Gastro

Inspirace pro zdravý jídelníček – obiloviny IV.

Sbírání kytiček

Obiloviny by měly tvořit základ našeho jídelníčku. Ale víte proč a také jak je nejlépe připravit? Dnes připravujeme oves, ječmen a kukuřici…

OVES
Na rozdíl od jáhel a pohanky se díky rozmanitým variantám műsli více zabydlel jak v našich kuchyních, tak regálech obchodů. Oves je rovněž bohatým zdrojem minerálů a vitaminů – zejména vápníku, draslíku a opět vitaminy řady B.  
Bohaté zastoupení vlákniny přispívá k vyvazování tukových elementů z našeho zažívání a některé studie potvrzují, že přispívá ke snižování hladiny celkového cholesterolu. Vločky opravdu netřeba představovat, snad jen že nemusí jít vždy o křupané, přeslazené směsi, ale kvalitní druhy můžeme konzumovat v domácích ovesných kaších, nebo jen prolité horkou vodou a jemně ochucené, vynikající jako zahušťovadlo do polévek (místo máslových jíšek), sekaných mas a dušené zeleniny.
Pokud si troufne někdo do celých zrn, pracuje se obvykle s ovsem bezpluchým – ten se večer namočí v poměru 1:2,5 do vody a druhý den se s špetkou soli vaří v tlakovém hrnci asi 1,5 hodiny. Po uvaření se doporučuje promíchat vidličkou, aby zůstal sypký.

JEČMEN
Chápu, že slad z ječmene je pro našince známější než kroupy velikosti 5, ale opět díky příznivému působení na kardiovaskulární systém proběhla nedávno také rehabilitace této obilky. S vločkami můžeme nakládat podobě jako s ovesnými, preferuji nicméně tepelnou úpravu.
Kdo chce ječné kroupy vyzkoušet, je dobré začít s menšími krupkami nebo trhankou , které na nejméně 2 hodiny namočíme do vody a poté vaříme podobně jako rýži a jáhly pomalu doměkka – případně přilíváme trochu horké vody. Kvůli klidnějšímu zažívání se doporučuje při vaření přidávat hodně kmínu, majoránku a další bylinky.
Výborně chutná tradiční vánoční jídlo z ječných krupek – houbový kuba
Krupky uvaříme společně se solí, kmínem, majoránkou, trochou čerstvě umletého pepře a libečku. Na závěr vmícháme utřený česnek. Na pánvi na troše oleje opečeme cibulku a přidáme čerstvé nebo sušené houby, krátce podusíme a spojíme s uvařenými ochucenými krupkami.
 
KUKUŘICE
Nemám zde, v rámci článku o obilovinách, na mysli kukuřičné klasy, ale opět krupici, mouku, strouhanku nebo těstoviny a hlavně POLENTU. Opět se dostáváme k bezlepkové potravině, která obsahuje hodně draslíku, fosforu, zinku i selenu, vitaminy A, B1,B2 a E. Říká se, že kdo jí kukuřici má radost v duši, doporučuje se jako ideální potravina do teplého počasí.
V prodejnách zdravé výživy se dá koupit polotovar – polenta – ala knedlík – zatavená ve folii, která se buď krájí jako knedlík na plátky a po prohřátí se s ní pracuje jako s přílohou nebo tvoří přímo základ pokrmu, kdy ji např. nastrouháme a zapečeme, nebo pokrájíme na kostičky a přidáme do pánve, woku s podušenou, orestovanou zeleninou s tofu, masem nebo do salátů.
Kukuřičnou mouku hladkou vemi doporučuji přidávat do pečení – ale pozor – méně lepí – tudíž tolik neváže těsto k sobě, nebo ji přidávat do těsta na palačinky, lívance – je krásně žluté a palačinky jsou lépe stravitelné.
Jak si připravit domácí POLENTU:
Dáme vařit 1 l vody, mírně osolíme a přidáme lžíci olivového oleje. Když se voda začne vařit, přisypáváme kukuřičkou krupici (na uvedené množtví vody asi 250g) a pořádně mícháme. Snížíme oheň/ploténku na minimum a vaříme za občasného míchání ais 25 minut. (pozor hmota bublá a stříká – nepopalte se, podoručuji kvalitní těžší nádobí. Uvařenou kaši nalijeme do skleněné nebo keramické nádoby nebo pekáčku a necháme vychladnout. Pak už se krájí a pracuje se jak je uvedeno výše. Nedočkavci nemusí čekat na vychladnutí a dají si jí jako kaši. Komu přijde postup náročný, může vyzkoušet i v obchodní síti nabízené instantní varianty polenty.
 
Autor: Radka Krejčová
poradce pro výživu www.enduraining.com

Foto: fotobanka Istock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků