaký uživatel se nachází právě ve vaší blízkosti. Může tak dojít často ke kurózním situacím, kdy lajknete profil uživatele, který sedí zrovna ve stejné kavárně jako právě vy. Pak už jen stačí mrknout na sebe i v reálu a máte ihned reálné rande.

Seznamování na internetu nemusí být nutně strašákem, stačí se jen řídit výše uvedenými pravidly. Brzy zjistíte, že díky kvalitním seznamkám na internetu můžete získat nejen nového partnera, ale i spoustu nových přátel. Doba je jiná, lidé už spolu neumějí komunikovat na přímo jako dříve, tak proč si nepomoci jednoduchým nástrojem, díky kterému můžete prožít svůj vlastní romantický příběh…

Připravila: Lucie Luisa Hradecká, www.Yellobar.com
Foto: Yellobar.com
7. 8. 2014
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků