Kosmetika

Co prospěje pleti v létě? „Mléčná“ kosmetika

Sbírání kytiček

Nespoléhejte se na náhody a o svou pleť se postarejte sami. Péče je nutná každý den, ale zejména v létě je pokožka více namáhaná. Co jí nyní udělá dobře?

Také si stěžujete, že nemáte pleť bez chybičky? Podle aktuálních údajů však až polovinu změn na kůži můžete sami ovlivnit, a to zdravým životním stylem.

Všechno je důležité

Naše tělo si hodně pamatuje. Jestliže například nepřijímáme dostatečné množství vitamínu B6, praskají nám často koutky. Nedostatek zinku v dětském věku může zase způsobit různé ekzémy či lupénku. „V posledních letech výrazně stoupá počet pacientů s atopickým ekzémem. Je prokázáno, že této nepříjemnosti lze předcházet, pokud konzumujeme probiotika, antioxidanty a nenasycené mastné kyseliny,“ vysvětluje dermatoložka doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D. z Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady.

Důležitá probiotika

Probiotika jsou živé doplňky stravy, které nejen dobře působí na střevní mikroflóru, ale také přispívají k podpoře imunity. „Na základě kontaktu probiotik se střevním epitelem dochází k uvolňování mediátorů (cytokinů) a zároveň se aktivují imunitní buňky. Tyto mediátory, části bakterií a buňky imunitního systému mohou být transportovány krví do ostatních orgánů včetně kůže, kde mohou pozitivně ovlivňovat imunitní odpověď. Jedná se o takzvanou bio-indukci,“ vysvětluje odbornice.

Probiotika dále slibují protinádorový účinek a rovněž se považují za vhodnou prevenci respiračních onemocnění a infekcí močového ústrojí (že se mají konzumovat i v době užívání antibiotik, to jistě už každý ví).

„Mléčná“ výživa

Mléko a mléčné výrobky dobře poslouží také zvnějšku, což ostatně věděli naši předci. Byť tenkrát asi netušili, jak jsou bohaté na vitamín B, proteiny a minerály, například ke koupeli používali syrovátku.

Co tedy prospěje vaší pleti a vlasům? Domácí masky a zábaly. „Není nic jednoduššího než smíchat bílý jogurt s trochou medu a žloutkem a aplikovat masku na obličej. Vlasy skvěle vyživíme směsí mléka, žloutku, medu a olivového oleje,“ upřesňuje dermatoložka.

A kdybyste to s pobytem na sluníčku poněkud přehnali a spálili si obličej? Mějte po ruce (nebo raději v lednici) bílý jogurt bohatý na probitika, který urychluje hojení. Nebo vsaďte na tvaroh, jímž si budete jemně potírat postižená místa.

Menu pro krásu

Aby byla vaše pokožka krásná, konzumujte:

  • mrkev (kvůli karotenoidům),
  • rajče (obsahuje lykopen),
  • sóju (v ní se ukrývají izoflavonovidy),
  • citrusy (kvůli vitamínům C a E).

 

A co pleti neprospívá? Volné radikály, což prakticky znamená, že je lepší vyhnout se alkoholu, kouření, nedostatku spánku, pobytu ve smogu i UV záření. „Je dokázáno, že kuřák, který se vystavuje denně éle než 2 hodiny slunci, má více než jedenáctkrát vyšší riziko vzniku vrásek než nekuřák, jenž pobývá na slunci sporadicky,“ varuje dermatoložka.


Připravila: Marcela s využitím materiálů projektu Bílé plus
Foto: Pixmac.cz
28. 6. 2016
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků