Kariéra

Hledáte práci a jdete na pohovor

Sbírání kytiček

Pro někoho noční můra, pro jiného praktická zkušenost, která není k zahození – tak můžou působit pohovory kvůli nové práci. Dobrá rada pro všechny? Připravte se na den D, víme jak!

Stresovat se předem je spíše na závadu, zbytečně si pak budete svým nejistým chováním ubírat body. Ale stejně vadí i to, když na pohovor dorazíte třeba z večírku, protože kamarád včera slavil narozeniny.

Kam a kdy přijít na pohovor

Až si domluvíte termín schůzky, ověřte si raději, kam vlastně máte přijít. Mnoho firem má svá působiště na více adresách, tak proč se pak na poslední chvíli stresovat, že nepřijdete včas. Raději vyrazte s velkou časovou rezervou. Lepší je počkat třeba i půl hodinku na lavičce v parku, než se omlouvat, že vám ujelo metro.

Informace o budoucím zaměstnavateli

Další důležité pravidlo nabádá, abyste si o svém potenciálním zaměstnavateli zjistili více informací. A totéž samozřejmě platí i pro pozici, o níž máte zájem, a samozřejmě také o vaší motivaci – proč se o ni ucházíte? V tom je třeba mít jasno. Pokud však do puntíku nevíte, co vše nové místo obnáší, předem si připravte doplňující otázky – i od toho je pohovor, aby vám firma upřesnila, co po svém novém zaměstnanci bude vyžadovat.

Maličkosti, které hrají roli

Vhodné oblečení, ale i oční kontakt, příjemný úsměv, podání ruky. To vše může hrát ve váš prospěch, či naopak. Nejvíce se osvědčuje, když si na nic nehrajete. Pak se nemusíte přetvařovat ani stylizovat a o to lépe se budete soustředit na odpovědi na dotazy. Ačkoli i tady se nejvíc vyplatí vsadit na pravdomluvnost, neměli byste se přeceňovat, ale ani podceňovat. Zejména pokud víte, že byste do případného nástupu zvládli například dokončit počítačový kurz a podobně.

Nebojte se nových metod

Přestože zatím převažují klasické pohovory „tváří v tvář“, může se stát, že zrovna vás pozvou na on-line pohovor. Nebo vám potenciální zaměstnavatel může chtít předem poslat dotazníky, ať už ohledně vašich znalostí o profesi nebo o vás samotných.

Mám vůbec šanci?

Přesně tuto otázku si pokládá většina lidí, kteří se cítí nějakým způsobem znevýhodnění, například maminky s malými dětmi, lidé v takzvaném zralém věku, tělesně postižení, ale třeba i ti, kteří bojují s vyšší váhou a podobně. Odpověď zní – máte. Šanci totiž mají všichni, dokonce by se dalo říct, že mnozí zaměstnavatelé oceňuje „pestrost“ svých zaměstnanců. Jistě, pokud odcházíte ze svého pátého či desátého pohovoru bez úspěchu, určitě si myslíte něco jiného. Ale nevzdávejte se! Jednou to určitě vyjde.

A nezapomeňte, že důležité je mít správně napsaný životopis!

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.indeed.com/career-advice/interviewing/job-interview-tips-how-to-make-a-great-impression
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků