Domácnost

Elektřina a plyn: uvažujete o změně dodavatele?

Sbírání kytiček

Energie jsou drahé. Kdo by nechtěl ušetřit při placení účtů za elektřinu či plyn? I v této oblasti však panuje řada polopravd, zkusme si je společně vysvětlit.

V poslední době se s tím potkal asi každý – neúnavní operátoři nás osobní návštěvou či telefonátem, zásadně bez ohlášení, přesvědčují, abychom přešli k jinému dodavateli. Jenže člověk váhá – velké společnosti jsou přece jistota. Nebo ne? A můžeme změnit dodavatele jen tak? Ovšem také těžko říci, zda když si smluvně stvrdíme, že po určitou dobu budeme platit za energie stejnou částku, vyhráváme. Jak to tedy je?

Změna dodavatele: neodstřihne ten původní dráty či trubky?

Ne, neodstřihne. Změnu dodavatele vy jako koncový zákazník v tomto směru a vlastně ani v jiném (kromě účtu) nepocítíte. Společnosti totiž dodávají energii, tedy elektřinu nebo plyn, vše ostatní je distributora, čili netřeba nic měnit. Dokonce ani nemusíte odepisovat stav elektroměru/plynoměru k datu, ke kterému dochází ke změně. Dnes si veškerou agendu vyřídí dodavatelé mezi sebou, vy jen podepisujete smlouvu, kterou si ovšem řádně prostudujte.

Fixace energií: spolehlivý výdělek?

Jak se to vezme. Během posledních dvou let totiž ceny energií poklesly. Pokud byste si tedy tenkrát zafixovali třeba i tu nejnižší cenu na tehdejším trhu, dnes by šlo patrně o jednu z nejvyšších. „Na energiích ušetříte, jen pokud si najdete dodavatele, který nabízí garanci nejnižší ceny na trhu. To znamená, že si dodavatel sám musí hlídat konkurenci a snižovat cenu podle podmínek, které vám ve smlouvě garantoval,“ uvádí Jaromír Vrchota z Centropol Energy.

Menší dodavatelé: proč nabízejí nižší ceny?

To je jasné – energie nenakupují pro tak objemný počet zákazníků, jako velké společnosti, které musí uvažovat dopředu. Tím pádem můžou menší dodavatelé pružněji reagovat na aktuální změny. A rovněž je pravdou, že nejde lidově řečeno o „molochy“, pracuje v nich méně lidí, tudíž i náklady na provoz firmy nejsou tak vysoké.

Úvaha do budoucna: co když nový dodavatel zkrachuje?

Odborníci uvádějí, že když už by se přihodila tato neblahá událost, zákazníky přebírá dominantní dodavatel energií v daném regionu. Ten totiž ze zákona plní funkci dodavatele poslední instance. Samozřejmě pokud vám to není vhod, můžete si sami najít nového dodavatele. Máte na to půl roku.

Připravila: Marcela
Foto: archiv Centropol Energy
4. 6. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků