Zdraví

Hlíva ústřičná pro posílení imunity

Sbírání kytiček

Hlíva ústřičná není jen chutná, ale také léčivá houba. Přečtěte si, jak vám prospěje.

Hlíva čerpá živiny ze stromů

Asi víte, že je hlíva dřevokazná houba. Co to ale znamená pro nás lidi? Roste na bucích, vrbách, ořešácích, břízách a dalších stromech, ze kterých absorbuje prospěšné látky. Díky tomu je můžeme využít. V hlívě jsou pro nás mnohem lépe stravitelné.

Jaké prospěšné látky hlíva ústřičná obsahuje?

• Betaglukany – příznivě působí na imunitu
• Pleurotin – antibiotická a antritrombotická látka (snižuje srážlivost krve)
• Vitamíny skupiny B – důležité pro metabolismus
• Statiny – snižují hladinu cukru v krvi
• Esenciální aminokyseliny
• Nenasycené mastné kyseliny

Betaglukany

Betaglukany jsme uvedli hned na prvním místě. Proč? Protože jde o látky, kterým vědci věnují velkou pozornost. Zkoumají jejich vliv na obranyschopnost. Tyto polysacharidy totiž v těle aktivují mikrofágy, tedy buňky, které fungují jako první obranná linie v případě, že je tělo napadeno nemocí. Jejich aktivace vede k posílení odolnost lidského těla.  

Právě díky betaglukanům hlíva zvyšuje odolnost vůči virům, bakteriím, plísním, ale i nádorovým onemocněním. Má také antioxidační účinky, zlepšuje hojení ran, snižuje cholesterol a podporuje krvetvorbu. 

Jak hlívu užívat?

Aby vám hlíva pomohla účinně bojovat proti podzimním a zimním nemocem, bohužel nestačí uvařit si z ní dvakrát do měsíce guláš. Naštěstí jsou i na českém trhu dostupné tabletky s extraktem z hlívy

Při výběru doplňků stravy s hlívou se zajímejte především o čistotu extraktu a o koncentraci polysacharidů. Aby byly opravdu účinné, měly by obsahovat alespoň 40 % polysacharidů. 

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: www.superionherbs.cz/hliva-ustricna-pleurotus-ostreatus/, www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0963996911001724
Zdroj fotografií: Stockunlimited
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků