Zdraví

Letní bolesti hlavy? Vyhněte se jim!

S létem přicházejí radovánky, ale často i nepříjemné zdravotní potíže. Dusné horké počasí, pokles tlaku při dešti, pracovní přetížení, přecházení z chladu klimatizovaných místností do pouličního vedra, hlad, nadměrná únava, stres před dovolenou – to všechno můžou být potíže, které předcházejí bolesti hlavy. Jak se jim vyhnout?

Příliš vysoké teploty v letních měsících oslabují organismus. Pohled na blankytnou oblohu ozářenou slunečními paprsky, o kterém jsme v zimních měsících snili, v nás vyvolává touhu se spíš někde ve stínu ochladit. Nepříjemným průvodcem vysokých teplot může být dehydratace organismu, která je často jedním z důvodu vedoucích k vleklým bolestem hlavy. V letních měsících je nutností vypít během dne alespoň dva až tři litry tekutin – nejvhodnější jsou minerální či stolní vody, neslazené čaje či přírodní ovocné a zeleninové džusy ředěné s vodou. Proti bolestem hlavy může napomoci půllitr vody pokojové teploty, který je vypit po malých doušcích.

Zrádné sluníčko

Pokud vás najednou rozbolí hlava při dlouhodobějším pobytu na slunci, nemilosrdně tuto sluneční lázeň ukončete a přesuňte se do stínu, ještě lépe do chladné místnosti. Bolesti hlavy totiž mohou být začínajícími příznaky úpalu či úžehu. Pokud se vám za chvilku uleví, pravděpodobně šlo jen o přehřátí. Trvají-li bolesti déle a přidá-li se k nim nevolnost, zimnice nebo horečka, ihned vyhledejte lékaře!

Rychlá pomoc

Jestliže je v pozadí bolestí hlavy stres a pracovní vypětí, snažte se vyhýbat stresovým situacím a najít si během dne čas pro relaxaci a uvolnění. Vyhledejte, co vám pomůže tělo uvolnit: jóga, Tai-chi, dlouhá procházka, lehký běh v podvečerních hodinách. „Všem doporučuji, aby upravili svůj denní rytmus, chodili pokud možno pravidelně spát, pravidelně vstávali a snažili se co nejvíce se pohybovat na čerstvém vzduchu.“ Pokud vás bolí hlava a potřebujete rychlou pomoc, pomůže vám například APO Ibuprofen, který je volně prodejný v lékárnách, pomoc ale můžete hledat také v zelené lékárně.

Mějte po ruce bylinky

„K odstranění bolestí hlavy a k lepší celkové kondici výrazně pomohou bylinky ve formě čajů,“ říká známá bylinkářka Venuše Studničková. „Bylinné čaje byste pro zajištění dostatečného efektu měli užívat několikrát denně po šálcích – doporučuji půl litru až litr denně. Zkusit můžete heřmánek, mučenku, meduňku, nebo hloh, ale například i kozlíkový čaj: dejte na pět minut vařit jednu lžičku kozlíku lékařského a nechte dvacet minut vyluhovat. Preventivně můžete pít tento čaj odpoledne a k večeru, to je ta nejlepší pohoda,“ doporučuje Venuše Studničková.

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
21. 6. 2011


Diskuze: příspěvků