Děti

Čtení pomáhá, připojte se!

Sbírání kytiček

Není nad to, když se může spojit příjemné s užitečným. V tomto případě jde o to, inspirovat a podněcovat děti k tomu, aby více četly, a zároveň jim přiblížit i svět charity a dobročinného chování.

Jak to funguje? Žáci se zaregistrují na webu www.ctenipomaha.cz. Zde najdou zároveň seznam doporučených knih. Pokud některou z nich přečtou, je na řadě krátký test složený ze čtyř otázek. Ty se týkají obsahu přečteného díla. Ovšem pozor, tyto otázky se neptají na povrchové znalosti. Prověří, kdo knihu přečetl. Navíc čtenář se ve svých odpovědích nesmí splést ani jednou. Dokud neprojde testem se stoprocentní úspěšností, systém ho nepustí dál. A pokud projde? Pak získá malý čtenář kredit 50 Kč, který může věnovat na některou z nabídnutých charitativních akcí, jež jsou adresné a konkrétní. Pomoci se tak dočkala například malá nevidomá holčička Pavlínka, která díky projektu získala asistenčního psa, knihy a běžecký pás.

„Děti potřebují dobré srdce stejně jako chytrou hlavu. Čtení může hodně přispět k obojímu, samotné ale nestačí. Je třeba, aby byly děti od útlého věku vedeny k empatii a ohledům k druhým. Projekt Čtení pomáhá se mi moc líbí, protože spojuje dvě moc důležité věci“, komentuje Pavlína Kalousová, dlouholetá ředitelka Fóra dárců.

Knihy zařazené do projektu byly vybrány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu z knih nominovaných odbornou porotou v čele se Zdeňkem Svěrákem, Markem Ebenem, Jiřím Dědečkem a Alenou Ježkovou. Knihy na seznam postupně přibývají, v tuto chvíli má každá z kategorií na výběr z cca 40 titulů. Knihy jsou rozděleny do 3 kategorií: pro žáky 1. až 5. tříd, 6. až 9. tříd a studenty středních škol. Přehled všech knih zařazených do projektu naleznete zde http://www.ctenipomaha.cz/cs/Knihy.

„Číst knížky je jako odemknout klíčem abecedy komnatu s pokladem. Tam se slova mění v obrazy a v pocity, které se rodí v čtenářově hlavě a srdci a jsou jedinečné a hluboké. Nepodaří-li se nám předat dětem tento klíč, přetrhneme i řetěz porozumění mezi generacemi,“ hodnotí důležitost čtenářství Zdeněk Svěrák.

Aktuální informace

  • Do Čtení pomáhá je zapojeno téměř na 80 tisíc mladých čtenářů
  • Děti „vyčetly“ charitám již 10 milionů korun
  • Dětem se podařilo naplnit přes 100 charitativních projektů
  • Nejvíce aktivní jsou děti ze Severní Moravy
  • Nejoblíbenější knihou je Harry Potter a Fénixův řád
  •  Nejoblíbenější českou knihou je Bylo nás pět
  • Ambasadorem projektu se stal také Vojta Dyk, společně s kapelou Nightwork natočili speciální písničku a klip podporující čtení a projekt
  • Organizátorem a donátorem projektu je Martin Roman

 

Připravila: Zuzana

Foto: iStock

23.2. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků