Zdraví

Bolesti hlavy: jak si pomoci přirozenou cestou

Každého z nás určitě někdy v životě bolela hlava, a to z mnoha důvodů. Někdy je na vině fyzická nepohoda, jindy duševní vypětí, nedostatek spánku. Pokud nejde o diagnostikovanou chorobu, zmírnit bolesti dokážete do určité míry i jídlem.

Jak uvádí Jarmila Mandžuková v publikaci Co nám chybí, když…, obecně lze na bolesti hlavy doporučit užívání hořčíku v dostatečné míře, protože tento prvek tlumí bolest a uvolňuje stažené cévy. Z dalších prvků jmenujme vápník, který kromě jiného eliminuje napětí ve svalech, nebo zinek, jenž posiluje imunitní systém, a dále třeba i vitamín E. Některé bolesti hlavy totiž můžou mít na svědomí nezdravé toxické radikály a právě tento vitamín neutralizuje jejich neblahý vliv.

Čemu se vyhnout při bolestech hlavy

Určitě jste už zjistili sami, že podpořit bolesti hlavy či migrénu dokážou některé potraviny. Nejlepší je více si všímat spojitosti mezi vaší stravou a bolestmi, pak nejsnáze zjistíte, co vám skutečně dělá špatně. Obecně se však uvádí, že potraviny s glutamátem sodným je lépe raději nekonzumovat. Někomu rovněž může vadit také sůl a vůbec už osolené produkty. Pokud dokážete její množství ve stravě snížit, prospějete svému organismu po všech stránkách. Z dalších potravin si dejte pozor například na průmyslově sušené ovoce, v němž se můžou objevovat sloučeniny síry, ale i mnohé jiné, včetně uzenin a masa, mléčných produktů, čokolády, ořechů nebo čerstvého pečiva, které máme tak rádi.

Dopřejte si

Nejen s ohledem na bolesti hlavy konzumujte více čerstvé zeleniny, obiloviny, vločky, dále také semínka nebo například mandle. Pokud to dokážete, dávejte spíše přednost celozrnné stravě. Chutné a zdraví prospěšné jsou rovněž ryby, stačí je osmahnout na troše másla a posypat bylinkami.

Kdy jít k lékaři

Ne vždy jsou bolesti hlavy způsobené dočasnou nepohodou, například hormonálními výkyvy v těle a podobně. Ovšem odhalit, zda zrovna u vás se za nimi skrývá některá choroba, například nedostatečná práce ledvin nebo alergie, může až lékař. Totéž platí i pro migrénu, chronickou nemoc, která se připomíná nejen bolestmi, ale i zvracením, poruchami vidění, citlivostí na světlo.

Připravila: Věra Hájková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: Kniha Co nám chybí, když..., Jarmila Madžuková, Start 2011
Zdroj fotografií: Pexels

Diskuze: příspěvků