Zdraví

Čerstvé klíčky pro vaše zdraví

Sbírání kytiček

Po dlouhém zimním období si náš organizmus zaslouží být obohacen porcí vitamínů a minerálních látek, které ho pomohou ochránit před tzv. jarní únavou. Než se na trhu či zahrádce objeví čerstvá jarní zelenina, přidejte na talíř k hotovému pokrmu, do polévky, salátu či na namazaný chléb hrst křupavých klíčků a výhonků.

Klíčit můžete i doma různorodá semena, a to poměrně jednoduše. A pokud byste chtěli zvolit rychlejší cestu, pak si naklíčená semena, takzvané mikrosalátky, kupte v obchodě.

Proč klíčit?

Rostlinné klíčky a výhonky jsou ideálním zdrojem vitamínů minerálních látek, esenciálních aminokyselin a řady dalších pro tělo důležitých látek. Pravidelnou konzumací naklíčených semen podpoříte svou imunitu a dodáte tělu potřebné živiny.


Pohled do historie

Čerstvé klíčky nejsou novinka. Přestože je možná zrovna vy objevujete teprve letos, o pozitivním působení klíčků lidé věděli už ve starověké Číně či Egyptě. Dnes si tedy po mnoha staletích zopakujme, že obecně klíčky obsahují vitamíny, minerály, antioxidanty a proteiny i chlorofyl, který detoxikuje. Množství výživových složek se pak konkrétně liší podle jednotlivých semínek.


Zdraví na lžíci

Ač se to zdá k nevíře, už jen malá hrst klíčků představuje výživovou bombu. Ostatně porovnejte si sami; klíčky obsahují až dvacetinásobně větší podíl vitamínů než běžně narostlá čerstvá zelenina. Klíčením se také maximalizuje využitelnost minerálů a stopových prvků rostliny. Vytvářejí se enzymy, které jsou důležité pro stavbu a správné fungování našeho organismu.

Jak klíčit?

Základem jsou zdravá a kvalitní semena, bez chemického ošetření, nejlépe v biokvalitě. Dle druhu rostliny je potřeba semínka na několik hodin namočit a teprve pak vložit v přiměřeném množství do nakličovací nádoby. Doporučujeme speciální keramické misky, nakličovací láhve  či třípatrové misky plastové. Jejich výhodou je perforace jednotlivých pater, takže voda může bez problémů protékat a zachycovat se v poslední spodní misce, ze které se jednoduše vylije. Velmi důležité je dodržovat pravidelné proplachování (alespoň 3x denně), abychom zabránili nežádoucímu plesnivění. Některá semena lze klíčit i jen v misce s buničitou vatou (řeřicha) či v PET lahvi (mungo).

Řeřicha

Nejsnadnější rostlinkou ke klíčení je řeřicha setá. K jejímu klíčení nepotřebujete dlouhé namáčení ani zeminu. Stačí mokrá buničitá vata v misce, kam semínka rovnoměrně nasypete a budete pravidelně 2x rosit. Řeřich roste přímo před očima a již za 2 dny se objevují první klíčky. Výhonky pak můžete sklízet již po 4 dnech.

Drobné rostlinky řeřichy jsou vynikajícím zdrojem vitamínů a minerálních látek. Typické řeřichové aroma způsobuje hořčičná silice, která působí příznivě na látkovou výměnu a činnost ledvin. Řeřicha je proto ideální potravinou v prevenci jarní únavy.

Co s nimi

Vtip naklíčených semínek je v jejich syrovém stavu. Posypte jimi chleba s pomazánkou nebo je přidejte do salátů. Ostatně záhy po nákupu či po sklizni doma je zkonzumujte, neuchovávejte je delší čas. A proč také, když si můžete nové zase koupit nebo je rychle vypěstovat?

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: https://www.healthline.com/nutrition/raw-sprouts, https://www.probio.cz/lusteniny-olejniny-seminka
Zdroj fotografií: Probio
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků