Cestování

Dovolená v Norsku na kole a raftu

Sbírání kytiček

Patříte mezi cestovatele, kteří dávají přednost horám, jezerům a chladnějšímu počasí před tropy, pláží a mořem?

Pak pro vás bude Skandinávie ta správná dovolená. Norsko vás okouzlí. V této zemi s čistou přírodou, průzračnými řekami a přátelskými Seveřany si okamžitě zamilujete, zvláště když si ji užijete na kole nebo na raftu. Naplánujte si dovolenou, na kterou nezapomenete.

Dech beroucí Norsko

Tato skandinávská země se může pochlubit jednou z nejčistější a zároveň surové, divoké přírody, která vás bude provázet na každém vašem kroku. Klikaté silničky, skalnaté stěny, majestátní ledovce a průzračné třpytivé řeky si užijete, ať už zvolíte formu túry, jízdy na kole nebo na adrenalinovém raftu. Norsko je pro cyklozájezdy jako stvořené. Utečte na chvíli z civilizace a načerpejte energii ze všudy přítomné přírody.

Nemusíte na daleký sever Norska

Norsko je země, která je krásná po celé své délce a za zážitky nemusíte na samotný sever. Panenská příroda je také na norském jihu, kde můžete snad proložit cyklovýlety s výlety do norských města jako je Oslo. Zhruba 400 kilometrů od hlavního města je nejvyšší kolmá stěna Evropy tzv. Trollveggen a je zároveň symbolem údolí Romsdalen.

Jedinečný fjord Åndalsnesfjorden

Údolí Romsdalen nesmí vynechat žádný cyklista. který se do Norska vydá. Z cyklistického sedla projeďte údolím vodopádů Romsdalen a pokračuje dále po vyhlášené silnici “Trolí stezka”, postupně serpentinami vystoupáte až do tisícových výšek.

Když budete nahoře čeká vás zasloužený dlouhý sjezd k moři, který za tu námahu rozhodně stál. Celou dobu se můžete těšit na jedinečný fjord Åndalsnesfjorden a skalní útvary. Silnice se otevírá kolem půlky května až do konce srpna.

Místo lidí soby a rosomáci

Norsko má 37 národních parků, jedním z národních parků je také Jotunheimen, kterým vede horský cesta Jotunheimvegen. Na této trase jsou méně známá, ale o to více romantická místa jako je například jezero Tesse nebo hora Steinho. V tomto národním parku není moc pravděpodobné, že potkáte početné skupin turistů nebo místních obyvatel,za to ale zcela jistě narazíte na soby, jeleny, rosomáky nebo rysi.

Rafting na řece Sjoa

Sjoa je ledovcová řeka protékající středním Norskem a mezi vodáky je velmi oblíbená. Její pramen se nachází na svazích největšího skandinávského pohoří, již zmíněného Jotunheimen. Řeka Sjoa vytéká z legendárního jezera Gjende, do kterého voda přichází k tisíce malých potůčků.

Na začátku je řeka pomalejší, ovšem jakmile opustí náhorní rovinu s jezery překonává katarakty, vře v soutěskách a rozeznívá vodopády. Sjoa ja nezávý jako třpytivá, díky své křišťálové vodě. Ideální je začít sjízdný úsek zvaný Playrun, který začíná ve vesnici Heidal.

  • 17 km je dlouhý sjízdný úsek
  • cca 2,5 hodiny jízda zabere
  • obtížnost WW 2-4
  • minimální věk 13 let

Sjoa pro milovníky kola

Spodnější část si zaslouží sjet na raftu a horní část u pramene musíte vidět ze sedla kola. Zde uvidíte koryto řeky, které se zúžilo na pouhé dva metry a vytváří tak nezapomenutelnou soutěsku Ridderspranget, ve které se valí zpěněná voda.

Když už v těchto místech budete nezapomeňte na jezero Gjende, které je dlouhé 18 km a je pro něj typická světlezelená barva a kopce s nadmořskou výškou dna dva tisíce metrů. Na milovníky vodopádů pak čekají vodopády Trasafossen.

Komerční prezentace
Foto: 123rf
22. 6. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků