Dnes je 17. listopadu. Jak prožíváte tento den?

Před 27 lety nastal přelomový den. Díky sametové revoluci se v naší republice začalo vše měnit. Jak 17. listopad vnímají naše čtenářky?

Studenti
Zobrazit fotografii v galerii

Sedmadvacet let je u lidí krásný věk. V případě přelomových politických událostí však čas běží mílovými kroky. Připomínáte si pád komunistického režimu nebo 17. 11. příliš neřešíte? 


Zdraví mělo přednost

 

Paní Eliška nedávno oslavila sedmdesátku, je tedy pamětnice. „Samozřejmě, že i mě se dotkly politické změny, ale budu upřímná, na toto datum pohlížím jinak. Onoho roku 1989, přesně o den dříve, manžel dostal infarkt, což v naší rodině odstartovalo úplně jiné události,“ vzpomíná. Zatímco ostatní se scházeli na náměstích a cinkali klíči, Eliška denně docházela do nemocnice. „Měla jsem úplně jiné myšlenky, vlastně jsme doma všichni byli rádi, že manžel infarkt přežil. Bohužel následující čtyři roky moc dobré nebyly, přidaly se další zdravotní problémy a Pepík zemřel. Jakoby symbolicky, v listopadu,“ vypráví. 


Nevážíme si svobody 

Jana je mladší než Eliška, v době sametové revoluce jí bylo 22 let. Ale to už s rodiči žila v Německu. „Maminčin druhý manžel je Němec, tady jsme doma od mých 10 let. Změnu režimu jsme samozřejmě sledovali, byť na dálku, všechny to velmi zajímalo. Já se pak do Čech vrátila, byť ne natrvalo. Co mě dnes překvapuje? Jak si lidé málo váží svobody. Jako kdyby šlo o něco automatického. Pořád si na něco stěžují, hudrají, že nemají to či ono, ale že můžou cestovat, pracovat a žít podle svých představ, považují za samozřejmost,“ podivuje se. 


Cítím vděk

 

Dana je přesně tak stará, či spíše mladá, jako listopadové události 1989. „Narodila jsem 13. října. Z vyprávění vím, že rodiče se u mě doma střídali, aby aspoň jeden z nich mohl jít do ulic,“ říká. Sama dodnes cítí vděčnost. „Když jsem byla na gymplu, mohla jsem na rok vyjet do Ameriky. Studium na vejšce jsem si rozdělila, protože jsem další rok zase strávila v Anglii a dnes tam pracuju. Domů se však často vracím. Když si reálně porovnám, co mohli, či spíše nemohli dělat moji prarodiče, ani naši, jsem neskonale šťastná. Jo, zní to pateticky, jenže já to tak cítím,“ má jasno. 


Revoluce z vyprávění 

Pro desetiletého Radka je důležitý chytrý telefon, playstation a bojové hry. Sametovou revoluci a s ní spojené historické okamžiky sice zná, ale stejně tak se dokáže perfektně našprtat anglická slovíčka nebo naučit se matiku. „Pro kluka je to součást historie, něco neskutečně vzdáleného. Když byl malý, ani moc nerozuměl povzdechům babičky, že na pomeranče a banány se v prosinci kdysi stávaly fronty. To se babička ještě držela zpátky, až později vnukovi vyprávěla, jak děda v době normalizace nemohl dělat svou práci a byl rád, že se uplatnil jako kopáč,“ podotýká jeho maminka Pavla. 


Dodává, že ji však moc potěšilo, když letos Radek sám přišel s dotazem, jestli s ním babička půjde zapálit svíčky na Národní ulici v Praze. Prý za všechny lidi, kteří se nebáli a dokázali těm ostatním změnit život. A taky za dědu, který se 17. 11. 1989 bohužel nedožil. 


Jak dnešní datum v kalendáři vnímáte vy, milé čtenářky a čtenáři? Také si ho půjdete připomenout, nebo dáte přednost jinému programu? 


Text: Marcela 

Foto: freeimages

DISKUZE K ČLÁNKU

4

Taky tento svátek neslavíme

ODPOVĚDĚT

1

Taky neslavíme

ODPOVĚDĚT

2

Slavím tak, že vzpomínám. Tehdy mně bylo 24 let.Vzpomínám na tu obrovskou euforii a nadšení nás mladých, na účast na demostracích, byla to krásná doba. Dnes, když vidím, kam vše dospělo,jak si kdekdo "po svém" vykládá demokracii, je mi z toho smutno. Nepředstavovali jsme si, že se změna režimu zvrhne v kapitalismus bez pravidel. Máme, co jsme nechtěli:-(

ODPOVĚDĚT

3

Neslavím, není co slavit.

ODPOVĚDĚT

1

Já tento svátek neslavím...ti,kdo se po revoluci dostali k moci,nikdy nesplnili sliby dané obyčejným lidem...můj syn musel dnes do práce bez nároku na mzdu, natož na příplatkek za svátek...snad si bude moct vybrat NV...tak až sem jsme došli za 27 let...
A souhlasím s předchozími příspěvky...

ODPOVĚDĚT

2

zažila jsem 17.listopad,když jsme se svými učni vyrazili na náměstí v Liberci,bylo to spontání,ale bohužel to vše nedopadlo tak,za co studenti a herci vyrazili do ulic.Rychlá privatizace,příliš tolerance ke všem zlodějům, co využili této doby,rozkradlo se vše, co mělo cenu.Komunisti dále zůstali u moci i když v jiném kabátě.

ODPOVĚDĚT

4

Nečekali jsme, že se během pár let všechno rozkrade a továrny zruší. Vypadá to, že studenti byli jen zneužití k zájmům někoho jiného. Privatizace byla cesta do pekel. Ale nejspíš si nic lepšího nezasloužíme.

ODPOVĚDĚT

6

vím co byl 17.listopad,byli jsme nadšení,pak se to zvrtlo a každý si to představoval trochu jinak...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyvětrejte si v rodině

Vyvětrejte si v rodině

Jarní energie v březnu přinášejí jarní svěží vánek. Jeho úkolem je přinést nové a zdravé...

Titulka pro: FENG SHUI a harmonie vztahu

FENG SHUI a harmonie vztahu

Většina z nás už ví, že Feng Shui se využívá při zařizování domovů. Víte, kam...

Rok 2016 podle čínského kalendáře: rok Ohnivé Opice a letící hvězdy 2.

Pořád se mluví o tom, které zvíře vládne danému roku. Víte, že každému roku vládne...

Titulka pro: Jaké máte vztahy se svými Ex? Čtenářky se svěřují.

Jaké máte vztahy se svými Ex? Čtenářky se svěřují.

Potkat v mládí člověka, s nímž strávíme celý život, je výhra. Ne každé z nás...

Opice

Pořád se mluví o tom, které zvíře vládne danému roku. Víte, že každému roku vládne...

Vztahy v dubnu podle Feng shui: Rozvíjejte svůj společný život

Vztahy v dubnu podle Feng shui: Rozvíjejte svůj společný život

Vztahy jsou velmi důležitou součástí vašeho života.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

MIMINKO SE NEDAŘÍ

Dobrý večer, co dělat, když nám nejde otěhotnět? ...

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz