Zdraví

Horečka u dětí

Když si dítě začne stěžovat, že ho bolí hlavička nebo v krku, je unavené a nemá chuť na jídlo, je jisté, že bojuje s nějakou infekcí. Někdy se přidá i horečka. Co s tím?

Co je to horečka?

Tělesná teplota vyšší než 37,5 °C se považuje za zvýšenou. Pokud vám teploměr ukáže 38 °C a více, je to horečka. Horečka představuje obranný mechanizmus, který organizmus využívá pro boj s infekcemi, a často je proto spojována s nemocí. Samotná horečka však onemocněním není, patří pouze mezi příznaky.

Batolata a malé děti mají běžně až 12 infekcí za rok a průměrně sedm z nich vyvolá horečku. Mnohé z těchto infekcí, jako například bolest v krku nebo rýma, nejsou nebezpečné. Některé však mohou být závaznější (např. akutní ušní infekce).

Jak postupovat při horečce

Lék na snížení horečky se má podávat, pokud je teplota 38 °C a více. V lékárničce bychom měli mít vždy připravený lék, který poskytne našim nejmenším spolehlivou úlevu. Interval mezi použitím jednotlivých dávek je 6 hodin. Pokud se horečka špatně sráží, můžete vždy po čtyřech hodinách střídat přípravky s ibobrufenem s těmi s paracetamolem. Nezapomeňte, že dítě potřebuje dostatek tekutin.

Rady našich babiček

Je-li horečka opravdu vysoká, vyzkoušejte dítě vykoupat v chladnější (pozor, ne studené) vodě nebo mu udělat chladnější zábal. Zabalte dítě do pleny namočené v chladné vodě. Na mokrou a chladnou vrstvu použijte suchou osušku a uložte dítě do postele. Zábaly jsou dětem většinou nejvíce nepříjemné. Osvědčené jsou i octové ponožky. Namažte dítěti nohy krémem a nasaďte ponožky namočené ve slabé octové vodě.

Měření teploty

Pokud chcete mít vývoj teploty pod kontrolou, je třeba se držet jedné metody.

Ucho – měření v uchu je šetrné, snadné, rychlé, a proto i preferované mnohými rodiči. Naměřené hodnoty však mohou často kolísat, což vede k mylné představě, že ušní teploměry jsou nepřesné. Velmi důležité je použít správný ušní teploměr, čímž se riziko kolísání naměřených hodnot minimalizuje.
Ústa – měření teploty v ústech se obvykle doporučuje pro děti, kterým jsou nejméně čtyři roky a dokáží snadno teploměr v ústech udržet.
Podpaží – jedná se o bezpečnou a jednoduchou metodu pro děti všech věkových skupin.
Konečník – měření rektální teploty u batolete není obtížné a nemusí být nepříjemné ani pro miminko ani pro rodiče. Některé teploměry jsou přímo navržené především pro rektální měření teploty a jejich použití je rychlé a snadné.

Připravila: Katka Soušková

 

Zdroj informací: www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/fever/Pages/Fever-Without-Fear.aspx, kidshealth.org/en/parents/fever.html, https://patient.info/childrens-health/fever-in-children-high-temperature
Zdroj fotografií: iStock

Diskuze: příspěvků