Děti

Dát dítě na gymnázium?

Nabídka víceletých gymnázií je obzvláště v Praze značná, a tak mnoho rodičů napadne, zda svého školáka po prvním stupni základní školy nepřihlásí na gymnázium. Jak ale poznat, že právě naše dcera, či náš syn je studijní typ?

Pokud jsou výsledky žáka na prvním stupni stabilně výborné, učení ho baví a zvládá ho bez pomoci rodičů, a přitom má ještě dostatek času na rozvíjení vlastních zájmů, je to dobrý předpoklad pro studium na víceletém gymnáziu. Takovým dětem nabízí gymnázium oproti základní škole mnoho výhod. Bývá zde mnohem více ceněn názor studentů, vlastní nápady a jiné.

V současné době existuje několik gymnaziálních studijních oborů – osmiletý cyklus pro žáky po 5. třídě ZŠ, šestiletý cyklus pro žáky po 7. třídě a klasický čtyřletý cyklus po absolvování povinné školní docházky na ZŠ.

Jaké gymnázium vybrat?

Opět záleží na zájmech a na rozložení nadání vašeho potomka. Někdo upřednostní gymnázium, zaměřené na výuku cizích jazyků, jinému bude více vyhovovat rozšířená výuka matematiky a fyziky. Náročnost gymnázií není stejná, existují „prestižní“ gymnázia, která si své studenty mohou vybírat z velkého počtu zájemců. Sem je nejen těžší se dostat, ale také je třeba počítat, bude-li náš potomek přijat, s náročnějším studiem. Dítě se tu ocitá v obrovské konkurenci spolužáků, kteří patří k nejnadanějším. Taková gymnázia bývají vynikající, ale doporučila bych je opravdu pouze výrazně talentovaným dětem.

Mají se děti na přijímací zkoušky připravovat?

Já doporučuji se na zkoušky připravovat. To však neznamená, že je třeba dřít testy od září dvě hodiny denně. Pokud ale pošleme našeho potomka na zkoušky bez přípravy, dostaneme ho do obrovské nevýhody. Téměř všechny děti se pravidelně na zkoušky učily, seznámily se s typy úloh, které se často od školních úkolů dosti liší.

Ráda bych upozornila ještě na jednu skutečnost. Na gymnáziích bývají spokojenější děti, jejichž rodiče neočekávají, že jejich dcera nebo syn bude domů nosit jen jedničky.

Autor: Mgr. Markéta Plachá, speciální pedagog

Zdroj informací: www.neniucitjakoucit.cz/, Gymnázium Stodůlky
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků