Bylinky na úzkosti

Strach, obavy a špatné předtuchy. V těžkém psychickém rozpoložení se v době koronavirové pandemie nachází mnoho lidí.

Bylinky na úzkosti
Zobrazit fotografii v galerii

Pozor na alkohol 

Přestože alkohol nebo prášky na uklidnění se nacházejí téměř v každé domácnosti a nabízí se tak jako rychlé a jednoduché řešení, mohou ve výsledku napáchat více škody než užitku. Účinek totiž může být silný, ale po jeho vyprchání se ocitnete zase na začátku, a tak je nejjednodušší sáhnout po další sklence či prášku, což může postupně vést až k závislosti. Mnohem vhodnější alternativu pro uklidnění a harmonizaci mysli najdeme v přírodě. 


Odedávna využívaným prostředkem pro zklidnění organismu je kozlík, a hlavně tinktura z něj vyrobená. Kromě zklidňujících účinků také zlepšuje spánek, který je důležitý pro dobrý chod organismu. Zklidňující účinky má také vrbka, která uvolňuje psychické napětí, přispívá k psychické pohodě a tiší bolesti hlavy. Jedním z nejlepších bylinných prostředků je potom gemmoterapeutikum z pupenů lípy. Zklidňuje organismus a tlumí bolesti nervového původu. Překonávat působení stresů pomáhá rovněž gemmoterapeutikum z šišáku bajkalského,“ nabízí alternativy nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná. 


Prodýchejte se do klidu 

Úzkostné stavy sice začínají v hlavě, ale mohou mít i fyzické projevy. Pokud (například při sledování zpravodajství) zaznamenáte svírání v hrdle, zvýšenou dušnost nebo bušení srdce, nemyslete hned na nejhorší. Stejné projevy totiž může vyvolávat právě úzkost. Pomoci si můžete často sami jednoduchým dechovým cvičením, kdy se například soustředíte na hluboké nádechy nosem a dlouhé, pomalé výdechy pusou. 


„Bylinkou první volby pro zlepšení psychického napětí a zmírnění depresí je třezalka tečkovaná. Povzbuzuje nervový systém, ale nemůžeme ji využívat při působení slunečních paprsků a společně s antidepresivy. Dalším přírodním prostředkem, který nám může pomoci při likvidaci stresu, je eleuterokok – čertův kořen. Jeho užívání též zklidňuje nervovou soustavu. Panické poruchy mohou být také způsobovány různými bakteriálními a parazitálními zátěžemi, v tomto případě je však nutné důkladné vyšetření,“ upozorňuje Podhorná. 


Při řešení nervových poruch je podle ní nutné též zlepšení a regenerace nervového vlákna. „Pro podporu organismu k regeneraci poškozeného nervového vlákna slouží bělotrn kulatohlavý. Pro podporu činnosti nervů a psychické rovnováhy je vhodné gemmoterapeutikum z javoru babyky, které zabezpečuje zlepšení vedení vzruchu nervem,“ dodává. Pokud by ale potíže neustupovaly, je vhodné obrátit se na svého lékaře. Vždy je ale dobré ho kontaktovat nejprve telefonicky – často si tak ušetříte zbytečnou cestu nebo dlouhé čekání. 


Nepodceňujte odpočinek 

Ven prakticky nevycházíte, takže si říkáte, že nemáte být z čeho unavení? I samotný stres z nastalé situace je pro mnoho lidí vysilující. Pokud jste tedy zvyklí na krátký spánek po obědě, není potřeba ho vynechávat, přestože si říkáte, že si ho nezasloužíte. Je-li to možné, spěte dostatečně a udržujte svůj obvyklý spánkový režim. Pokud večer ne a ne usnout, zkuste během dne zařadit nenáročné cvičení, například lehkou formu jógy, pilates nebo strečinku. 


Při nespavosti místo spánku sáhněte raději po bylinkách. „Je dobré si také uvědomit, že se na kvalitě spánku mohou podepsat zdravotní problémy. Ať už je to podrážděný žlučník, který znemožňuje zklidnění, a tedy i usnutí, nebo úbytek hormonů v období klimakteria, kdy se nespavost vždy objevuje. V tomto případě tedy použijeme spolu s bylinkami pro zlepšení spánku též bylinky na zlepšení hormonální činnosti,“ doplňuje Podhorná. 


Zůstaňte v kontaktu s blízkými 

Pocit osamělosti na psychické pohodě zrovna nepřidá. Přestože jsou nyní návštěvy i společenské akce omezené, není potřeba uzavírat se do sebe. S rodinou si volejte každý den a nebojte se vyzkoušet také videohovory. Zapojte se do diskusí na internetu o tématech, které vás zajímají, třeba na fórech pro houbaře nebo amatérské ornitology. 


Připravila: Katka Soušková

Zdroj: Naděje

Foto: Thinkstock

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Souhlasím s tím, že bylinky jsou dobré, ale někdy se po nich prostě usnout nedá. Jediná bylinka, která mi opravdu zaručila spánek, byla marihuana, ale ne v té klasické formě, jak ji znáte. Mně hrozně moc pomohla ve formě CBD oleje, který jsem si sehnala zde a mám z toho obrovskou radost. Konečně se mohu normálně vyspat a nemusím nějak spekulovat nad bylinkami :-)

ODPOVĚDĚT

1

Bylinky jsou dobré, ale někdy stejně ne a ne usnout.

ODPOVĚDĚT

3

asi jsou dobré

ODPOVĚDĚT

4

Z těchto bylinek znám třezalku, vařím čaj i z meduňky a dalších bylinek a prodýchávání mi hodně pomáhá...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Úzkosti a strachy v práci jsou signálem přetížení

Úzkosti a strachy v práci jsou signálem přetížení

Málokdo o nich mluví, ale mnoho lidí je prožívá. Neřešené obavy z pracovního prostředí časem...

Titulka pro: Jak na emoce

Jak na emoce

Každý z nás více či méně bojuje se svými emocemi. Bohužel nejdou ovládat. Někdo je...

Nalaďte se na svůj biorytmus a buďte fit!

Nalaďte se na svůj biorytmus a buďte fit!

Podle zásad tradiční čínské medicíny a detoxikační CIC metody má každý orgán v lidském těle...

Pozor na svalové problémy ze stresu: zůstaňte psychicky fit i během korony?

Pozor na svalové problémy ze stresu: zůstaňte psychicky fit i během korony?

Víte, jak se stres podepisuje na našem zdraví? Zaťaté žvýkací svaly, strnulá krční páteř, migrény...

Titulka pro: Ukázka Astrotypu

Ukázka Astrotypu

Ptáte se, co je to Astrotyp? Jak vypadá? Co mi přinese za informace? Přečtěte si...

V kolik hodin bychom měli chodit spát.

V kolik hodin bychom měli chodit spát.

Tolik dobrých rad v životě člověk dostává a kolik z nich si jich opravdu bere...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

ÚNIK MOČI

Nemáte někdo zkušenost s tímhle eshopem ...

BATOH

Vybírám batoh, kde jste kupovali?

DĚTSKÝ BATOH

Kde jste sehnali kvalitní dětský batoh? Sdílejte tipy na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz