Když se řekne dračí krev, spousta lidí si vzpomene na dětství a pohádky o dracích. Vysvobozovat princeznu z dračích spárů ale tentokrát nebudeme, pod tímto pojmem se totiž skrývá strom Croton lechleri, latinsky Sandre de drago čili drags imun.
Mocný strom z pralesa
Původ tohoto stromu hledejte v jihoamerických pralesích, kde roste v povodí řeky Amazonky. Běžně dosahuje výšky 10-20 metrů. Vyniká šedohnědou kůrou. Pokud byste vzali nožík a opatrně ji nařízli, spatříte, jak z ní vytéká tmavě červená tekutina. Svojí barvou připomíná krev. Krvácející strom podle ní získal svůj název. Pryskyřice z něho vykazuje léčivé protizánětlivé a antibakteriální účinky, které už dávno poznaly celé generace zdejších domorodců. Moderní věda objevila, že velmi účinnou látkou je zde taspin, alkaloid likvidující záněty a bakterie.
Hojí rány, pomáhá při kousnutí hmyzem
Natřete-li dračí krví menší krvácející ránu na lidském těle, můžete s její pomocí krvácení zastavit. Červená pryskyřice napomáhá hojení ran a dokáže je ochránit proti tomu, aby se do nich dostala infekce. Princip této funkce je jednoduchý. Míza na ráně zaschne a vytvoří zde jakousi druhou kůži, hojivou a dezinfekční. Proto se používá také na bércové vředy nebo opary včetně pásových. Velmi rychle účinkuje také na kousnutí hmyzem. Vhodná je na plísně na nehty. Ovšem vnější užití představuje jenom jednu kapitolu z medicínského potenciálu, který dračí krev nabízí.
Dá se užívat i vnitřně
Pryskyřici ze stromu Croton Lechleri můžete užívat i vnitřně. I zde pomáhá bojovat proti infekcím a virózám, a to hlavně dýchacích cest či proti zánětům zubů a dásní. Povzbuzuje imunitu, zmírňuje příznaky chřipky. Zároveň upravuje střevní problémy, zastavuje průjmy. Pomáhá při žaludečních vředech tím, že chrání žaludeční sliznici. Používá se k léčbě revmatismu. Lepší regeneraci nabízí také u virových zánětů jater. Posiluje rovněž plodnost, napomáhá zastavit krvácení při porodu.
Nepřekračujte doporučené dávky
Dračí krev si můžete koupit jako tekutinu v lahvičce a dávkovat ji po kapkách. Nedoporučuje se pro vnitřní užití dávkovat více než 30 kapek denně, nejvhodnější je užívání třikrát denně po 10 kapkách. Vhodné je udělat po třech týdnech užívání týdenní přestávku. Kapky se ředí buď v čisté vodě, nebo také ovocné šťávě. Jestliže chcete dračí krev kloktat jako prevenci či léčbu dýchacích cest, potom je vhodné v 50 ml vody rozředit pět kapek. Při vnějším užití nanášíte kapku na místo rány, která musí být předem dezinfikovaná.
Vyzkoušet můžete i extrakt z dračí krve v tobolkách, což může být pro mnohé lidi praktičtější a příjemnější na užívání.
Kdo by se měl užívání dračí krve raději vyvarovat? Především těhotné a kojící ženy. Také byste neměli překračovat doporučovanou denní dávku, to může způsobit oběhové potíže či zácpy. Jestliže mízu užíváte vnitřně, nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin.
Připravila: Katka Soušková