Domácnost

Jak na nadýchané těsto: soda nebo kypřicí prášek

Sbírání kytiček

Chcete krásně nadýchanou bábovku, muffiny nebo bublaninu? Pak se neobejdete bez kypřidla, které funguje jako „pušapka“, jen v tomto případě nezvedá ňadra, ale těsto.

Pečení s jedlou sodou 

Jedlá soda (soda bicarbona, hydrogenuhličitan sodný) je zásaditá látka, která reaguje s kyselými složkami. Nemusíte mít chemii v malíku, stačí vědět, že při této reakci vznikají bublinky oxidu uhličitého, které nakypří těsto. Dodržujte dvě zásady. Při práci se nezdržujte, suché suroviny a kypřidlo přimíchávejte k dalším ingrediencím až nakonec. Jedlá soda působí okamžitě a kdyby bublinky vyprchaly, místo nadýchané bábovky vznikne placatice. A jak zní druhé pravidlo? K reakci potřebujete něco kyselého, například zakysané mléčné produkty (podmáslí, jogurt, smetana), citrón. 

Pečení s kypřicím práškem 

Kdybyste četli etikety výrobků, které kupujete, věděli byste, že kypřicí prášek do pečiva také obsahuje jedlou sodu. Takže kypřidlo máme stejné. V sáčku se ještě schovává kyselinotvorná složka (dihydrogenfosforečnan sodný nebo vinný kámen) a plnidlo (škrob nebo mouka). Plnidlo má svůj smysl, pohlcuje vlhkost a prodlužuje trvanlivost prášku do pečiva a současně usnadňuje jeho promísení s dalšími surovinami. A také brzdí chemickou reakci v mokré směsi, brání tomu, aby se kyselina se zásadou daly dohromady dříve, než vložíte budoucí dobrotu do trouby. Tudíž máte o něco více času na přípravu těsta. Ale i v tomto případě musíte kypřicí prášek nejprve rozmíchat v sypkých surovinách a do směsi ho přidat co nejpozději. 

Dají se zaměnit? 

Klidně to zkuste, pozor jen na množství. Lžička jedlé sody odpovídá asi 3 až 4 lžičkám prášku do pečiva. Kdyby v receptu za nic na světě nemohlo být něco kyselého, a přesto byste chtěli méně chemie, vyrobte si prášek do pečiva sami (na 1 díl sody potřebujete 2 díly vinného kamene). Opět platí, že při zpracování těsta musíte poněkud sprintovat. Všechno má svá pro i proti. Prášek do pečiva je pro vás servis, sázka na jistotu, ale když ho opravdu důkladně nerozmícháte, nevyhnete se pachuti. Komu vadí obsažený fosforečnan, může sáhnout po alternativě, kypřicím prášku s vinným kamenem. Na něj si také budete zvykat, reaguje rychleji. A vychytávejte množství, dává se ho více, pro začátek se řiďte doporučením na obalu. 

Trénink dělá mistra 

Pokud nemáte s jedlou sodou zkušenosti, nebojte se ji zkoušet, jinak nikdy nezjistíte, jak vlastně funguje. Připravte si těsto třeba na medové perníčky, se sodou jsou vynikající, skvostně nadýchá také budoucí bábovku stejně jako korpus na dort, třeba s mascarpone. Nebo se pusťte do oblíbených cupcakes a zkuste jednu dávku se sodou, druhou s kypřicím práškem. Také se radí oželet část těsta, odložit ho bokem a jen pozorovat, co se s ním děje.


Třeba se časem dostanete i k tomu, že prášek do pečiva ještě podpoříte sodou. Což se vyplatí, pokud potřebujete těsto nakypřit o něco více a současně v receptu není kyselá složka, nebo jen minimálně. Zkrátka zkoušejte, porovnávejte a nebojte se experimentů.

Autor: Marcela Škardová

Zdroje: sallysbakingaddictio.com, seriouseats.com
Foto: Katja Verhoeven Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků