Kosmetika

Citlivá pokožka nejen nejmenších dětí

Dětská pokožka je v prvních třech letech života velmi jemná a citlivá. Má sice stejnou strukturu jako pokožka dospělého, nicméně je pětkrát slabší, a tedy i méně odolná. Děti také mají menší hustotu buněk v rohové vrstvě, čímž je oslabena ochranná kožní bariéra. Díky tomu je také kůže více citlivá na chemické, fyzikální i mikrobiální vlivy z prostředí a má větší sklony k vysušení.

Dokonce i obyčejná voda bez mýdla nebo pěny může narušit ochrannou vrstvu pokožky, pokožku vysušit a způsobit nepříjemné svědění a zarudnutí. Proto dětská pokožka vyžaduje mimořádnou péči. Zdravá pokožka je jedním ze základních předpokladů spokojeného miminka. Myslíme však i na prevenci kožních chorob. Jelikož zejména atopický ekzém se může u dítěte objevit, i když žádný z jeho rodičů není atopik nebo alergik, je vhodné pokožku chránit před vysušením, a udržovat tak její ochrannou bariéru v pořádku.

Hlavní péče o dětskou pokožku spočívá v koupání a promazávání. Není potřeba koupat miminko každý den. Denní omývání je nutné pouze na místech zapářky, tedy ve faldících, pod krčkem, pod plenkami atp., protože tato místa by se mohla zanítit a „oprudit“.

Většina kojenců má pobyt ve vodě ráda, protože jim připomíná jejich původní prostředí – plodovou vodu. K umytí novorozence stačí dvou až tříminutová koupel. Pro koupání bez obav z vysušené pokožky používejte speciální koupelové přísady, které pokožku nedráždí a nevysušují, např. Linola Fett Ölbad. Po koupeli je pokožku třeba jemně osušit měkkým ručníkem, ale netřít, spíše jemně poklepávat. Přílišné tření by mohlo kůži podráždit, zvýšit svědění a odstranit léčebnou vrstvu oleje. Vlásky stačí umývat zhruba jednou týdně.

Promazávání musí být pravidelné a přizpůsobené potřebám děťátka. Pokožku ošetřujte minimálně jednou denně. Při větší zátěži pokožky, např. po plavání v bazénu, promazávejte častěji. Jen tak bude pokožka vašeho dítěte pružná a zdravá.

Zimní mrazy a pobyt v přetopených místnostech mohou urychlovat vysychání pokožky. V takových situacích je vhodné používat mastnější krémy (Linola Fett).

Nejen miminka, ale i někteří z nás máme suchou a citlivou pokožku. Co je nejlepší pro ty nejmenší, je nejlepší i pro nás.
 

 Linola Lotion

Linola Lotion

Linola Lotion

Rychle se vstřebávající emulze (obsah lipidů 35 %). Obsahuje hodnotný olej ze světlice barvířské, bohatý na kyselinu linolovou, tak důležitou pro obnovu a stabilizaci ochranné kožní bariéry.
Je vhodná na každodenní péči o obličej, ruce a tělo, zejména pro ošetření suché pokožky nebo jako doplňková péče při léčbě ekzémů, lupénky a atopického ekzému.

 Linola Fett

Linola Fett

Linola Fett

Mastný krém (obsah lipidů 65 %) s vynikající snášenlivostí. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny (mezi jinými kyselinu linolovou), důležité pro zdravou pokožku.  Působí protizánětlivě a podporuje přirozenou regeneraci kůže. Linola Fett je vhodná pro léčbu kožních onemocnění spojených se suchou kůží (atopická dermatitida, chronická forma lupénky), v období vysazení kortikoidů při léčbě dermatóz a ekzémů, k ošetření popraskané kůže (např. škodlivinami v pracovním procesu) a v zimním období k ochraně obličeje před omrznutím. Přípravek je vhodný pro dospělé i děti každého věku. Nanáší se několikrát denně volně na kůži, bez obvazu. Pokud se do jednoho měsíce příznaky nezlepší
nebo se projeví nežádoucí účinky léku, je nutno se poradit s lékařem.  Bez konzervačních látek.

 

 

 

Připravila: Katka
Foto: Linola
26. 1. 2011
 

 

 

 

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků