Cestování

BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

Sbírání kytiček

Brumík vám přináší tipy na výlety po Čechách i Slovensku. Vzít si můžete i Brumíkův obrázkový atlas. Pro cestování po celé ČR vlaky ČD se Vám o víkendech a svátcích nejvíce vyplatí rodinná jízdenka SONE+.

Kam vyrazit v Čechách?

Ještěd

Horu Ještěd naleznete ve městě Liberec v severozápadních Čechách. Na vrchol vyjedete lanovkou a odtud si pak můžete udělat hned několik pěkných procházek. Nezapomeňte si však před tím ještě vychutnat krásný výhled na okolní krajinu. Na Ještědu se také nachází jedna z nejvýraznějších českých staveb novodobé historie – hotel Ještěd ve tvaru kuželu s osmimetrovou věží televizního vysílače, která se bude dětem určitě líbit. Až si vše prohlédnete, třeba stihnete ještě navštívit místní ZOO. Je sice malá, ale moc hezká, zaměřená spíš vycházkově a relaxačně. A pokud nebudou vaše malé rošťáky ještě bolet nožičky, můžete se podívat i do botanické zahrady.


Zámek Konopiště

Tento krásný zámek najdete ve středních Čechách přibližně 40 kilometrů od Prahy. Leží asi 2 kilometry od centra města Benešov. Konopiště se proslavilo jako poslední sídlo Františka Ferdinanda D´Este, dědice trůnu Rakousko-Uherské říše. Kromě interiérů si určitě projděte také nádherný zámecký park a nezapomeňte pozdravit Brumíkova kamaráda šestiletého zámeckého medvídka Jirku, který má svůj domeček hned vedle zámku. Tento huňatý obyvatel hradního příkopu přicestoval na Konopiště před rokem ze Zoologické zahrady Lešná u Zlína. Jirka, i když je hodně podobný baribalovi, se řadí k medvědům ušatým, kteří žijí ve střední a východní Asii. A i když Jirka vypadá, že by zbaštil všechno, je to vegetarián a nejvíc miluje med.


Znojmo

Znojmo je druhým největším městem Jihomoravského kraje a historickým centrem jihozápadní Moravy. Děti, určitě vezměte na zajímavý výlet do Popic. Výlet začíná u Znojemského hradu a pokračuje přes řeku Dyji až ke Kraví hoře, kde roste vzácný vřes. Pokud budete dobře koukat, možná zde ve větvičkách keřů rozpoznáte i chráněného živočicha kudlanku nábožnou. Poté se dostanete do vesničky Konice s pěkným kostelíkem a dále do Popic, kde si prohlédnete chráněnou přírodní rezervaci Popické kopečky. Trasa je dlouhá 12 kilometrů, ale dá se zkrátit cca na polovinu. Znojmo je však nejznámější svými kyselými okurkami, tak nezapomeňte ochutnat!


Hora Říp

K hoře Říp se vztahuje především legendární pověst o příchodu praotce Čecha a kmene Slovanů do našich zemí. Věděli jste však, že tato čedičová hora je sopečného původu? Navíc obsahuje velké množství horniny magnetovce, který způsobuje silné magnetické pole. Pokud si s sebou vezmete kompas, uvidíte, že se bude jeho střelka na vrcholku hory docela nepravidelně vychylovat. Nahoře najdete románskou rotundu svatého Jiří a svatého Václava. S dětmi také určitě navštivte blízkou malebnou vesničku Kleneč, která je podle kronikářů nejstarší vesnicí v Čechách, neboť ji prý založil sám praotec Čech.


Koněpruské jeskyně a hrad Točník

Ve středních Čechách asi 5 kilometrů od Berouna v samém srdci Českého krasu se nachází nejdelší jeskynní systém v Čechách – Koněpruské jeskyně plné nejrůznějších druhů nádherných krápníků. V jeskyních bydlí také netopýři, tak se nelekněte, až vám něco zašustí nad hlavou. Všímavé děti zde mohou objevit zkameněliny prvohorních živočichů. V okolí Koněprus můžete vyrazit na spoustu hezkých procházek a atrakcí jako jsou hrady Karlštejn, Křivoklát nebo Točník s bohatým programem pro děti. Právě na Točníku bude v červnu pro děti připraven pohádkový hrad se spoustou strašidel, kouzelníků, a kejklířů. Nebude chybět ani oblíbené malování na obličej, které mají děti tolik rády.


Zoologická zahrada v Praze – Troji

Pražané, ale i mimopražští by si určitě neměli nechat ujít návštěvu pražské ZOO v Troji. O zvířátka se zde starají v takových podmínkách, které připomínají jejich přirozené prostředí, takže si zde budete připadat klidně jako v Africe, v australské buši, nebo v indonéských pralesích. K vidění je zde dokonce přes 4000 zvířátek. Pražská ZOO také pořádá spoustu zábavných akcí pro děti i dospělé, jako je například Brumíkova naučná stezka, která se bude letos konat 16. a 17. června – přijďte si s dětmi zahrát a s Brumíkem se naučit o zvířátkách v ZOO.


Třeboň

Krásné město Třeboň se nachází v Jihočeském kraji přímo na březích dvou velkých českých rybníků Svět a Rožmberk. Pokud se sem vydáte, určitě stojí za to zůstat pár dní a vyrazit třeba na kolo. Třeboňsko je ideální pro cykloturistiku s dětmi, nejsou tady náročné kopce, naopak celý den můžete jezdit víceméně po rovinkách. Větší děti se mohou s rodiči vydat na naučnou cyklostezku „Okolo Třeboně“, menší rošťáci mohou prozkoumat naučnou stezku „Rožmberk. Brumík také doporučuje ochutnat zdejší rybí speciality (například proslulého třeboňského kapra), které má moc rád a také návštěvu Třeboňského zámku.


Zámek Orlík nad Vltavou

Nejprve dřevěný hrádek Orlík byl postaven na začátku 13. století na kdysi strmé skále tak, aby vypadal jako orlí hnízdo (odtud zřejmě pochází i dnešní název). Ve dvacátém století zde byla vybudována vodní nádrž, která přehradila tok Vltavy. Hluboké údolí tak bylo zatopeno a proto se dnes zámek Orlík nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera. Děti zde určitě ocení i návštěvu zámeckého akvária s expozicí „Pod hladinou orlické přehrady“, kde si prohlédnou spoustu druhů ryb, které zde žijí.


Rožnov pod Radhoštěm

V tomto městě ve Zlínském kraji se nachází druhé nejstarší muzeum v přírodě ve střední Evropě. Tento moravský skanzen vnikl na začátku 20. století a po celý rok v něm probíhají akce spojené s folklorem, lidovými zvyky i tradičními řemesly. Projdete si zde například pravé dřevěné městečko, mlýnskou dolinu, nebo valašskou dědinu s více než 70 stavbami, jako jsou salaše, stáje, kovárny a větrný mlýn – právě ten se nejvíc líbil Brumíkovi.


Vranovská přehrada

Na jižní Moravě na Vranovské přehradě si všichni společně užijete pořádnou letní koupačku, tak si sbalte nafukovačky a hurá k vodě! Na blízku je také mnoho pamětihodností, jako například Státní zámek Vranov nad Dyjí, či hrad Bítov, kde je o bohatý program pro děti postaráno. Na Bítově si mohou malí objevitelé vyzkoušet třeba střelbu z luků a kuší, zhlédnout historické představení šermířů, nebo odhalit tajemství hradní kaple. Ve Vranově nad Dyjí na vás zase čeká velká sezónní výstava historického uměleckého řemesla.


Kam vyrazit na Slovensku?


Železnička Čierny Balog

Uprostřed hustých lesů a v překrásné přírodě se ukrývá starodávný parní vláček, který převeze všechny dobrodružné výletníky po krásném Čiernohronském kraji. Děti se dozvědí, jak se před lety těžilo a sváželo v lesích dřevo, a jak lidé kdysi cestovali. Možností na výlet máte v okolí železničky hodně – nedaleko se nachází přírodní rezervace Muránska planina s divoce žijícími koňmi. Jsou zde salaše, dřevěné chatky na odpočinek po namáhavé turistice a mnoho dalších atrakcí pro děti.


Hrad Červený kameň

V obci Častá se na skalách tyčí majestátní hrad Červený kameň. Během celého léta je zde pro malé návštěvníky připraven vzrušující program. Vraťte se do časů dávného středověku, zažijte bojové umění šermířů, nebo poznejte tajemství hradu a způsob života lidí v dávných časech. Hrad Červený kameň pro malé objevitele připravil nezapomenutelnou a dobrodružnou cestu po stopách hradního tajemství. Nezapomeňte se zastavit na sokolnickém dvoře, kde se děti seznámí s opeřenými dravci a uvidí ukázky umění sokolníků.


Habakuky na Donovalech

Netradiční Dobšinského pohádková vesnička okouzlí každého malého neposedu. Vstupte do pohádky a prožijte kouzelné příběhy, které znáte jen z knížek. Ve Skořepinovém zámku s jezírkem, v zakletém Černém městě, nebo v domku proroka Raka se setkáte s postavičkami, které všichni dobře známe z pohádek – čeká na vás Popolvár, Laktibrada, nebo Zlatá priadka. V blízkosti je mnoho příležitostí na výlet do přírody, určitě nezapomeňte na Harmaneckou jeskyni, nebo nedaleké minerální prameny.


Sluneční jezera Senec

K létu patří koupání a vodní zábava, proto Brumík doporučuje výlet na oblíbená Sluneční jezera v Senci, kde se vydovádíte a strávíte krásný den plný odpočinku, sluníčka a koupání. Brumík doporučuje vyzkoušet vodní věž, tobogány, nebo hrozivé tornádo. A pokud se náhodou pokazí počasí, navštivte nedaleký Senecký Aquapark, kde se děti dosyta vyřádí. Na malé návštěvníky jsou tady opravdu připraveni, v areálu jsou totiž dětské koutky i hřiště. Po cestě se zastavte v nedaleké vesničce Kostolná pri Senci v Oáze sibiřského tygra, kde mohou malí objevitelé tyto krásné divoké kočky vidět na vlastní oči a dokonce si je i pohladit.


Oravský hrad

Orlí hnízdo nad řekou Orava je jedním z nejkrásnějších slovenských hradů. Pro odvážné objevitele jsou připraveny kromě běžných prohlídek i strašidelné noční prohlídky, kde děti pomáhají vyřešit záhadu tajemného hradu. Během celého léta se téměř každý víkend konají různé akce – Středověké dny, chodí sem sokolníci, šermíři a zpřístupněno je i Oravské muzeum, nebo nedaleká Hviezdoslavova hájovna. Pokud budou malí rošťáci stále plní energie, vezměte je na výlet lodí po Oravské přehradě.


Muzeum pravěku v Prepoštské jeskyni, Bojnice

Kdo by neznal nádherný Bojnický zámek a areál Bojnické ZOO. Brumík však v Bojnicích objevil ještě Muzeum pravěku, kde se malí výletníci vypraví na cestu do pravěku. Poznají způsob života člověka neandrtálského a to přímo v místě, kde skutečně žil. Děti poznají nástroje, které používali, jaká zvířata tehdy žila a jak je pravěcí lidé lovili. Muzeum je v přírodě, a tak děti mohou vše prozkoumat samy bez omezení. Nezapomenutelný výlet můžete ukončit noční prohlídkou s pochodněmi. Pro větší děti je připraven originální celodenní program – prázdninové pravěké putování.


Košická ZOO

Pokud máte rádi exotické živočichy a ptactvo, zavítejte do Košické ZOO v Kavečanech. Kromě prohlídky zvířátek máte možnost zažít také dobrodružnou noc v ZOO, nebo krmení některých zvířat. A až se malým nezbedům nebude chtít ťapat, mohou se zabavit na bobové dráze, nebo na trampolínách. Po tolika zvířátkách zajděte s dětmi ještě do města. U nedalekého Košického hradu natrefíte na vyhlídkovou věž, a pokud vám bude počasí přát, uvidíte panorama Košic a Volovských a Slanských vrchů.


Dětská naučná stezka Tajch v Pavlovciach

V oblasti Slanských vrchů vám Brumík ukáže naučnou stezku Tajch, která vychází z vesnice Pavlovce. Kromě krásné přírody se můžete napít z přírodního pramene, obdivovat dřevěné sochy a různé minerály. Děti si zde přijdou na své a poznají bohatství přírodních zdrojů naší země. Na kopci čeká na malé výletníky ranč s koníky, kde si mohou zajezdit v ohradě a poznat různá domácí zvířata. Ve vesnici Pavlovce je také koupaliště, kde se po dlouhém dni můžete osvěžit, nebo přespat v některé z tradičních dřevěných chatek.


Westernové městečko Šikulov Mlyn

Nedaleko vodní přehrady Liptovská Mara a v sousedství Aquaparku Tatralandia je ráj pro všechny dobrodruhy a objevitele. Westernové městečko pro děti připravilo bohatý program – rýžování zlata, pro větší odvážlivce i lukostřelbu nebo hod tomahawkem. Menší výletníci si mohou vyzkoušet jízdu vláčkem, nebo jízdu na koni. Po všech dobrodružstvích si vydechněte v sousedním aquaparku Tatralandia. Bazény, tobogány, skluzavky a spoustu jiných atrakcí potěší nejen děti, ale vyřádí se i rodiče.

Jeskyně Zlá díra

Pro ty odvážnější vymyslel Brumík výlet do jeskyně Zlá díra u obce Lipovce. Brumík vás tu provede jeskyní plnou zážitků s výkladem zkušených jeskyňářů o tajemstvích podzemí. Výpravu zvládnou i malé děti, jen nezapomeňte na teplé oblečení, dobrou obuv a baterku. V jeskyni najdete pozůstatky koster medvědů a přebývají zde i vzácní netopýři, které mohou děti pozorovat, nebo se s nimi vyfotit.

 

Připravila Katka
Foto: Kraft Foods
16. 5. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků