Cestování

Dovolená s kamarádkou? Zkuste Thassos!

Potřebujete si odpočinout a hledáte klidné místo? A současně chcete mít na dosah trochu ruchu, pěkné pláže a čisté moře? Pak se s kamarádkou vydejte na řecký ostrov Thassos!

Proč si pro svou dovolenou v Řecku vybrat právě Thassos? Jde o nejseverněji ležící řecký ostrov, kterému se přezdívá Perla Egejského moře. Je poměrně malý a hornatý, ale objedete ho po pobřeží kolem dokola a ještě křížem krážem za necelý den. Díky zdejší dopravě a hlavně taxíkům se však můžete po ostrově přesunovat, jak se vám zlíbí, i kdybyste nevlastnily řidičský průkaz.


Kudy vede cesta

Z Čech se letadlem dopravíte do pevninské Kavaly (cca 2 hodiny) a kousek odsud je přístav Keramoti, odkud se v pravidelných intervalech vydává lodní trajekt směr Thassos (necelá hodina). Hlavní město se jmenuje stejně jako ostrov, ale setkáte se i názvem Limenas, a má několik tisíc obyvatel. Co tady podniknout? Buď můžete vyrazit na promenádu s obchody, restauracemi nebo za památkami. Například městské opevnění je staré více než 2500 let, ovšem k vidění jsou třeba i antické hudební divadlo, chrám bohyně Atény, pozůstatky Apollónovy svatyně a mnohé další.


Kde můžete bydlet

Místo si vybírejte podle toho, co chcete. Kousek od hlavního města najdete hotelové bungalovy Makryamnos, odsud můžete do Thassosu dojít v klidu pěšky. Další rušnější místa představují Skala Potamia, Potos a Limenaria. Naopak neskutečný klid nabídne například letovisko Astris s doslova několika hotely, obchody i restauracemi. Pokud se obáváte přílišného sešupu do moře, volte Metaliu a tak bychom v tipech na vhodně vybrané ubytování mohli pokračovat.

Doporučujeme: Pokud chcete volit co nejkratší cestu z domova k moři, ověřte si předem, jak dlouho potrvá cesta z trajektu právě na váš hotel. Může jít o pár minut i dvě hodiny.


Kde se můžete koupat

Na mnoha oficiálních plážích, mezi vyhlášené patří třeba Golden Beach nebo Paradise Beach, i v jakoby skrytých místech, ačkoliv pobřeží ostrova lemuje silnice a tak si dejte pozor, pokud jste zvyklé opalovat se naostro.


Kam vyrazit za nákupy

Do hlavního města nebo do jiných rušnějších letovisek, i když obchůdky najdete snad všude. A koho zajímají místní tržnice, tomu doporučujeme trhy buď na pevninské Kavale nebo v místě zvaném Prinos (ověřte si jen aktuální dny konání). Trhy vás nebaví, zato chcete posedět jen tak v restauraci s výhledem na moře? I vy máte mnoho příležitostí, porotce i v nejzapadlejším koutě najdete nějakou“občerstvovnu“.


Historie za rohem

Doporučuje se například horská vesnička Panagia s domy z 19. století, místním pravoslavným kostelem a jinými zajímavostmi. Včetně studny – kdo prý z ní ochutná vodu, ten se určité vdá nebo ožení. Případně zblázní. Nebo podnikněte výlet na nejvyšší vrchol Ypsarion na čtyřkolce, podívejte se do nejstaršího ženského kláštera Agios Archangelos (přesněji: kousek za jeho brány) nebo do vnitrozemské vesničky Theologos, která bývala hlavním městem tohoto malého, pro vaši dovolenou doslova stvořeného ostrova. A určitě si někde cestou koupíte na památku pálenku uzou a pokud vám vadí aroma anýzu, pak v tomto směru „nezávadný“ olivový olej. Až si pak doma budete chystat zeleninový salát s olivovou zálivkou, určitě si vzpomenete na svou báječnou dovolenou v Řecku. Chcete to jen maličkost – neváhat a objednat si first moment!

Komerční prezentace
Foto: iStock
28. 4. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků