Zdraví

Domov pro alergika: eliminujte prach a roztoče

Sbírání kytiček

Aby se vám doma dobře žilo, i když patříte mezi alergiky, zkuste menší či větší bytové úpravy i změny režimu. Zvažte, co můžete udělat hned, a na co přijde čas později. Na co se zaměřit vám radí MUDr. Jaroslav Minařík. Zkraje to dá samozřejmě práci, zejména když jste už léta zvyklí na určitý životní styl i vybavení interiéru. Není nutné okamžitě změnit vše, ostatně z pohledu času i financí to ani nebývá možné. Prach, roztoči a v sezoně také pyly představují z pohledu domova nejběžnější zdroje potíží. „Alergické reakce vyvolávají především exkrementy roztočů. Libují si v teple, vlhku a tmě, proto se v domácnosti vyskytují hlavně v lůžku, kobercích, sedačkách a dalších textiliích,“ říká MUDr. Jaroslav Minařík.

Vhodné změny

Už dávno se nenosí koberce ode zdi ke zdi, pro pocit útulnosti postačí kusové produkty, pro alergiky optimálně s nízkým vlasem. Až budete řešit novou podlahovou krytinu, vybírejte si nejlépe takovou, která se snadno udržuje (například moderní vinyl) – dnes je praktičtější krytiny stírat vlhkým hadrem, nikoli zametat, případně nečistoty vysát. Kromě klasického vysavače či robotického přístroje se nabízí zvolit centrální vysávání, třeba už proto, že při práci se nevíří prach a nejmenší částice, které filtr nezachytí, se vyfukují ven.

Méně textilu prospívá

Okna bez záclon a závěsů nemusí vypadat vůbec smutně, zejména když vsadíte na některý moderní stínící prvek, který představuje dva v jednom – chrání proti nechtěným slunečním paprskům, a současně okna zdobí. Moderní materiály se navíc snadno udržují; mnohdy postačí setření vlhkým hadříkem. V bytě vůbec omezte použití textilu. S tím souvisí například i výběr nové sedačky – pro alergiky je vhodnější taková, u níž se dá potah sejmout a jednoduše vyprat nebo přírodní, hladká kůže.

Pozor na postel

Přesněji, pozor na matraci a peřiny. Vhodné lůžkoviny je dobré vyvětrat půl hodiny před tím, než půjdete spát. A až se ráno vzbudíte, nechte postel „rozházenou“; když ji hned pečlivě ustelete, zůstane v ní ještě několik hodin vlhko a teplo – živná půda pro roztoče. Větrat rovněž potřebuje i matrace, ale tady je nejprve nutné zvolit vhodný materiál.

Zbavujte se lapačů prachu

Půjde to pomalu, ale pusťte se do toho. Vadí sušené květiny stejně jako hodně otevřených polic, zejména s drobnými dekoracemi i nezabydlenost, když se žije v provizoriu, na které si ale člověk lehce zvykne (hromady knih na zemi, plyšové hračky, které nemají své místo a podobně).

Co je hladké, to je dobré

V bytě, kde se žije a větrá, je prach neustále. Snáz se však bude likvidovat z hladkých ploch. Až budete řešit nový nábytek, dveře nebo jiný bytový prvek, myslete na to. Kromě jiného se jako dobrá volba jeví hladké sklo nebo třeba dřevotřísková deska s nosnou akrylátovou vrstvou. Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.mayoclinic.org/diseases-conditions/allergies/in-depth/allergy/art-20049365, MUDr. Jaroslav Minařík
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků