Co víte o zubní pastě

Život bez ní si dnes už nedokážeme představit. Nerozlučný společník našich rán i večerů i nezbytná výbava každé koupelny.

Co víte o zubní pastě
Zobrazit fotografii v galerii

Zubní pasta je součástí našich nejběžnějších životních rituálů už přes dvě století – historie péče o chrup však sahá mnohem dál. Na následujících řádcích se vrátíme ke kořenům zubní péče, zastavíme se u někdy trochu nešťastných historických řešení v rámci zubních past a zjistíme, jak jsou na tom zubní pasty dnes. 


Ke kořenům zubní péče 

První zmínky o zubní péči se objevily už někdy před 5 tisíci lety před naším letopočtem ve starém Egyptě, kde si prý lidé čistili zuby tenkými roztřepenými větvičkami. Babyloňané zase o tisíc let později používali „na předpis” něco na způsob žvýkacích klacíků. Podobné zprávy máme i ze staré Indie a Číny. 


O první zubní pastě se nalezly záznamy z Egypta 4. století př. n. l. – prý byla vyráběná ze soli, pepře, mátových lístků a květů kosatce. Jiné, o něco méně vábnější recepty, zmiňují popel z kopyt skotu, myrhu, vaječné skořápky i vyvřelé horniny. Římané prý přidávali do čisticí směsi na zuby lidskou moč a ještě v 18. století se k čištění chrupu leckde používal spálený chleba. 


První specializované přípravky na dentální hygienu se objevují až kolem roku 1800. Nejdříve se používal jen samotný kartáček s vodou, k tomu se brzy přidal také tzv. zubní prášek, což byla směs křídy, rozdrcených cihel a soli. Na začátku 20. století se poprvé objevují zubní pasty z peroxidu vodíku a sody a od roku 1914 se začal přidávat i fluorid.


První pasta, jak ji známe dnes 

První zubní pasty byste však v tubách hledali marně. Ještě v 19. století byly k dostání pouze v zavařovacích sklenicích a keramických dózách. Nevhodné uskladnění bylo často příčinou rychlého vysychání pasty, a tak se dlouhá léta hledalo lepší řešení. Přišel s ním až syn amerického stomatologa Washingtona Sheffielda. Nechal se při studiích v Paříži inspirovat malíři a jejich barvami v hliníkových tubách a v roce 1892 se tak objevila první zubní pasta v tubě. 


Od té dnešní se však tehdejší pasta stále velmi lišila, a to zejména svým složením a účinky. První zubní pasty pro prevenci a léčbu citlivých zubů se například objevily až v druhé polovině minulého století. V zubních pastách bylo tehdy sníženo množství hrubých příměsí, kvůli kterým často docházelo k poškození zubní skloviny i menším poraněním v ústech. 


Zdravý chrup je víc než půl zdraví 

Dnešní běžná zubní pasta je tvořena přibližně ze 40 % vodou a z 50 % látkami jako je uhličitan vápenatý. Dále jsou v ní obsažená různá pěnidla, pojiva, zvláčňovadla, sladidla, konzervační látky, barviva, aromata a také řada tzv. aktivních látek, které mají vliv na dobrý stav našeho chrupu i dásní. Nejdůležitější z nich jsou sloučeniny fluoru, které zvyšují odolnost zubní skloviny a snižují její demineralizaci. Některé soli mohou také pomáhat v boji s bakteriemi v zubním plaku. 


V současnosti existuje zubních past nepřeberné množství, a to včetně speciálních past na všechny typy problémů spojených s vaším chrupem. Pro lidi se zvýšenou citlivostí zubů je to například Sensodyne, který poskytuje úlevu od bolesti způsobené citlivými zuby a zároveň pomáhá zpevnit zubní sklovinu. Pro řadu lidí jsou zase na pořadu dne především problémy s dásněmi. I pro ně existují speciální zubní pasty, třeba parodontax, které při každodenním používání dvakrát denně pomáhají zastavovat a předcházet krvácení dásní. 


Zubní pasta totiž není jenom o tom nejzářivějším úsměvu, ale především o zdravém chrupu. Ten je nadmíru důležitý i pro celkovou pohodu organismu a správná péče o něj je něco, co by nikomu nemělo zůstat utajeno.


Zdroj a foto: Sensodyne

DISKUZE K ČLÁNKU

2

mám ještě dnes docela dobré zuby a také používám mezizubní kartáčky

ODPOVĚDĚT

3

já už pastu nemám jen tablety na protézu,když mě bylo 50 let přišla jsem o všechny

ODPOVĚDĚT

2

Měla jsem pěkné zuby, ale po třetím dítěti je to horší. Hlavně mě zlobí tzv. krčky.

ODPOVĚDĚT

3

Používám pastu Lacalut aktiv. Jsem s ní naprosto spokojená.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Gangrenózní zub? Nejčastější příčinou je neléčený zubní kaz

Ačkoli je zubní kaz jedním z nejčastějších důvodů návštěv u stomatologa, mnozí lidé se i...

Jak na zářivý a zdravý chrup

Jak na zářivý a zdravý chrup

Úsměv jako dvě řady bílých perel se dnes stává samozřejmostí. Nejen oči jsou branou do...

Titulka pro: Co trápí náš chrup

Co trápí náš chrup

Zuby jsou naší vizitkou. Správnou péčí a dodržováním hygienických návyků totiž můžeme přecházet mnoha zdravotním...

Titulka pro: Vademecum Non-Stop White

Vademecum Non-Stop White

Toužíte-li po krásně bílých zubech, zřejmě používáte bělicí zubní pasty. Ne každá však neochrání váš...

Titulka pro: Vademecum s vitaminy

Vademecum s vitaminy

Krásně bílé a zdravé zuby jsou naší vizitkou. Abyste se za svůj chrup nemuseli stydět,...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, poradíte prosím jaké doplňky užívat pro ...

KRYT NA TELEFON

Zdravím, kde se dá koupit kvalitní kryt, ale za nějakou ...

BATOH DO ŠKOLY

Dobrý den, sháním školní batoh pro dcerku, která je ve ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz