Sport

Golf. Záležitost pro snoby?

Vybavení je drahé, a co teprve samotná hra. Oblečení musí být značkové, je to jen pro muže a vlastně vůbec nejde o sport… Přesně takové mýty stále provázejí jeden z nejelegantnějších sportů – golf. Jak to tedy vlastně je doopravdy?

S trenérem golfu Tomášem Baslerem z krkonošského golfového hřiště Mladé Buky (Grund Resort Golf&Ski) zkusíme vyvrátit mýty, které tuhle zdravou zábavu stále provázejí. Kdo ví, třeba pak právě vy poprvé vezmete do ruky golfovou hůl.


Vstup na hřiště mě vyjde moc draho.

Pokud vám nebude vadit, že se nestanete členem některého prestižního golfového klubu, kde se za členství platí desetitisíce korun ročně, a spokojíte se se členstvím ve vašem lokálním klubu, vyjde vás vstup na hřiště na jednotky tisíc korun ročně. „Mnohdy lze využít ročního členství a neomezeného vstupu na hřiště, takže čím častěji budete hrát, tím vás vyjde hra levněji,“ doporučuje Tomáš Basler.

Jako začátečník nemám šanci si zahrát.

Máte, protože golf lze zkusit na každém k tomu určeném hřišti nebo odpališti. Stačí si domluvit individuální hodinu s trenérem nebo se přihlásit do nějaké plánované akce pro začátečníky, kterou pořádají samotné kluby i různé organizace. Například Golf klub Mladé Buky nabízí tři úrovně kurzů: chci to zkusit, chci se to naučit, chci se zlepšit. Ten první je určen i pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet držení hole a golfové hole úplně poprvé. Trvá 2×50 minut a cena je pro jednu osobu 1300 Kč, pro dvě až čtyři osoby 1600 Kč. Cena 1300 Kč platí ale také pro celou rodinu – dva dospělí a dvě děti.

Když to neumím, nechci se motat mezi ostřílené hráče.

Nevadí, najděte si cvičné hřiště. Kluby totiž mají vedle normovaných hřišť (na 9 nebo 18 jamek) také cvičná hřiště, kde si můžou golf vyzkoušet i začátečníci na menším prostoru (často jde o hřiště s 9 jamkami, ale může být i méně). Na takovémto hřišti trvá pak jedna hra okolo půlhodinky až hodinky. Veškeré vybavení si půjčíte na hřišti, takže příprava na první hodinu golfu je vlastně snadná.

Jenže co hole? A oblečení? To také stojí moc peněz.

Tomáš Basler tento mýtus vyvrací tvrzením, že pokud s golfem začínáte, stačí vám na první rok nebo dva průměrný a dostupný golfový set, třeba i z druhé ruky, za dva až tři tisíce korun. Počet golfových holí se různí, set může mít od 3 holí více. Pro začátek začnete se 3 holemi a netrapte se tím, že běžně se používá 14 holí, a když si zkušení hráči jdou zahrát sami, mívají třeba i 25 holí.


A totéž platí pro oblečení na green – pokud nechcete, netřeba se vystavovat očím spoluhráčů ve značkovém oděvu. „Jediné, co byste měli dodržovat, jsou dlouhé kalhoty, ne však modré džíny. Případně kraťasy ne kratší než dva palce nad kolena a tričko s límečkem, nebo stojáčkem.“ Dámy jsou na tom podle odborníka nepoměrně lépe – až se oteplí, klidně si oblékněte i minisukni a tričko bez rukávů. Ovšem měly by odpovídat významu dané hry. Nejdůležitější jsou boty, na hřiště si vezměte nepromokavou obuv.

Zdá se mi, že je to zábava spíš pro chlapy.

Patrně také častěji vídáte v médiích hlavně golfisty – muže, ale to neznamená, že žena má vstup zakázaný, naopak. „Pokud ženu golf chytne, většinou se mu věnuje a velmi rychle se zlepšuje,“ nabízí své zkušenosti Tomáš Basler z Grund Resort Golf&Ski. „Pravidla golfu ženám umožňují nižší odpaliště, což je dáno jejich menší silou při prvním odpalu, ale pak už je vše stejné jako u mužského golfu a platí pro ně ta samá pravidla.“ A jestli si myslíte, že golf není sport, jen takové lážo plážo procházení se s holí v ruce, zkuste si ho. Samotný pochod na osmnáctijamkovém hřišti s bagem za sebou vydá za slušnou túru a pokud přidáte odpaly namáhající zádové a břišní svaly plus paže, není důvod už v ten den chodit do posilovny.

Připravila: Marcela
Foto: Grund Resort Golf&Ski
3. 5. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků