Hledáte životní rovnováhu? Zkuste ajurvédu.

Zrodila se ve starobylé Indii před 5 tisíci lety a je považována za nejstarší nauku o zdraví a životě člověka. Významně ovlivnila i vývoj své mladší sestry – čínské medicíny, ale i egyptské či řecké lékařství, které se mimochodem stalo základem současné evropské medicíny. Že nejde o žádné šarlatánství dokazuje mimo jiné fakt, že je ájurvéda uznávána Světovou zdravotnickou organizací a je po tradiční čínské medicíně druhým nejrozšířenějším alternativním zdravotním systémem.

Zobrazit fotografii v galerii

Název „ájurvéda“ znamená v doslovném překladu „věda o životě“ a člověka považuje za jeden celek složený z jednoty těla, ducha, chování a prostředí. Jde o celostní systém, v němž jde o celkovou harmonii organizmu. Abychom byli zdraví a spokojení, musí být v rovnováze jednotlivé funkce našeho těla a současně i psychika. Konkrétní nemoci a problémy se řeší prakticky až na druhém místě. Pokud se tedy rozhodnete ájurvédu vyzkoušet, vyzbrojte se trpělivostí a sebekázní. Nečekejte, že vypijete hrnek bylinek, zajdete na masáž a je po problému! Na druhou stranu má tento přístup obrovskou výhodu. Řeší totiž potíže přímo u kořene, a tím pádem je dokáže odstranit jednou pro vždy.

 

Tři pilíře ajurvédy

Při studiu ájurvédy je třeba osvojit si pár cizích slovíček, které tato nauka používá. Klíčem k pochopení podstaty problematiky je učení o třech dóšách. Celostní principy řídí veškeré tělesné a duševní pochody a jmenují se váta, pitta a kapha.

  • VÁTA představuje princip pohybu, buněčného vývoje. Řídí nervové impulsy, oběh a dýchání.
  • PITTA zahrnuje funkci metabolizmu, včetně trávení a vzniku krve, vznik různých sekrecí a exkrementů, které představují konečné produkty činnosti tkání.
  • KAPHA znamená funkce ochlazování těla, uchovávání tepla a jeho regulace. Je zodpovědná za růst a má funkci poskytování ochrany.

 

Nezbytná souhra

Dóši se nacházejí v dynamické rovnováze. Jsou tudíž navzájem na sobě závislé a mohou působit současně. S trochou nadsázky je můžeme přirovnat k hudebnímu orchestru. Pokud mají hrát nástroje společně, musí být vzájemně sladěné, jinak budou znít falešně. V jakém vzájemném vztahu budou vaše dóši neovlivníte. To je totiž dané už při narození. Mohou přitom převažovat nebo vládnout v různých kombinacích. Vládnoucí dóši určují svými vlastnostmi, jak na tom budete se zdravím a psychikou.

 

Jak vypadá diagnostika v ajurvédě

Pokud se rozhodnete léčit se pomocí ájurvédy, připravte se na začátku na spoustu otázek, které po vás bude terapeut chtít zodpovědět. Bude ho zajímat historie vašeho zdraví, jaké nemoci či operace jste prodělali, jak jsou na tom po zdravotní stránce ostatní členové vaší rodiny, jak vypadá váš životní styl a denní režim – co nejčastěji jíte, na co míváte chuť, jak jste na tom s potřebou spánku, sexu, s vyměšováním nebo třeba i to, jestli máte radši léto či zimu. Účelem těchto otázek je zjistit nejen to, jak je na tom vaše tělo psychicky a fyzicky, ale současně je nezbytné zjistit, které oblasti jsou u vás v nerovnováze. Diagnostika zahrnuje kromě této podrobné anamnézy i poklep, pohmat a vybrané jednoduché laboratorní metody.

 

Léčebné postupy ajurvédy

Terapeut rozhodne o volně léčebného postupu po zvážení několika okolností. Jde nejen o příznaky a příčiny, ale svou roli hraje také závažnost nerovnováhy. Navíc jinak bude vypadat terapie u léčby nemocí, jinou podobu bude mít při preventivním přístupu. V obou případech je výběr založen na vašem fyzickém i psychickém stavu, konkrétních nerovnováhách ve vata, pitta, a kapha systému a aktuálním ročním období. Pravidlem číslo jedna bývá úprava životního stylu a denního režimu. Někdy je nutné přidat léčivé byliny, meditace, masáže, energetické léčení, či vnitřní očistu. Terapeut se společně s vámi pokusí také zjistit důvod vašeho onemocnění. Ájurvéda považuje nemoc za důležité sdělení, které nám má říci, že se v našem životě děje něco špatně a je třeba to napravit.

 

Vydejte se do Planet Zen

Planet Zen je luxusní wellness studio specializované na autentické asijské masáže a procedury. Ajurvéda v Planet Zen je praktikována týmem expertů pod vedením pana Jamese Rockyho, který pochází z jihoindické Keraly. James Rocky stejně jako ostatní terapeuti čtyřčlenného týmu převzali své umění především od svých rodin a mistrů a jsou držiteli certifikace ve svém oboru. Součástí programu je konzultace a tzv. „pulzová diagnóza“ (vedená panem Jamesem Rockym), snídaňový rituál individuálně sestavený a respektující přirozenou energii klientů, jóga & meditace a samozřejmě individuálně sestavený plán léčebných terapií a masáží. Na závěr klienti obdrží individuálně sestavený program s doporučením optimálního stravovacího a denního životního režimu. „Přenesení našeho umění za hranice kolébky ajurvédy, Keraly, je pro nás součástí životního poslání a jsem rád, že i v Praze můžeme pomoci k životu v harmonii,“ řekl James Rocky, hlavní expert ajurvédického týmu Planet Zen. Více informací najdete na www.planetzen.cz.

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
24. 3. 2014

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: 10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Titulka pro: Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ORIGINÁLNÍ DÁREK

Přítel mě nedávno potěšil krásným dárkem. Dostala ...

OVOCNÉ KAPSIČKY

Dobrý den, chtěla bych dcerce koupit ovocné kapsičky a ...

IVF KLINIKA?

Dobrý den, ráda bych znala vaše názory na IVF kliniky. Kde ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz