Bydlení

Dětský pokoj: jak vyzdobit jeho stěny

Chcete jít s trendy a podle toho volit barvy na výmalbu stěn, nebo se více řídíte vlastními pocity, či snad dáte na názor svého potomka? Poradíme vám, co byste ještě měli zvážit.

V první řadě myslete na pravidelnost. Obecně se doporučuje vymalovat jednou za zhruba pět let, ovšem právě dětský pokoj patří k těm místnostem v bytě nebo domě, kde byste měli malovat častěji, třeba i jednou za dva tři roky (podobně jako kuchyni). Proč?

Zdraví a čistota

Nejde jen o pohledovou stránku věci, nová výmalba je zkrátka čistá a přispívá tak k dobré hygieně daného prostředí. „Pravidelným malováním předcházíte vzniku nebezpečných plísní a bakterií, které se usazují ve stěnách. Tyto plísně mohou nejen u dětí, ale také u dospělých vyvolávat alergie a astma,“ uvádí Stanislav Kralovanský ze společnosti Malíři Natěrači. Při nákupu nátěrů si rovněž dejte pozor na jejich složení, aby nebyly toxické.

Které barvy jsou trendy

Podle odborníka mezi aktuální trendy v malování dětských pokojů patří broskvová, lila a jemně zelená. Dále doporučuje, abyste raději „zapomněli“ na příliš výrazné odstíny barev jako tmavě modrá, zářivě červená nebo neonově žlutá. Tyto barvy jsou totiž příliš stimulační a potomci pak v takovém pokojíčku můžou hůře usínat. Samozřejmě hodně záleží i na velikosti plochy, na kterou chcete barvy využít. Poslední léta se hodně kombinují bílé stěny s barevnými, což se nabízí realizovat i v tomto prostředí. A pokud vám bílá přece jen přijde fádní, nahraďte ji například světle šedou či béžovou.

Nebojte se čmáranců

Málokteré malé dítě si „odpustí“ nemalovat na stěny – tak velké ploše na kreslení se jen těžko odolává. Počítejte s tím předem a vybírejte omyvatelné nátěry. Pomůžou i takzvané tabulové nebo magnetické nátěry, které nezaberou v pokoji žádné místo navíc, a potomek se může dostatečně „vyřádit“. Ponechat mu určitou vůli v rozhodování, jak bude jeho pokoj vypadat, je určitě potřeba zejména u dětí školou povinných.

Využijte tapety i samolepky

Další možnost, jak ozdobit stěny dětského pokoje, nabízejí tapety a velkoplošné samolepky. Prodávají se s mnoha nápaditými dekory i s dobře známými postavami z pohádek či příběhů pro větší děti. V čem jsou ještě výhodné? Jednak jimi můžete do určité míry schovat drobné nerovnosti a nedokonalosti stěn a navíc je dítko nemusí mít v pokoji věčně. Kdyby se třeba za rok rozhodlo, že Krtečka už na zdi nechce, samolepku snadno sejmete. „Samolepky na zeď mají ze spodní strany speciální lepidlo, díky kterému dobře drží, zároveň však při odstranění zeď nepoškodí,“ uvádí Stanislav Kralovanský.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: https://www.maliri-nateraci.cz
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků