Bydlení

Inspirace pro fasádu vašeho domu

Sbírání kytiček

Fasáda je hlavním charakterovým prvkem každého domu. To, jak vypadá, se odráží nejen na vzhledu vašeho domu, ale i vzhledu celého sousedství. Jedná se o důležitý prvek, který je potřeba řešit již při plánování projektu. Jelikož jde v podstatě o vaši vizitku, věnujte jejímu výběru pozornost i dostatek času.

Jak vybrat fasádu pro váš dům?

Fasáda by měla odpovídat celkovému stylu vašeho domu. Měla by se vhodně doplňovat s barvou oken, dveří i střešní krytiny. Navíc se správně zvolenou fasádou můžete váš dům můžete opticky vyladit – váš dům může vypadat větší či menší, širší nebo vyšší. Fasádu byste měli volit také s ohledem na okolní prostředí domu. Jiná se bude hodit pro dům na samotě u lesa, jiná pro vesnické stavení a jiná pro prvorepublikovou vilu uprostřed města.

Cihlová klasika

Toužíte po domečku anglického stylu s krásnou cihlovou fasádou? Nic není nemožné. Fasádu z přiznaných cihel můžete vytvořit dvěma způsoby. Prvním, o něco náročnějším řešením, jsou lícové cihly. Tento typ cihlové fasády je nutné plánovat už při projektování domu, jelikož je pro ně potřeba vytvořit speciální instalační předstěnu. Druhou možností, jednodušší a levnější, jsou obkladové pásky. Ty se lepí přímo na připravený podklad. Obkladové pásky jsou vhodné nejen pro novostavby, ale i při rekonstrukcích.

Cihlové fasády jsou navíc velmi praktickým řešením. Nejenže jsou v podstatě bezúdržbové, ale mají téměř neomezenou životnost. Navíc máte na výběr z velkého množství barev a povrchových úprav.

Cihlová fasáda
Cihlová fasáda

Cihly se navíc skvěle kombinují s dalšími materiály. Obkladové pásky nebo lícové zdivo můžete použít i v dalších částech v okolí vašeho domu. Skvěle se hodí například k obložení krbů, jako obklad za popelnice i jako dekorativní prvek do zahrady.

Neotřelá dřevěná fasáda

Další, velmi oblíbenou variantou, jsou dřevěné fasády. Ty nejčastěji vídáme na moderních dřevostavbách, ale použít se mohou i na klasických domech. Dřevěné fasády jsou stylovou volbou, která má navíc perfektní tepelně a zvukově izolační vlastnosti. V případě dřevěného obložení domu máte na výběr ze dvou možností – dřevěné fasády s ochranným nátěrem a bezúdržbové dřevěné fasády.

V prvním případě opatříte vybrané dřevo ochranným nátěrem. Ten je potřeba obnovovat každých 3 až 5 let. Druhou možností je, že si zvolíte dřevo, které není potřeba natírat. V takovém případě bude přirozeně stárnout a šednout, čímž váš dům získá jedinečný vzhled. Dřevěná fasáda z měkkého dřeva vydrží zhruba 15 let, fasáda ze speciálně ošetřené varianty až 30.

Bezúdržbová fasáda z vláknocementových desek

Pokud toužíte po bezúdržbové fasádě, vsaďte na vláknocementové desky. Ty vznikly spojením několika surovin, které nezatěžují životní prostředí. Jde o cement, celulózu (pevnostní vlákna), vápenec a několik dalších přísad. Vláknocementové desky skvěle imitují přirozený vzhled přírodního kamene. Navíc jsou pevné, odolné, recyklovatelné a v podstatě nevyžadují žádnou údržbu. Jejich životnost se pohybuje kolem 30 let. Mají i relativně jednoduchou montáž, která se provádí na kovovou nebo dřevěnou konstrukci.

Moderní fasáda z Cortenu

Zajímavou a rozhodně netradiční volbou je fasáda z Cortenu. O co vlastně jde? Corten je název ocelových plechů se speciálními příměsemi – mědí, chromem, niklem nebo fosforem. Cortenové plechy jsou potažené rzí, která je chrání a dodává jim osobitý vzhled. Pro fasády z Cortenu je typické především to, že se v průběhu času mění jejich vzhled, tedy barva. Ze světle okrové tak můžete mít za nějaký čas hnědou nebo oxidově červenou. Jejich výhodou je i to, že jsou prakticky bezúdržbové.

Trendy fasádní barvy pro rok 2022

Antracitová

Hitem letošní sezóny jsou různé odstíny šedé barvy, především pak antracitová. Hodí se spíše pro moderní stavby a v kombinaci s neošetřeným dřevem je naprosto dokonalá.

Krémová

Oblíbenou barvou, která frčí už několik let, je rozhodně krémová. Díky této barvě bude váš dům působit lehce a vzdušně. Skvěle se kombinuje s cihlou, dřevem i matným kovem.

Broskvová

Další trendy barvou pro letošní rok je broskvová. Tato zajímavá barva v lidech vyvolává pocit útulnosti a stability. Skvěle se hodí na menší rodinné domy na předměstí.

Tmavě zelená

Máte dům v přírodě a hledáte barvu, díky které zapadne do okolní krajiny? Pak sáhněte po tlumeně zelené. Tato barva působí šmrncovně a majestátně zároveň.

Mahagonová

Pokud jste se rozhodli pro dřevěnou fasádu, zkuste ji ošetřit lazurou v odstínu mahagon. Tento sytá barva se bude skvěle kombinovat s přírodními prvky a různými odstíny zelené.

Komerční prezentace

Zdroj informací: Westbrick
Zdroj fotografií: Westbrick
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků