Blogy

Jak cvičit s radostí

Nedávno jsem v autobuse vyslechla rozhovor dvou dam. Nedělám to často (vím, že to není slušné), ale když jsem zaznamenala téma mně blízké, nedalo mi to a nastražila jsem uši.

Nechápu to,“ prohlásila jedna.

Ani já ne,“ přidala se druhá.

Tohle nemůžu nikdy dokázat,“ pokračovala ta první. „Ale ona fakt vypadá, že jí to baví. Jeden by jí klidně uvěřil, že to cvičení potřebuje k životu.“

Zpozorněla jsem. Nemluví náhodou o mně?

Nemá novýho chlapa?“ zauvažovala první a zasněně vyhlédla ven z okna. Nemluvily o mně.

Nemyslím si. Pořád je s tím starým,“ rozhodně zakroutila hlavou druhá.

A co milence? Nemá?“ zkoušela první.

Druhá jen pokrčila rameny a vzdychla. „Přeci není normální takhle dobrovolně cvičit jenom tak!“

To mě vedlo k zamyšlení. Naprostá většina lidí totiž uvažuje, pokud jde o cvičení, podobně. Chodit do tělocvičny nebo vyběhnout ven považují za záležitost spíše nepříjemnou. Pot, dřina, namožené svaly. A následující dva dny po návštěvě takového zařízení by se hodilo přistavit k posteli jeřáb, který by bolavé tělo pomohl zvednout a přesunout rovnou na vozíček pro invalidy. I smích je zakázán, protože se po několikaletém spánku probudily k životu také břišní svaly.

Dlouhou dobu jsem to měla podobně. Sice jsem pravidelně cvičila, ale pokaždé s nádechem povinnosti a vědomím, že musím, nikoli chci. Stejně to fungovalo i s jídlem. Když jsem si chtěla dopřát (miluji sladké), můj prohřešek bylo třeba vyvážit patřičnou fyzickou aktivitou. Vytvořila jsem si tak v hlavě schéma, vzorec chování, díky kterému jsem byla sama sobě neobjektivním soudcem, přísným šéfem a nepříjemným rýpalem.

Dneska je to jiné. Cvičím ráda, protože cvičit chci. Pravidelnost pohybu je pro mne přirozenou záležitostí. Mám ráda mrkev i koláče a k jídlu přistupuji s láskou a rozumem. A tohle všechno se snažím učit i ostatní.

Ale jak na to, aby se člověk přesunul z území musím do krajiny chci?

Cesty mohou být různé a každý z nás má tu svou. Je ale třeba na ni vědomě nastoupit. Rozhodnout se a rozhodnutí učinit sám za sebe a především pro sebe. Nechtít zhubnout kvůli někomu (nový objekt zájmu) nebo do plavek (stejně víme, že to nefunguje). Protože časem i nový objekt ztratí svůj lesk a po létě přijde podzim a zima, kdy své obliny zase pěkně zahalíme.

Důležité je se netrápit. Nemučte své tělo v posilovně, když vás to nebaví. Najděte si takovou aktivitu, která vám bude opravdu přinášet radost. Nabídka je dnes už poměrně široká. Klidně vyzkoušejte více druhů cvičení a zvolte si takové, u kterého cítíte nejvyšší potenciál. Buďte samostatní a vytrvejte. Nevažte svou aktivitu na kamarádku, počasí, roční období.

Motivujte sami sebe. Představujte si, jak si přejete vypadat a obrazy rozvíjejte.
Klaďte si krátkodobé cíle a ponechte si i malou rezervu. Nenechte se odradit, když se váha na čas zastaví. Důležitější než kila jsou centimetry a především váš pocit. Ne každý má dispozice pro „ideál“ 90 – 60 – 90. A zdaleka ne každému by to tak slušelo.

Mějte se rádi! Tohle možná mělo být na úplném začátku, protože jde o nejdůležitější věc vůbec. A tak to zdůrazňuji nakonec.

Autor: Ilona Kotková

Zdroj informací: Ilona Kotková
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků