Historie využití bylin pro jejich příznivé účinky pro naše zdraví sahá do dávných dob. Využívány jsou dodnes, a to třeba i ve formě čajů. Jaké bylinné čaje jsou dostupné, radí PharmDr. Ivana Lánová.
Už starověké civilizace, jako byli Aztékové, Egypťané, Řekové a Římané, věřily v příznivé zdravotní účinky některých bylin. Dříve totiž nebylo mnoho jiných možností než hledat pomoc v přírodě. I dnes má ale řada přípravků svůj původ v rostlinách. Znalosti o jednotlivých bylinách, jejich využitelných částech a době, kdy se sbírají, jsou předávány z generace na generaci. V různých období může mít rostlina jinou sílu, a tedy i jiný účinek. Stejně tak záleží na tom, jaká část rostliny se využije. Vhodnými kombinacemi bylin také může docházet k příznivému ovlivňování jejich účinků navzájem, proto se velmi často používají i ve směsích.
Vrbovka malokvětá
Vrbovka malokvětá je až jeden metr vysoká rostlina s růžovými až nachovými květy. „Jedním z nejčastějších druhů vrbovky, používaným ve farmacii, je vrbovka malokvětá. Sbírá se kvetoucí nať na začátku květu, která se následně usuší. Vrbovka malokvětá příznivě působí na uchování přirozeného zdraví močových cest, podporuje normální funkce prostaty a příznivě působí i k pročištění těla,“ doplňuje Lánová.
Máta peprná
Máta peprná dorůstá do výšky 30 až 80 centimetrů a má růžovo-fialové květy. Natě se sbírají na počátku květu, obvykle v červnu a červenci. Máta byla nalezena v egyptských hrobkách v Karnaku. „Nejčastěji je využívána formou čaje, kloktadla nebo pastilek. Máta peprná má pozitivní vliv na trávení a napomáhá k uchování normálních funkcí jater a žlučníku. Máta peprná je také spojována s příznivými účinky pro podporu správné funkce imunitního systému,“ dodává Lánová.
Kopřiva dvoudomá
Kopřiva dvoudomá je až 150 centimetrů vysoká rostlina, která je pokryta žahavými chloupky. Sbírají se listy a nať. Pro sběr jsou nejvhodnější mladé kopřivy vysoké do 50 centimetrů. „Kopřivový čaj se tradičně považuje za podporující pročištění organismu díky svým močopudným vlastnostem. Kopřiva dvoudomá totiž přispívá k vylučování vody z organismu. Tento čaj by se proto spíše neměl pít na noc. Kopřiva dvoudomá rovněž napomáhá normálnímu fungování cévní soustavy, má příznivé účinky pro hojení ran a pomáhá i k uchování normální hladiny glukózy v krvi,“ radí Lánová.
Meduňka lékařská
Meduňka lékařská je typická svou citronovou vůní. „Už po několik století je součástí karmelitských kapek, kterým se přisuzují pozitivní účinky při pocitu plného žaludku, nadýmání, těžkosti po jídle nebo nervové slabosti. Dále se spojuje s příznivými účinky pro duševní zdraví. Meduňce se také přisuzují relaxační účinky a příznivý vliv na usínání,“ doplňuje Lánová. V létě se meduňka může pít jako osvěžující studený nápoj samostatně či v kombinaci s citronem nebo limetou.
Heřmánek pravý
Heřmánek pravý je jedna z neoblíbenějších bylin, známá svojí intenzivní vůní. Jedná se o 10 až 50 centimetrů vysokou bylinu. Sbírají se její plně rozkvetlé květy. Egypťané heřmánek spojovali se Sluncem. „Jeho využití je velmi široké. Pomáhá udržovat zdravou pokožku, podporuje nejen normální trávení, ale také přirozené fungování imunitního systému, považuje se za antioxidant a mimo to napomáhá k uvolnění dýchacích cest,“ říká Lánová.
Připravila: Petra Tomanová