Bydlení

Hygge: trend útulného bydlení

O hygge se v poslední době velice často mluví jako o receptu na štěstí. V čem je tento životní styl tak výjimečný a jak si jeho atmosféru navodit v interiéru?

Zdá se to být až banálně jednoduché: hygge razí kouzlo přítomného okamžiku. Co bylo, to už stejně nikdo nezmění, a kdo z nás vlastně ví, co ho skutečně čeká?

Útulné štěstí

Slovo hygge pochází z dánštiny a zpravidla se překládá jako útulnost. Co je pro tento životní styl zásadní? Podstatné je udělat si chvilku pro sebe, obklopit se pěknými předměty a užívat si život a pocit štěstí.

A teď prakticky

Základem hygge je odpočinek a rozmazlování se. Ideální situace? Uvelebit se na pohodlné sedačce nebo v křesle, opřít se o krásně měkoučký polštář a přikrýt se hebkou dekou. Mezi tradiční a současně vysoce praktické nezbytnosti tedy patří polštáře a přikrývky stejně jako multifunkční deky a plédy.

Chvíle klidu si však můžete vychutnat nejen v křesle. Aromatická lázeň prohřeje tělo a podle zvolené bylinky navodí potřebnou náladu. Koupel si lze zpříjemnit oblíbenou hudbou, sklenkou vína (raději opravdu jen jednou) a decentními plamínky svíček (samozřejmě bezpečně uloženými).

Barevná nálada

Aby bydlení skutečně působilo útulným dojmem, je důležité myslet i na jeho barevné vyladění. Volte raději barvy vycházející z přírody, jež evokují klid a harmonii, jako například odstíny žluté, hnědé a zelené. Žlutá je barva světla, hnědá reprezentuje tón země. Tyto barvy spojují zářivou živelnost i pokojný klid. Zelená barva symbolizuje život, ale také svobodu. V měkkých až něžných tónech se dotýká lidské mysli.

A co doplňky?

Útulnost ještě podpoří kožešiny v podobě kusového koberce nebo přehozu na sedačce. Pokud nejste příznivcem pravé kožešiny, můžete ji s klidným svědomím nahradit umělou kůží. Moderní imitace jsou mnohdy tak věrné, že je napohled nerozeznáte od originálů. Kde kožešina ještě najde uplatnění? Hebká srst může být součástí i mnoha dekorativních doplňků a drobnějších nábytkových kusů. Originálně vypadá například úložný box s kožešinovým víkem. Nejenže je praktickým řešením pro ukládání věcí, ale prostor dokonale zútulní.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.countryliving.com/life/a41187/what-is-hygge-things-to-know-about-the-danish-lifestyle-trend/, www.hkinteriors.com/hygge-decor/, todayshomeowner.com/introducing-hygge-the-cozy-design-trend/, tisková zpráva Hornbach
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků