Volný čas

Částečné zatmění slunce: vidět ho můžete 25. října 2022

V úterý 25. října se okolo poledne můžeme těšit na další z řady překrásných nebeských divadel, kdy Měsíc vstoupí do cesty slunečním paprskům – nastane částečné zatmění Slunce.

K zatmění Slunce dochází tehdy, když Měsíc, který je ve fázi novu, prochází mezi Sluncem a Zemí, přičemž Měsíc úplně nebo částečně zakryje pozemskému pozorovateli výhled na sluneční kotouč. V případě úplného zatmění je Slunce Měsícem zakryto zcela, v případě částečného nebo prstencového zatmění Měsíc zakrývá pouze část slunečního disku.

Částečné zatmění bude možno pozorovat z velké části Evropy, západních částí Asie, severovýchodních částí Afriky a oblastí Blízkého a Středního východu.

První kontakt měsíčního kotouče se slunečním diskem bude pozorovatelný přibližně v 11 hodin a 13 minut. S přibývajícím časem bude zatmění výraznější, přičemž maximum úkazu, kdy bude Měsíc zakrývat asi 42 % průměru slunečního disku, nastane zhruba ve 12 hodin a 18 minut. Se slunečním kotoučem se pak Měsíc rozloučí přibližně ve 13 hodin a 23 minut. Uvedené časy jsou ve středoevropském letním čase a platí pro 50° severní šířky a 15° východní délky. Časy pro ostatní místa České republiky se budou o několik minut lišit.

Štefánikova hvězdárna i Hvězdárna Ďáblice budou 25. října pro veřejnost mimořádně otevřeny od 10:30 do 14:00.Možnost pozorovat zatmění Slunce budou mít i ti, kteří se dostaví 25. října od 11:00 do 13:30 k prostorám u fontán před pražským Výstavištěm, v blízkosti Planetária. Tam bude umístěn pozorovací dalekohled.

Připravila: Markéta Haddad

Zdroj informací: Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Zdroj fotografií: Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy

Diskuze: příspěvků