Cestování

Botanická zahrada v Troji vás zve 21. 3. k návštěvě zdarma!

Ať už patříte mezi milovníky květeny a rostlinek všeho druhu nebo si jen chcete zpestřit týden příjemným výletem, můžete vyrazit do Botanické zahrady v Praze 7 – Troji.

Pokud byste nestihli přijít 21. 3., pak vězte, že do konce března je vstup do venkovních expozic také zdarma.

Kdy sem vyrazit: od 9. do 17. hodiny (v březnu) s tím, že venkovní expozice lze opustit až 2 hodiny po zavírací době.

Do trojské botanické zahrady se dá přijet a přijít směrem od Zoo Praha, kam vás přiveze autobus 112 od metra C Nádraží Holešovice (nedaleké parkoviště pojme i vašeho plechového miláčka), rovněž to je možné od vinice sv. Kláry (pak je třeba z autobusu vystoupit o zastávku dříve před stanicí Zoo), anebo ze severu, tedy Prahy 8 – Bohnic (od metra C Kobylisy autobusem 144, vystoupit na zástavce Na Pazderce, i zde je možnost parkování).

A co vás do zahrady zaručeně přiláká? Je toho víc, takže vás postupně zveme na…

Venkovní expozice
Přijde na to, kterým vchodem do zahrady vstoupíte. Půjdete-li směrem z Bohnic, pak nemůžete minout zimovzdorné kaktusy v expozici Severoamerická polopoušť, také tu jsou severoamerické trvalky a jehličnany. Zanedlouho se projeví v plné kráse pivoňková louka, na přelomu března a dubna tu jsou k vidění krásné květy magnólií. Naopak pokud se vydáte z jihu, tedy od Zoo, kromě vinice sv. Kláry (podél viniční zdi v březnu uvidíte vřesovce) asi nejprve zamíříte do orientální zahrady a pak do japonské zahrady. Přehled všech expozic a další informace samozřejmě najdete na webu.

Tropický skleník Fata Morgana
Jeho interiér o celkové ploše cca 1750 metrů2 se dělí do tří částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu. Například v úvodní části expozice uvidíte suchomilnou vegetaci, včetně ukázky australského buše, flóry z Madagaskaru nebo vegetace z jižního Mexika. Prostřední a největší část skleníku představuje nížinný deštný les vlhkých tropů. Největší část tropického lesa pak tvoří rostliny Jižní Ameriky a vybraných středoamerických lokalit, dále z Austrálie a Oceánie, Afriky a Madagaskaru, Vietnamu, Sundských ostrovů a Filipín. Nejen děti baví pozorovat život v tropických jezerech nebo pohled na vodopád z vyhlídkové terasy a tak alespoň na chvíli zažít atmosféru pralesa. Poslední, chlazená část skleníku přibližuje prostředí vysokých hor (například rostliny amerických And, horských oblastí pevninské i ostrovní Asie a subtropické jižní Afriky).

Připravila: Marcela Škardová
Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji – M. Uhlíková
15. 3. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků