Domácnost

Jak na mytí oken beze šmouh

Pokud vaše okna potřebují očistnou kúru, měli byste vyrazit do akce právě teď! Nadcházející podzim totiž pro mytí oken nabízí ideální počasí, ve kterém vám práce půjde od ruky snadněji.

Než se pustíte do samotného mytí oken, zkontrolujte povětrnostní podmínky. Nejlépe se vám budou okna umývat při zatažené obloze, kdy bude venku mezi 10 – 20 °C. Pokud si pro práci zvolíte slunečný den, čistící přípravek bude rychle zasychat a na sklech vytvoří nevzhledné šmouhy. V zimě zase voda na oknech zamrzne, takže je těžké ba dokonce nemožné je umýt natož pak vyleštit. Ve výsledku budou skla špinavá a vy pravděpodobně nemocní.

Když počasí přeje, pusťte se do práce 

Důležité je nepodcenit přípravu. Nachystejte si žebřík či štafle, se kterými pohodlně dosáhnete i na horní část oken. Z parapetů oddělejte veškeré předměty i květiny, sundejte závěsy a dejte je prát. Než se pustíte do samotného umývání oken, zbavte jejich okolí prachu a pavučin. Začněte od shora. Omeťte nebo vysajte strop, otřete garnýže, parapet a nezapomeňte ani na žaluzie. Díky tomu se vám při práci nebude zbytečně vířit prach a výsledek bude o to líbivější. 

Vše je nachystané, hurá na okna 

Nejdříve umyjte rámy z vnitřní i z vnější strany okna. K tomu vám postačí hadřík nebo švédská utěrka, teplá voda a jemný saponát. Nepoužívejte však písky ani jiné abrazivní prostředky, které by mohly poškodit povrch rámu. Je-li hotovo, můžete se pustit do samotných skel. 

Když je pro vás čisticí přípravek základ 

Okna namočte, naneste saponát a nechejte ho chvíli působit. Aby se skla dobře leštila a nezůstaly na nich šmouhy, vyberte si vhodný čisticí přípravek nejlépe na alkoholové bázi. Rozhodně se vyhněte saponátům na mytí nádobí. Ty by na okně zanechaly lepkavý film, který by zbytečně zachytával prach a jiné nečistoty. Při leštění zapomeňte na rady babiček a novinám se vyhněte. Tiskařská barva po namočení pouští a mohla by vám umazat rámy. Dobrým pomocníkem je stěrka s gumovou lištou, která vodu z okna jednoduše stáhne. 

Pokud zvolíte kvalitní hadřík, můžete okna umýt jen pomocí vody, bez použití čistících přípravků. Skvělý je například mikrohadřík Actifibre na okna, který stačí jen mírně navlhčit, přitom vyčistí i zaschlé nečistoty. Velkou výhodou je, že skla při umývání zároveň vysušuje a zanechává je lesklá, což výrazně zkrátí délku úklidu. Díky technologii mikrovláken s aktivní absorpcí totiž dokonale saje a nezanechává žádné šmouhy. Výsledkem vám budou snadno a rychle nablýskaná okna.

Zdroj a foto: Vileda


Diskuze: příspěvků