Domácnost

Jak na jarní úklid šatníku

Třídění skříně s oblečením je činnost, které se většina z nás vyhýbá a odkládá ji až do momentu, kdy je to skutečně nezbytně nutné. Většinou se pak pod vlivem emocí a nedostatku času nejsme schopní rozhodnout, co vlastně s jednotlivými kousky udělat a z pokusu o šatníkový detox se stává promarněné odpoledne.

Všechno musí ven

Nejlepší způsob, jak získat přehled, co všechno vaše garderoba ukrývá, je zkrátka vše vyndat. Pokud je to pro vás příliš velké sousto, pusťte se do třídění postupně. Můžete začít svršky, spodním prádlem, sportovním oblečením. Záleží na vás. Rozdělení tohoto procesu na menší úkoly vám pomůže lépe dosáhnout cíle bez pocitu zahlcení.

Systém kupiček

Před samotným rozřazováním je nutné si položit několik otázek a zcela upřímně si na ně odpovědět.

Mezi nejdůležitější otázky patří:

  • Jak dobře mi sedí?
  • Je poničené nebo obnošené?
  • Mám více podobných kousků?
  • Měla jsem to na sobě v posledním roce?
  • Mám to s čím kombinovat?
  • Jak se v tom cítím?

Jednosměrnou jízdenku do kupičky „vyhodit“ má oblečení, které je nenávratně poničené. Pokud stačí drobná oprava, ke které jste se ale už nikdy nedostala, vytvořte kupičku „opravit“, kterou pak nejlépe další den odneste šikovné švadleně.

Pravděpodobně velkou kategorií bude oblečení, které už vám nedělá radost, ale může posloužit ještě dalším lidem. Způsobů, jak darovat oblečení je nespočet, záleží na vás, jaký si vyberete. Uspořádání bazárku mezi kamarádkami a sousedkami, facebookové skupiny pro potřebné nebo místní organizace a charity.

Oblečení pro nás má často emoční hodnotu, nemá smysl si ale nechávat věci, které nám neslouží, jenom z pocitu viny, protože bylo dárkem nebo stálo mnoho peněz.

Správná organizace

Přehledný šatník vám pomůže ušetřit čas a usnadní rozhodování při hledání outfitů. Před uložením oděvů do skříně se zamyslete, jaký systém bude nejvíce vyhovovat vám. Máte raději vše na ramínkách nebo nedáte dopustit na úhledné komínky? Hledáte oblečení podle druhu nebo podle barev? Máte všechna roční období pohromadě nebo ukládáte mimosezónní oblečení stranou? Vytvořte si svůj vlastní systém a dodržujte jej, jen pak budete mít přehled a nebudete ztrácet čas hledáním.

Připravila: Jaroslava Šnejdarová

Zdroj informací: WO-MUM, www.countryandtownhouse.com/style/how-to-detox-your-wardrobe/, www.glamourmagazine.co.uk/article/wardrobe-detox-guide
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků