Děti

Dětská obuv: nakupujte s rozvahou

Sbírání kytiček

Pořizovat ratolestem nové botky je mnohdy horor. Děti nebaví věčné zkoušení, vy zase chcete pro své nejmenší jen to nejlepší, a hledání toho NEJ mnohdy trvá. A přitom je třeba myslet nejen na design.

Abyste usnadnili nákup sobě i potomkům, nechte děti, ať si samy řeknou, co se jim líbí. Samozřejmě nejprve jim vhodný typ botek vyberete vy, ale jakou budou mít nakonec barvu, či zda půjde o model s tkaničkami nebo na suchý zip, to už by mělo zůstat na těch, které budou obuv nosit. Vy si předem jen pohlídejte, zda.

Volíte správnou velikost

„Rodiče často kupují svým potomkům boty větší, aby do nich takzvaně dorostly. Je to sice počínání logické, vzhledem k tomu, jak malí rychle rostou, rozhodně ho ale nedoporučujeme,“ říká Veronika Sajdoková ze společnosti CCC. Proč? Dětská noha se v době růstu stále formuje a příliš velká obuv může způsobit otlaky a puchýře, jak bude malá nožka v nadměrné botce „cestovat“. Rovněž díky nevhodné velikosti si děti spíše vypěstují špatný návyk chůze. Co radí odborníci? Dětskou obuv je vhodné pořizovat v průměru o číslo větší, než je velikost nožky. Pokud se však ratolesti i přesto botka vyzouvá, je třeba se poohlédnout po menší velikosti, nebo jiném tvaru obuvi.

Šetříte čas na správném místě

Ještě před tím, než s potomkem vyrazíte po obchodech, přeměřte mu velikost chodidla, případně i nártu či objem kolem kotníku. Že jste to dělali nedávno, doslova před několik měsíci? Nevadí, děti rostou obrazně řečeno jako z vody, nespoléhejte se tedy na staré údaje a zjistěte si aktuální stav. „Rozdíly ve velikostech se u předškolních dětí objevují už po jednom nebo dvou měsících,“ připomíná Veronika Sajdoková. V mnoha prodejnách lze využít i takzvané měřící desky, které orientačně napoví, jak na tom potomek momentálně je.

Nepodléháte módě pro malé slečny

Také vám přijdou roztomilá děvčátka, která si vykračují v botkách na kramflíčku? Sice jde o pěknou podívanou, avšak podpatky pomalu jako pro dospělé nejsou určené pro dětské nožky. Jednak se v nich hůře chodí, takže si malá slečna opět může vypěstovat špatný návyk chůze, ale současně nejsou zdravé pro správný vývoj nohy a klenby.
Stejně tak vadí i botky – nazouváčky, například pantoflíčky s otevřenou patou. Na léto nebo jako přezůvky jsou sice zdánlivě optimální, avšak i tehdy by měla botka na nožce pevně „sedět, a tomu napomáhají pásky přes nárt. Proto je vhodné vybírat i u tolik oblíbených balerínek takové, jež jsou opatřené právě páskem.

Připravila: Marcela
Foto: CCC
18. 12. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků