Zdraví

Hnojník obecný: pomáhá snižovat tlak i krevní cukr

Hnojník obecný (latinsky Coprinus comatus) má sice trochu nevábný název odvozený od toho, že často roste na hodně hnojených stanovištích, ale jde o jedlou a z léčivého pohledu také o velmi hodnotnou houbu.

Roste hlavně na kompostu

Pokud si houbu podrobně prohlédnete, navzdory jejímu názvu uvidíte pěknou plodnici s bílým šupinatým kloboukem zvonovitého tvaru. Roste i u nás. A to od léta až do pozdního podzimu na mnoha místech, mnohdy i v parcích a sadech, na zahradách, ale velmi často především na kompostech, kde má k dispozici velké množství kvalitních živin. Velice často můžete narazit na celé trsy této houby. Kvalita plodnice přitom závisí na substrátu, ze kterého roste. Má ráda hlavně půdy s vyšším obsahem dusíku.

S alkoholem vyvolává zvracení

Její dužina příjemně chutná a voní, proto se houba používá i v kuchyni při přípravě různých pokrmů. Ovšem k jídlu jsou vhodné jenom mladé bílé plodnice s uzavřeným kloboukem, později totiž tmavnou a v podstatě jsou nepoživatelné. Pozor také na kombinaci houby s alkoholem, vyvolává zvracení.

Jaké léčivé účinky nabízí

Účinně pomáhá snižovat krevní tlak a zároveň i hladinu cukru v krvi. Díky tomu působí proti dvěma civilizačním chorobám, a to hypertenzi a diabetu. Zároveň posiluje imunitu. Povzbuzuje totiž aktivitu imunitních buněk. Podporuje také trávení. Pozitivně se uplatňuje také při léčení hemoroidů. Pokud chcete vyzkoušet její účinky na vlastní kůži, můžete sáhnout po extraktu z houby a získat tím cenné látky v koncentrované podobě.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: en.wikipedia.org/wiki/Coprinus_comatus, www.superionherbs.cz/hnojnik-obecny-coprinus-comatus, vita-nuova.com/pages/coprinus-comatus
Zdroj fotografií: Bigstock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků