Zdraví

Co víte o hormonální antikoncepci?

Sbírání kytiček

Hormonální antikoncepci znají ženy už 50 let. Přestože mají k dispozici stále více typů hormonální antikoncepce, nejoblíbenější formou zůstávají tablety. Od roku 1960, kdy byla uvedena na trh první hormonální tableta, prošla antikoncepce významným vývojem.

První hormonální pilulka v Evropě
Prvním průkopníkem ve výzkumu hormonální antikoncepce byl Gregory Pincus, který roku 1955 úspěšně potlačil ovulaci díky orálnímu podání syntetického progestinu. 11. 5. 1960 byla zaregistrována první hormonální antikoncepce v USA – přípravek Enovid (mestranol 150µg + norethynodrel 9,58 mg). 1. 1. 1961 společnost Schering uvedla na trh 1. hormonální antikoncepci v Evropě: Anovlar (EE 50 µg + norethisteron acetát 4 mg). Velmi průkopnickým bylo roku 1964 uvedení kalendářového balení hormonálních pilulek společností Schering.

70. léta – snižování dávek hormonů
70. léta minulého století byla zaměřena na snižování dávky hormonů. V roce 1973 uvádí Schering na trh Microgynon obsahující pouze 30 µg ethinylestradiolu.

80. léta – pilulky s „přidanou hodnotou“
V 80. letech se představují nové progestiny s „přidanou hodnotou“. V roce 1985 byla uvedena na trh Diane 35, která obsahuje cyproteron acetát se silným antiandrogenním účinkem, což má pozitivní vliv na léčbu akné.

Současný trend v hormonální antikoncepci
Přidaná hodnota, přirozenost moderní antikoncepční tablety, nabízí ženám přínos v širokém spektru: od základních pozitivních účinků (pravidelný cyklus, mírné až minimální krevní ztráty během krvácení, potlačení menstruační bolesti, snížení rizika vzniku mimoděložního těhotenství) až ke specifickým účinkům.

Přidanou hodnotou současné hormonální antikoncepce je především medicínský a kosmetický účinek. Díky specifickým účinkům antikoncepce mohou ženy řešit problematickou pleť a akné – v roce 2001 byl na český trh uveden přípravek obsahující dienogest s antiandrogenním účinkem a pozitivním efektem na akné (Jeanine).
 

 YAZ

YAZ

Dalším velkým mezníkem ve výzkumu hormonální antikoncepce je příznivý vliv na fyzické a psychické příznaky premenstruačního syndromu (PMS), zejména zadržování vody v organismu. Tyto příznaky účinně potlačuje progestin drospirenon s antimineralokortikoidním, antiandrogenním a gestagenním účinkem, který byl připraven v r. 2000. Prvním přípravkem obsahujícím drospirenon byl v České republice Yadine s 30 µg EE, dále Yasminelle s 20 µg EE a nejnovější Yaz s 20 µg EE s režimem užívání 24/4.


Požadavky uživatelek na užívání antikoncepce po 40. roce až do období premenopauzy (období kolem přechodu) řeší antikoncepce s velmi nízkou dávkou estrogenu, obsahující pouze 15 µg EE + 60 µg gestodenu (Mirelle).

V roce 2009 byla uvedena na trh 1. antikoncepce s přirozeným (tělu vlastním) estrogenem, která obsahuje estradiol valerát (Qlaira). Estradiol valerát se v organismu rychle metabolizuje na kyselinu valerovou a 17 ß – estradiol, který je identický s tím, který se přirozeně tvoří v lidském těle. Harmonický dávkovací režim zajišťuje stabilní hladiny estradiolu v průběhu celého cyklu.

Kam směřuje vývoj hormonální antikoncepce?
Můžeme jednoznačně říci, že se upouští od klasických dávkovacích režimů 21/7 a jsou upřednostňovány nové prodloužené režimy, ať už režim 24/4 (Yaz, Mirelle) nebo harmonický režim 26/2 (Qlaira). Zkrácení tzv „ hormone-free intervalu“, to je intervalu, kdy se neužívají tablety s aktivní látkou, s sebou přináší řadu benefitů. Dochází k menšímu kolísání hladin hormonů v organismu v průběhu cyklu a také se snižuje výskyt nepříjemných symptomů ze spádu hormonů (bolesti hlavy, pánevní bolesti, napětí v prsou apod.)

Autor: MUDr. Jaroslav Jeníček, gynekolog
Foto: archiv firem
19. 11. 2010

 

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků