Zdraví

Bylinky na úzkosti

Sbírání kytiček

Strach, obavy a špatné předtuchy. Někdy pociťujeme úzkost, aniž bychom věděli proč. V takovém případě nám mohou pomoci bylinky.

Pozor na alkohol

Přestože alkohol nebo prášky na uklidnění se nacházejí téměř v každé domácnosti a nabízí se tak jako rychlé a jednoduché řešení, mohou ve výsledku napáchat více škody než užitku. Účinek totiž může být silný, ale po jeho vyprchání se ocitnete zase na začátku. A tak je nejjednodušší sáhnout po další sklence či prášku, což může postupně vést až k závislosti. Mnohem vhodnější alternativu pro uklidnění a harmonizaci mysli najdeme v přírodě.

Bylinky na zklidnění

Odedávna využívaným prostředkem pro zklidnění organismu je kozlík, a hlavně tinktura z něj vyrobená. Kromě zklidňujících účinků také zlepšuje spánek, který je důležitý pro dobrý chod organismu. Zklidňující účinky má také vrbka, která uvolňuje psychické napětí, přispívá k psychické pohodě a tiší bolesti hlavy. Jedním z nejlepších bylinných prostředků je potom gemmoterapeutikum z pupenů lípy. Zklidňuje organismus a tlumí bolesti nervového původu. Překonávat působení stresů pomáhá rovněž gemmoterapeutikum z šišáku bajkalského,“ nabízí alternativy nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Prodýchejte se do klidu

Úzkostné stavy sice začínají v hlavě, ale mohou mít i fyzické projevy. Pokud (například při sledování zpravodajství) zaznamenáte svírání v hrdle, zvýšenou dušnost nebo bušení srdce, nemyslete hned na nejhorší. Stejné projevy totiž může vyvolávat právě úzkost. Pomoci si můžete často sami jednoduchým dechovým cvičením, kdy se například soustředíte na hluboké nádechy nosem a dlouhé, pomalé výdechy pusou.

Bylinkou první volby pro zlepšení psychického napětí a zmírnění depresí je třezalka tečkovaná. Povzbuzuje nervový systém, ale nemůžeme ji využívat při působení slunečních paprsků a společně s antidepresivy. Dalším přírodním prostředkem, který nám může pomoci při likvidaci stresu, je eleuterokok – čertův kořen. Jeho užívání též zklidňuje nervovou soustavu. Panické poruchy mohou být také způsobovány různými bakteriálními a parazitálními zátěžemi, v tomto případě je však nutné důkladné vyšetření,“ upozorňuje Podhorná. 

Při řešení nervových poruch je podle ní nutné též zlepšení a regenerace nervového vlákna. „Pro podporu organismu k regeneraci poškozeného nervového vlákna slouží bělotrn kulatohlavý. Pro podporu činnosti nervů a psychické rovnováhy je vhodné gemmoterapeutikum z javoru babyky, které zabezpečuje zlepšení vedení vzruchu nervem,“ dodává Jarmila Podhorná. Pokud by ale potíže neustupovaly, je vhodné obrátit se na svého lékaře. Vždy je ale dobré ho kontaktovat nejprve telefonicky. 

Nepodceňujte odpočinek

Je-li to možné, spěte dostatečně a udržujte svůj obvyklý spánkový režim. Pokud večer ne a ne usnout, zkuste během dne zařadit nenáročné cvičení, například lehkou formu jógy, pilates nebo strečinku.

Při nespavosti sáhněte po bylinkách. „Je dobré si také uvědomit, že se na kvalitě spánku mohou podepsat zdravotní problémy. Ať už je to podrážděný žlučník, který znemožňuje zklidnění, a tedy i usnutí, nebo úbytek hormonů v období klimakteria, kdy se nespavost vždy objevuje. V tomto případě tedy použijeme spolu s bylinkami pro zlepšení spánku též bylinky na zlepšení hormonální činnosti,“ doplňuje Podhorná.

Zůstaňte v kontaktu s blízkými

Pocit osamělosti na psychické pohodě zrovna nepřidá.  S rodinou si volejte každý den a nebojte se vyzkoušet také videohovory. Zapojte se do diskusí na internetu o tématech, které vás zajímají, třeba na fórech pro houbaře nebo amatérské ornitology.

 

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: www.healthline.com/health/anxiety/herbs-for-anxiety, //cs.wikipedia.org/wiki/Eleuterokok_ostnit%C3%BD, //cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0i%C5%A1%C3%A1k_bajkalsk%C3%BD
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků