Filmové novinky

Filmová premiéra: Svatá

Sbírání kytiček

Příběh Svaté je o trojúhelníku žen, každá ví něco na tu druhou, ale zároveň toho neví dost. Tři jsou ideální počet do konfliktu

Scénář: Marek Epstein

Režie: Jiří Strach

Hrají: Jiřina Bohdalová, Lenka Vlasáková, Pavla Beretová, Jan Vondráček, Alena Mihulová, Elizaveta Maximová a další

Příběh

Olga Térová (Jiřina Bohdalová) je vitální deva­desátiletá důchodkyně, která žije v postarším domku společně se svou dcerou, učitelkou angličtiny Hanou (Lenka Vlasáková). Jejich vzájemný vztah je poněkud napjatý a pozname­naný nejedním šrámem z minulosti. Olga přežila hrůzy gulagu a dnes o tom vypráví na besedách a píše knížky. Prezident jí dokonce chce udělit státní vyznamenání.

Všechno by se zdálo zalité sluncem, kdyby se tu jednoho dne neobjevila novinářka Zuzana (Pavla Beretová) a s ní i po­někud všetečné otázky. Co v tomhle příběhu nesedí? A hlavně proč? Scenárista Marek Epstein vypráví příběh o bolavé minulosti i složitých zákrutách mezilidských vztahů.

Je tu postava paní Térové, hraje ji Jiřina Bohdalová, u která se začnou objevovat trhliny v hrdinské minulosti. Její dcera v podání Lenky Vlasákové zjišťuje, že matka, se kterou roky žije v jedné domácnosti, je jiná bytost, než jak ji celý život vnímá. A nakonec novinářka – tedy Pavla Beretová – opisující oblouk od zjištění podvodu až po rozhodnutí, zda je konání dobra pomocí lži více či méně než samotná lež. Tři jsou ideální počet do konfliktu. A věřím, že to bude fungovat i ve Svaté.

O filmu

Původní název byl Svatá, svatá, svatá, protože děj je o třech ženách, z nichž každá si svým způsobem myslí, že si zaslouží svatozář za to, co dělá. Postupem času se ale stále víc ukazuje, že nic není takové, jaké se na první pohled zdá, že život je příliš složitý na to, aby se daly vynášet jednoduché soudy. A o té nejednoznačnosti života a zkouškách, které si na nás připravuje, je pro mě náš film,“ zamýšlí se kreativní producent ČT Jaroslav Sedláček.

A režisér Jiří Strach ho doplňuje: „Svatá je dalším z něžných, citlivých, lidských příběhů od scenáristy Marka Epsteina. Tentokrát ještě s bonusem, který je mně osobně velmi blízký, a tím je téma pravdy. Svatá je příběhem o pravdě. O tom, zdali je pravda tou absolutní hodnotou. Václav Havel nás naučil, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Ale není přece jenom láska ještě výš? Láska dokáže odpouštět. Láska dokáže odpustit i lež. A zároveň může mnoho pravd zabít lásku. O tom jsem přesvědčený.“

Připravila: Vendula Krejčová

Zdroj informací: Česká televize, Vendula Krejčová
Zdroj fotografií: Petr Čepela
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků