Filmové novinky

Filmová premiéra: Muž, který stál v cestě

Sbírání kytiček

Historické drama režiséra Petra Nikolaeva zachycuje životní příběh lékaře a politika Františka Kriegela a jeho statečný čin během okupace Československa v roce 1968.

Žánr: drama, životopisný

Premiéra: 25. května 2023

Režie: Petr Nikolaev

Hrají: Tomáš Töpfer, Zuzana Mauréry, Adrian Jastraban, Alois Švehlík, Jiří Ployhar, Daniel Heriban, Přemysl Bureš, Miroslav Táborský, Zuzana Kajnarová, Alexander Ignatusha, Sergiy Kucherenko, Roman Zahyrov, Ivan Shvedoff a další

Příběh

Strhující a málo známý příběh osobní statečnosti lékaře a politika Františka Kriegla zachycuje dramatické události 21. srpna 1968 a toho, co následovalo. Na konci 60. let u nás probíhá obecné uvolňování od nejtvrdší komunistické tyranie. Jednou z tváří takzvaného pražského jara je hrdina španělské občanské války František Kriegel. Příslib lepších časů ale během jedné noci zničí vpád ruských tanků do Československa. Začíná hon na nepřátele.

Kriegel je spolu s dalšími politickými představiteli unesen až do Moskvy. V zajetí jsou pak vystaveni silnému tlaku a výhrůžkám a jsou nuceni podepsat Moskevský protokol, který znamená souhlas s vojenskou okupací země. Podepsat musí všichni do jednoho. Kriegel se musí rozhodnout mezi vlastní bezpečností a osobním prospěchem a pevným morálním postojem. Jako jediný nepodlehne, přes hrozbu likvidace, přes nebezpečí likvidace jeho blízkých se ruskému diktátu a samotnému Brežněvovi vzepře. Ocitá se sám uprostřed Sovětského svazu, odkud se už leckdo nikdy nevrátil.

Aktuálnost filmu podtrhuje fakt, že část filmu tvůrci natočili na podzim 2021 v ukrajinské Buči.

Připravil: Lukáš Vedral

Zdroj informací: Bontonfilm
Zdroj fotografií: Bio Illusion
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků